Vicepremiér a současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se v pátek ujal funkce ministra dopravy. Nahradil tak Vladimíra Kremlíka (za ANO), kterého premiér Andrej Babiš (ANO) odvolal kvůli zakázce k elektronickým dálničním známkám. Karel Havlíček povede resorty dopravy a průmyslu současně.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) bude chybět na úterní schůzce se zástupci Evropské komise k auditnímu šetření o střetu zájmů. Serveru iROZHLAS.cz, jak uvedl ve svém zpravodajství, to potvrdil mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Ministr Miroslav Toman by se měl přitom den před klíčovým jednáním o zemědělských dotacích účastnit evropské Rady pro zemědělství a rybolov. Resort argumentuje tím, že není běžné, aby na setkání k evropským prověrkám chodili ministři členských států.

Zemědělství odjakživa patřilo k životu na venkově. Bylo tím základním, co zajišťovalo práci pro převážnou část obyvatel na vesnicích. Nicméně, je zapotřebí říci, že práce v zemědělství za posledních pár desítek let, díky nové technice, dostává již jiný charakter. Jenže, musíme říci, že na venkově se v současné době vede polemika, zda kdo je pro další rozvoj našeho zemědělství potřebnější, zda rodinné farmy, jako byly za první republiky, nebo právě akciové společnosti a „eseróčka“, které se transformovaly z bývalých JZD a státních statků, a které disponují moderní a vysoce výkonnou technikou.

O názor, jak to ve skutečnosti s českým zemědělstvím vypadá, jsme požádali viceprezidenta Agrární komory ČR Ing. Leoše Říhu, který je zároveň i ředitelem a hlavním agronome akciové společnosti KLAS Nekoř ve východních Čechách.