Český penzijní systém je za současného nastavení dlouhodobě neudržitelný. Podle tři roky starého varování Národní rozpočtové rady Česku kvůli tomu hrozí do padesáti let nárůst veřejného dluhu na 230 procent hrubého domácího produktu. Většina ekonomů oslovených redakcí CNN Prima NEWS proto doporučuje co nejrychlejší prosazení změn, které by riziko finanční nestability důchodového systému zažehnaly.

Nezaměstnanost v České republice v srpnu klesla na 3,6 procenta. Vrátila se tak na úroveň z loňského května, kdy ale lidí bez práce přibývalo kvůli omezením za první vlny epidemie koronaviru. Počet uchazečů o práci klesl proti červenci o 4289 na 267 889. Naopak nabízených pracovních míst přibylo. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.

Nekalé praktiky některých dodavatelů energií nabírají podle České obchodní inspekce (ČOI) na obrátkách, případů poškozených přibývá. Pokud lidé na zdánlivě levnější nabídku kývnou, nestačí se často totiž následně divit, jak nevýhodnou smlouvu uzavřeli. Navíc jim prodejci hrozí sankcemi, když změnu neuskuteční, přestože mají právo od smlouvy odstoupit. Nic v takovém případě neplaťte, vzkazuje, podle České televize, Česká obchodní inspekce, dokud nepůjde o výzvu přímo od soudu.

Průměrná mzda v České republice letos ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun. Podle zpravodajství České televize to dnes uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Reálně po zahrnutí inflace stoupla o 8,2 procenta. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Růst pak ovlivnily odměny pro lidi, kteří během pandemie pracovali ve zdravotnictví nebo sociálních službách.

O aktuálním vývoji afrického moru prasat (AMP) v Evropě, kůrovcové kalamitě, nové lesnické strategii Evropské unie a o přípravě strategického plánu Společné zemědělské politiky (SZP) jednali v minulém týdnu ministr zemědělství Miroslav Toman se svým slovenským protějškem Samuelem Vlčanem. Jednání se konalo na zámku Ohrada v rámci slavnostního Večera vystavovatelů při příležitosti konání letošní výstavy Země živitelka.