Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), podle tiskové zprávy Ministerstva zemědělství ČR, dojednal navýšení mimořádné evropské podpory pro zemědělce o příspěvek z českého rozpočtu. Ještě letos dostanou navíc národní dotaci ve výši 80 milionů korun, a to k více než 163 milionům, které už mají zajištěny ze zdrojů Evropské unie.

Vyšší cena za pacht státní zemědělské půdy se bude prozatím týkat jen nově uzavíraných smluv Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Aktualizace stávajících zhruba 13 000 smluv začne později, až v průběhu příštího roku. Podle tiskové zprávy Ministerstva zemědělství ČR se na to dohodl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s ředitelem Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Martinem Vrbou.

Česká veřejnost ztratila zájem o zemědělství a od toho se odvíjí i neznalost aktuálních zemědělských témat s významným celospolečenským přesahem. Největší mezery registrují Češi v problematice strategických otázek jako jsou ekologické zemědělství, užívání pesticidů, národní potravinová soběstačnost, dotační politika nebo třeba konkurenceschopnost tuzemských farmářů na evropském trhu, vyplývá to z průzkumu Zemědělského svazu ČR.

Přestože hlavními tématy letošního 49. ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích měly být otázky precizního zemědělství, dále environmentálního významu zemědělství a sociálního zemědělství, v úvodních projevech představitelů vlády a nevládních zemědělských organizací, při slavnostním zahájení, zaznělo, že je nutné řešit vysoké ceny potravin u nás.

V těchto dnech vydaném srpnovém čísle časopisu AGRObase se, mimo jiné, uvádí, že Agrární komora ČR (AK ČR) zaslala, jménem jejího prezidenta Jana Doležala, dopis ministrovi zemědělství Marku Výbornému, v němž se vyjadřuje k řešení nastavení národních dotací pro rok 2023, 2024 a 2025. Obsahem dopisu byly zásadní argumenty, proč Agrární komora ČR požaduje plošné zachování národních dotací s roční alokací ve výši alespoň 3,7 mld. Kč a řešení úspor mimo tuto část výdajů.

Diskuse, kdo může za růst cen potravin, neberou konce. Ze zneužívání situace jsou neprávem obviňováni zemědělci. „Proti 8 zahraničním obchodním řetězcům stojí 30 tisíc individuálních zemědělců s neporovnatelným obratem, a tedy vyjednávací silou. Je jasné, kdo určuje cenu,“ řekl v rozhovoru pro srpnové vydání měsíčníku AGRObase prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.