Poslanecká sněmovna PČR v pátek 20. listopadu 2020, dvě hodiny po půlnoci, na svém zasedání v rámci daňového balíčku schválila návrh premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy a snížení daní z příjmu na 15 procent a 23 procent, a to pro ty zaměstnance, jejichž příjem činí více než 139.000 Kč měsíčně. Asociace samostatných odborů o tomto rozhodnutí Poslanecké sněmovny přirozeně a objektivně informovala na svých webech s tím, že v naší zprávě, kdy jsme citovali zpravodajství České televize, jsme uvedli, které politické strany - zrušení superhrubé mzdy a snížení daní zaměstnancům na 15 % a 23 % - odsouhlasily, a které byly proti.

Daňovým odborníkům se nelíbí, že se změny daní v rámci daňového balíčku přijímají až na poslední chvíli před koncem roku, a porušují tak snahu o předvídatelné a stabilní daňové prostředí. Samotné zrušení superhrubé mzdy, které podpořila sněmovna, vítají jako zjednodušení daňového systému. Výhrady ale mají ke snížení sazeb daně z příjmů. Měly být projednány samostatně, a navíc nejsou v této době opodstatněné, uvedli, podle zpravodajství České televize, daňoví experti.

Zrušení superhrubé mzdy, které v noci na pátek schválila Poslanecká sněmovna hlasy poslanců ANO, ODS a SPD, na jedné straně nechá lidem více peněz ze mzdy, zároveň však razantně podsekne příjmy státního rozpočtu, respektive krajů a obcí. Podle zpravodajství serveru Novinky.cz lidé by měli najít v peněženkách o stovky i tisíce korun více, rozpočtu ale budou chybět desítky miliard.

Poslanecká sněmovna schválila v pátek ráno, dvě hodiny po půlnoci, snížení sazby daně z příjmů fyzických osob na 15 procent z dosavadních 20,1 procenta. Poslanci tak dali přednost pozměňovacímu návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) před návrhem vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD). Rozhodnutí navazuje na zrušení superhrubé mzdy v rámci daňového balíčku. Ten nyní poputuje k projednání do Senátu. Vláda předpokládá, že by začal platit od ledna příštího roku.

Poslanci se sejdou na mimořádné schůzi, aby hlasovali o širších změnách v daních. Strany vládní koalice se ale dosud nedohodly na podobě dani z příjmu po zrušení superhrubé mzdy. Premiér Andrej Babiš (ANO) požaduje 15 procent, vicepremiér a minitr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) 19 procent. Jak ve svém zpravodajství uvedla Česká televize, podle premiéra ani předsedy sociálních demokratů, to ale neznamená, že by se vládní koalice měla rozštěpit.