Česká republika odeslala Evropské komisi (EK) národní plán obnovy, na jehož základě může země čerpat přes 180 miliard z mimořádného fondu obnovy. Exekutiva Evropské unie má nyní dva měsíce na zhodnocení toho, zda plán odpovídá kritériím stanoveným pro využití peněz. Podle zpravodajství České televize Hospodářská komora ČR k tomu uvedla, že tuzemská vize vyčleňuje málo peněz na digitální agendu, zatímco podle ekologů pak na klima.

Ministerstvo zemědělství ČR ve své tiskové zprávě oznámilo, že ve dnech 26. až 31. srpna se, po loňské odmlce, na Výstavišti České Budějovice letos opět uskuteční agrosalon Země živitelka, a to 47. ročník. Bude se konat za zvýšených hygienických podmínek. Od 1. června 2021 má Výstaviště České Budějovice nového předsedu představenstva, kterým se stal Martin Karban.

Zemědělský svaz ČR, Agrární komora ČR a Slovenská poĺnohospodárska a potravinárska komora jsou zklamány z neuzavření dohody o budoucích pravidlech Společné zemědělské politiky (SZP) EU na léta 2021-2027 mezi Evropskou komisí, Evropským parlamentem a Evropskou radou v rámci jejich trialogu, který se uskutečnil v minulém týdnu. Představitelé těchto tří nevládních zemědělských organizací v České republice a na Slovensku na tiskové konferenci v Praze oznámili, že tuto nedohodu vrcholných orgánů EU považují za jejich selhání. Podle nich totiž představitelé EU nepochopili realitu současného evropského zemědělství a jeho úlohu při udržení rovnováhy mezi produkcí potravin a ochranou životního prostředí.

Česká republika je již několik let, pokud jde o produkci základních potravin, nesoběstačná. Projevuje se to zejména podstatně nižším zastoupením tuzemských potravin na pultech obchodů, zejména supermarketů a hypermarketů, a to ve srovnání se zahraniční produkcí, kterou k nám dovážejí zahraniční obchodní řetězce. Právě k možnému řešení této otázky byl zaměřen rozhovor deníku Právo s prezidentem Agrární komory ČR Janem Doležalem, který vyšel 29. května 2021.