Rakouská vláda se nechce smířit s vysokými cenami potravin. Zve si proto na příští dny k rozhovorům zástupce potravinářského sektoru a experty, uvedla v úterý agentura APA. Ceny potravin v Rakousku se meziročně zvýšily méně než v České republice, ukázal průzkum.
Vážený pane ministře,

obdrželi jsme Vaši zamítavou reakci na nabídku Asociace samostatných odborů zapojit se do pracovní činnosti Poradního týmu pro důchodovou reformu. Plně respektujeme Vaše výsostné právo najmenovat členy tohoto orgánu podle Vašich představ. Ovšem těžko už lze respektovat doporučení, aby Asociace samostatných odborů, jako samostatná odborová centrála, musela své náměty či návrhy pouze koordinovat se zástupcem druhé odborové centrály, tj. ČMKOS, tím spíše, bude-li tímto zástupcem JUDr. Vít Samek, jehož morální kredit je nepřijatelný. Navíc, už v předchozí Komisi pro spravedlivé důchody, vedené prof. Danuší Nerudovou, aktivně působil erudovaný zástupce Asociace samostatných odborů v osobě MUDr. Martina Engela.
Musíme tedy konstatovat, že vzhledem k tomu, že důchodovou reformu považujeme za natolik důležitou pro všechny občany, že členové Asociace samostatných odboru nemůžou zůstat stranou její přípravy, a využijí proto jiné formy pro vyjádření svých stanovisek.
 
Bohumír Dufek
předseda Asociace samostatných odborů
 
Pro informaci uvádíme i dopis pana ministra Jurečky.

Blíží se sklizeň prvních letošních plodin, jako jsou ředkvičky či hrášek, a kvůli nestandardně nízkým teplotám vzduchu v polovině měsíce bylo třeba pečovat o ovocné stromy. Jenomže shánění pracovníků je pro české zemědělce každý rok doslova „noční můrou“ a potvrdil to také dubnový průzkum Agrární komory ČR (AK ČR). Dotazníkové šetření mezi členy ukázalo, že 59,2 procentům podniků chybí pracovníci celoročně a dalších 19 procent má problémy s najímáním lidí na sezonní práce.