Jako tomu bylo již v loňském roce, tak i letos si, na den státního svátku - 1. ledna 2020, který každoročně slavíme jako Den obnovy samostatného českého státu, připravili projevy oba dva významní představitelé České republiky – předseda Senátu PČR Jaroslav Kubera a předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček, kteří je v 13.00 hod. přednesli v České televizi.

 

Česká ekonomika prožívá stále ještě dobré období, v prvních třech čtvrtletích roku 2019 rostla o více než 2,5 procenta. Průměrná mzda překročila hranici 34 tisíc korun a nezaměstnanost zůstává nízká. Podle někdejšího guvernéra České národní banky Miroslava Singera to byl to velmi dobrý rok, na němž je těžké hledat něco vysloveně těžkého. Prohlásil to v pátek 27. prosince v rozhovoru pro Český rozhlas.

Vedení justice čekají v příštím roce zásadní změny. Hledat se budou noví předsedové pěti z osmi krajských soudů, kteří mají na chod justice značný vliv. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová za hnutí ANO chystá výběrová řízení. Zároveň ví, koho by doporučila prezidentu Miloši Zemanovi do funkce předsedy Nejvyššího soudu ČR. Je totiž možné, že i tam dojde ke změně. Stávající šéf Nejvyššího soudu ČR Pavel Šámal kandiduje na ústavního soudce. Informuje o tom dnes ve svém zpravodajství Český rozhlas.

Prezident ČR Miloš Zeman v letošním vánočním poselství varoval, že z diskusí o změnách klimatu se postupně stává nové náboženství. Z Evropy se podle něj nesmí stát „ekologický skanzen“, kde klesne životní úroveň obyvatel. Zeman v projevu chválil stav české ekonomiky, naopak řešit je podle něj třeba pomalé soudy i stavební řízení. Lidem protestujícím proti premiérovi vzkázal, že ministerský předseda vzešel ze svobodných parlamentních voleb. Uvedla to Česká televize ve svém zpravodajství.