Agrární komora ČR (AK ČR), Zemědělský svaz ČR (ZS ČR) a Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů (OSPZV-ASO ČR) před včerejším, úterním jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, na improvizované tiskové konferenci před Úřadem vlády ČR uvítali rozhodnutí vlády premiéra Petra Fialy o zastropování cen energií pro domácnosti s tím, že zároveň dodali, že ho považují i za nadále za vysoký. Doufají, že ho vláda sníží. Podle předsedy OSPZV-ASO ČR Bohumíra Dufka by měla být cena elektrické energie maximálně za čtyři koruny a cena plynu za 1,5 korun za kWh, místo vládou navrhovaných šesti, respektive tří korun.

Mezi většinou českých zaměstnanců je tohle pravidlo hluboce zažité, uvádí se ve zpravodajství televize CNN prima NEWS. Načež zveřejněná zpráva o tomto problému dále uvádí, že „o výši mzdy se nemluví. Alespoň ne s ostatními kolegy. A pokud dotaz přece jen padne, málokomu se chce odpovídat. Obvykle kvůli obavám, že taková informace ve firmě vyvolá nepříjemnou atmosféru. Co kdyby někdo zjistil, že bere méně než vy? Řada firem navíc svým zaměstnancům dává k podpisu dohodu o mlčenlivosti, čímž si chce pojistit, že se o výši odměny i dalších benefitech v pracovním prostředí nebudou šířit. Tím se ale obvykle pracovníci řídit nemusí, a to i za předpokladu, že ho podepíšou.“

Svaz pekařů a cukrářů v ČR, jehož členové se kvůli zdražování energií potýkají s výrazným růstem nákladů, kritizuje ministerstvo zemědělství, že s nimi nejedná. V tiskové zprávě se, podle zpravodajství portálu Zemědělec.cz, svaz ohradil proti nedávným výrokům ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL), podle kterého pekaři nespadají pod jeho resort. Svaz argumentuje právním posudkem, podle nějž pekárenství patří do potravinářského průmyslu, který je v primární gesci ministerstva zemědělství. Ministerstvo uvedlo, že pekaře může podle evropské legislativy podpořit jen omezeně a dotace pro tento obor poskytuje zejména ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).