POTRAVINOVÁ SOBĚSTAČNOST A SUVERÉNNÍ STÁT Pohled na zemědělství očima skutečných odborníků, jak jsme na tom doopravdy. Přišla doba na to, zrušit české zemědělství? Zemědělci jsou konfrontováni s názorem, že dlouhodobě ztrácejí svou výkonnost. Není tomu ale ve skutečnosti tak. Slovo soběstačnost je zlehčováno slovy „není dostatek potravin v supermarketech?“ nebo „potravin je dostatek, co potřebujeme a nemáme, dovezeme“. To vede značnou část populace k úvaze – „zrušme zemědělství! A když ne my, udělá to někdo jiný!“
Hlasujte v ankete: Podporujete návrh, aby se v českých obchodech povinně prodávalo až 85 % českých potravin: 

Dnes, ve středu 27. května, je plánované hlasování ve třetím čtení Poslanecké sněmovny PČR k novele zákona č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů. Právě z tohoto důvodu prezident Agrární komory (AK) ČR napsal dopis poslancům a poslankyním, v němž je vyzývá, aby dnes odsouhlasili předloženou novelu zákona o potravinách.

Mezinárodní den mléka připadá na čtvrté květnové úterý. Historie tohoto svátu se datuje už od roku 1957, kdy se ve švýcarském Interlakenu konala konference významných světových lékařů. Ti se sešli, aby mj. prodiskutovali význam mléka a jeho nezastupitelnou roli ve výživě.

Evropská komise přijala dne 20. května 2020 Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů

Strategie „od zemědělce ke spotřebiteli“ pro spravedlivé, zdravé a ekologické potravinové systémy

Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Zaměstnavatel by ale nesměl propustit víc než desetinu pracovníků a ve srovnání s březnem by nemohl snížit mzdy. Návrh zákona schválila dnes vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády ČR to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Předlohu musí ještě projednat Poslanecká sněmovna a Senát a také podepsat prezident.

Rada Hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartita se dnes nedokázala dohodnout na podobě odpuštění sociálních odvodů firmám. Podle návrhu ministerstva práce a sociální ch věcí by se tříměsíční prominutí pojistného mělo týkat malých podniků, podle zaměstnavatelů všech ohrožených firem. Odbory jsou naopak proti tomu, aby důchodovému systému vypadly příjmy. Po jednání tripartity to dnes - v přímém přenosu České televize - na tiskové konferenci prohlásil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň to charakterizoval tak, že v této záležitosti není absolutní shoda mezi členy vlády, ani mezi zaměstnavateli a odbory. Podle něho bude chystaný zákon s odpuštěním odvodů projednávat vláda.