Zemědělské oborové organizace se obávají přijetí obchodní dohody se zeměmi Latinské Ameriky - s tzv. Mercosurem. Může mít dopad na světové životní prostředí, tvrdí. Navíc by se podle nich muselo maso převážet přes celý svět. V pátek 25 října to uvedli zástupci Zemědělského svazu ČR, Českého svazu chovatelů masného skotu a Společnosti mladých agrárníků na tiskové konferenci.

Poslanecká sněmovna ve středu v úvodním kole schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Stát by měl stejně jako letos hospodařit se schváleným schodkem 40 miliard korun. Rozpočet podpořila rovných sto poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Ostatní poslanci hlasovali proti. Rozpočet přišel před poslance podpořit i prezident ČR Miloš Zeman. Slíbil, že pokud Sněmovna rozpočet schválí, podepíše ho. Neuspěly návrhy opozice, aby Sněmovna rozpočet vrátila vládě k přepracování. Vláda měla podle těchto návrhů snížit výdaje i schodek, případně zvýšit objem peněz na investice.

Daň z nabytí nemovitých věcí (dříve daň z převodu nemovitosti) byla v poslední době poměrně probírané téma. Spekulovalo se, zda by bylo férovější, kdyby měla daň několik sazeb nebo jestli by nebylo nejlepší ji rovnou zrušit. Pro zrušení daní by pochopitelně byla většina lidí. Jenže o tom, co se zruší a co se zavede, rozhoduje poslanecká sněmovna. A ta přehlasovala Senát a prosadila si, že daň bude. Pouze se změní okruh lidí, kterých se bude týkat.