Vláda má už v pondělí 7. června 2021 projednat první návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 390 miliard korun. Česká televize zjistila, že v klíčovém dokumentu ministerstva financí ale chybí vládní priority za víc než 20 miliard korun, například zvažovaný růst plateb za státní pojištěnce nebo vyšší přídavky na děti. Naopak je v návrhu zahrnut skoro třímiliardový výnos z digitální daně, kterou ale sněmovna ještě neschválila. Ministryně financí resortu Alena Schillerová (za ANO) ale tvrdí, že navržený schodek se už zvyšovat nebude.

Domácnosti se budou muset připravovat na prudký růst cen elektřiny i zemního plynu. Energie totiž na burze meziročně zdražily o více než polovinu. Účty za spotřebu tak v budoucnu porostou. Zprávu k tomu tématu publikoval deník Právo, jak dnes uvedl zpravodajský server Novinky.cz.

Průměrná mzda v České republice v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35.285 korun. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 1089 korun více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o jedno procento. Podle zpravodajství České televize o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Od pondělí mohou být oficiálně otevřeny i vnitřní prostory restaurací. Jenže neotevřely rozhodně všechny. Třetina podniků stále zůstává zavřená. Podle zpravodajství serveru Seznam Zprávy to vyplývá z dat firmy Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá čtvrtina trhu.