Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje zpřísnění limitu na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990. Podle stanice Radiožurnál Českého rozhlasu vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) si myslí, že je tento cíl pro Českou republiku nereálný. Podle něj by ambice komise výrazně ovlivnily stěžejní oblasti českého průmyslu.

Tři ze čtyř zaměstnanců a devadesát procent zaměstnavatelů považuje stravenky za atraktivní. Pro pracující to znamená zvýšení jejich kupní síly s tím, že firmy si mohou část z příspěvku na stravu odečíst z daňového základu. Ministerstvo financí ale přišlo s takzvaným stravenkovým paušálem, který smysl existence poukázek na jídlo výrazně snižuje. Jeho odpůrci dokonce hovoří o konci stravenek, zastánci naopak vítají větší svobodu volby pro zaměstnance, jak uvedla ve svém zpravodajství televize CNN Prima NEWS.

Vláda obnoví činnost Ústředního krizového štábu. Deníku.cz to, podle zpravodajství České televize, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ho doplnil, že k tomu dojde v pondělí. Důvodem je podle premiéra špatná komunikace mezi ministerstvem zdravotnictví a kraji. Nákaza nemocí covid-19 v České republice v posledních dnech skokově narůstá. Ve čtvrtek přibyly tři tisíce nových případů, a premiér Andrej Babiš proto nevylučuje ani opětovné vyhlášení nouzového stavu. 

Na rozdíl od jarní fáze koronavirové pandemie nebudou vypínány celé obory, celé fabriky, byť k tomu regionálně může dojít, uvedl ve čtvrtek v Interview ČT24 poslanec KSČM Jiří Dolejš. Proto si myslí, že ekonomické dopady současných a budoucích vládních restriktivních opatření nebudou tak velké jako na jaře. Jeho strana, která podporuje vládní koalici, bude zároveň chtít od kabinetu koncepci, jak uzdravovat veřejné finance. Tedy jak se vypořádat se současným rostoucím zadlužením. Proto mají také výhrady k výpadku, který by způsobilo zrušení superhrubé mzdy.

Nynější vláda pravděpodobně nestihne připravit důchodovou reformu. Podle zpravodajství České televize to řekl ve čtvrtek v parlamentu předseda vlády Andrej Babiš (ANO). „Udělat důchodovou reformu, že se vyřeší výdaje, umí každý. Akorát příjmy jsou problém,“ poznamenal Andrej Babiš. „Máme rok do voleb, tak se obávám, že to nezvládneme,“ uvedl k tomu dále. Premiér ale zdůraznil, že to neznamená, že peníze na penze nebudou.

V těchto dnech nastala složitá situace, která se týká dovozu vepřového masa, neboť v sousedním Německu vypukl africký mor prasat. Jak nás informoval Zemědělský svaz ČR a Český svaz zpracovatelů masa, výsledkem této události je skutečnost, že Čínská lidová republika, Vietnam a Jižní Korea již zakázaly dovoz vepřového masa, a to z celého území Spolkové republiky Německo. Z tiskové zprávy dále vyplývá, že nákaza byla potvrzena u uhynulého prasete divokého v blízkosti polských hranic.