Stát se chystá doplatit ošetřovné za celou dobu uzavření škol rodičům dětí do 13 let, kteří s potomky zůstali doma. Podle zpravodajství České televize se na tom ve čtvrtek 19. března na svém mimořádném zasedání shodla vláda ČR. Situaci kolem ošetřovného chce vláda řešit prostřednictvím zákona, a proto návrh nového zákona dostane sněmovna. Měla by ho projednat v úterý ve stavu legislativní nouze. Ošetřovné by se mělo vyplácet zpětně, to je od 1.dne a po celou dobu epidemie.

Evropská komise se dnes 19.3.2020 rozhodla vytvořit v systému rescEU strategickou zásobu zdravotnických prostředků: ventilátory a ochranné masky pomohou zemím EU zvládat pandemii koronaviru COVID-19.

Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Vytvořením společné zásoby nouzového zdravotnického vybavení, k němuž dochází vůbec poprvé, podáváme reálný důkaz o solidaritě v EU. Budou z ní mít prospěch všechny členské státy a všichni naši občané. Vzájemná pomoc je jediná cesta vpřed.“

Potravinářství a zemědělství patří ke strategickým odvětvím, bez kterých se za žádné situace neobejdeme. Ukazuje se to právě nyní, kdy naši společnost ohrožuje koronavirus. Je potřeba ocenit práci lidí v těchto oborech, protože zajišťují plynulé zásobování potravinami. Často se přitom musí potýkat s různými problémy, například se zásobováním, nedostatkem pracovníků či hrozícím nedostatkem ochranných pomůcek. Uvedl to ve středu ve svém prohlášení ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ministr zemědělství Miroslav Toman spolu s rektorem České zemědělské univerzity v Praze Petrem Skleničkou, rektorkou Mendelovy univerzity v Brně Danuší Nerudovou a rektorem Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Tomášem Machulou se v úterý obrátili na studenty oborových vysokých škol. Ve společném prohlášení je vyzvali, aby se zapojili do prací v zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru.