Česká ekonomika je zcela zásadním způsobem ovlivněna pandemií nového typu koronaviru, opatření přijatá k zamezení šíření nákazy způsobila v 1. pololetí 2020 mimořádně hlubokou recesi, vyplývá z nové makroekonomické prognózy ministerstva financí, z které by se mělo vycházet při přípravě státního rozpočtu na příští rok. Podle zpravodajství České televize v predikci ministerstvo pracuje se scénářem, že už nebudou přijímána další významná plošná restriktivní opatření a ekonomická aktivita by tak měla pozvolna oživovat.

Čeští zemědělci tento týden upozornili na to, že pokud poslanci příští týden odsouhlasí zákaz klecového chovu slepic, budou po státu požadovat kompenzace. Podle prezidenta Agrární komory (AK) ČR Jana Doležala se má od klecového chovu ustupovat postupně. Jinak díru na českém trhu zaplaví klecová vejce z Polska. Uvedla to Mladá fronta DNES v jejím rozhovoru s Janem Doležalem, který uveřejnila 12. Září 2020.

Vláda v pondělí diskutovala o nastavení pravidel kurzabeitu či možnosti obnovení Ústředního krizového štábu. Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jednali ministři opět pomocí videokonference. Její závěry představí zástupci kabinetu na tiskové konferenci, kterou přinášíme živě. Uvedl to v pondělí server Seznam.cz.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů v pondělí nenašli shodu na pravidlech kurzarbeitu. Podle zpravodajství České televize mimořádné jednání skončilo bez výsledku, sdělila to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula k tomu řekl, že se dál bude hledat kompromis. Odbory proto navrhují prodloužit dočasný kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na mzdy do konce roku, aby byl čas na přípravu kurzarbeitu.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) navrhne vládě vznik nové Rady, která by systematicky řídila a podporovala vývoj strategických technologií a produktů. Fungovat by měla pod ministerstvem průmyslu a obchodu, které ministr Karel Havlíček řídí, spolupracovat by s ní ale měly i další resorty. Do budoucna by měla koordinovat podporu výzkumu a vývoje, chytré investice a certifikace nebo i nákup strategických výrobků, které v České republice chybí. Podle zpravodajství České televize to vicepremiér Karel Havlíček uvedl na konferenci, kde České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) představilo ochranné a zdravotní pomůcky, které škola vyvinula.