Vláda ČR na svém pondělním zasedání schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem ve výši 40 miliard korun. Nyní zamíří k posouzení do Poslanecké sněmovny. Jednání kabinetu se zúčastnil i prezident republiky Miloš Zeman. Pro ČT řekl, že rozpočtu vyjádřil podporu s dvěma kritickými výhradami: Jsou v něm „úplně zbytečné dotace na obnovitelné zdroje, zejména solární“ a počet státních úředníků stále roste.

Návrh státního rozpočtu pro rok 2020 byl v pondělí hlavním tématem jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Na tiskové konferenci, po jednání Rady hospodářské sociální dohody ČR neboli tripartity, to oznámili představitelé vlády ČR, zaměstnavatelé a odbory. Představitelé zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a odborů předložený návrh schválili a podpořili.

Elektronická evidence tržeb se rozšíří i na zbývající odvětví. Některé služby a zboží se přesunou do desetiprocentní sazby DPH. V pátek to schválila Poslanecká sněmovna, která EET zařadila hned na začátek programu schůze. Podle zpravodajství České televize se další vlna EET do Poslanecké sněmovny vrátila poté, co senátoři navrhli její zamítnutí. Politická opozice v Poslanecké sněmovně se nyní chce obrátit na Ústavní soud ČR. Tyto politické strany také slibují, že se pokusí evidenci v budoucnu zrušit.

Z rezerv zdravotního pojištění by příští rok mohlo jít do zdravotní péče dalších šest miliard nad rámec úhradové vyhlášky, celkem to bude 340 miliard. Už dříve slíbila dvě miliardy korun navíc největší zdravotní pojišťovna VZP. Podle zpravodajství České televize to dnes vyhlásil premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a s řediteli zdravotních pojišťoven.

Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou v pátek schválila Poslanecká sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky na obnovu lesů jejich soukromým vlastníkům. Prostřednictvím mysliveckých úřadů bude stát moci regulovat kvůli obnově lesů počty spárkaté zvěře, která se podílí na likvidaci sazenic nových stromů. Novelu nyní posoudí Senát, uvedly dnes na svém portálu Lidovky.cz.

Asociace samostatných odborů vítá rozhodnutí Koaliční rady o navýšení platů všech zaměstnanců ve veřejných službách a správě a státních zaměstnanců o jednotnou částku 1 500 Kč od 1. ledna 2020.

Toto rozhodnutí plně koresponduje s návrhem, který Asociace samostatných odborů předkládala už při prvních jednáních o platech těchto zaměstnanců.

Bohumír Dufek  v.r.

předseda ASO

č. tel. 602 346 269