Vláda a odbory se ve středu 25. května 2022 na zvyšování platů ve veřejné sféře nedohodly kvůli inflaci. Ve vyjednávání chce kabinet pokračovat 7. června, až bude mít data o vývoji platů v prvním pololetí tohoto roku. „Vláda jen slibuje, nic nesplní, hraje o čas,“ uvedl, podle Parlamentních listů, v pořadu Interview ČT24, který moderovala Světlana Witovská, předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Podle něho jsou požadavky odborů oprávněné, navýšením platů nehrozí inflační spirála. Vládu varoval, že jestli nezačne pomáhat, odbory paralyzují stát.

  • Bohumír Dufek, předseda ASO hostem pořadu Interview ČT24

Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů byl hostem pořadu Interview ČT24 25. května 2022. Hovoříl na téma zvyšování platů ve veřejné sféře. Nové vedení ČNB a šetřící vláda. Zeštíhlení a zefektivnění veřejné sféry. Stoupá nervozita, hrozí stávky a demonstrace.
  • Zveřejněno: 26.05.2022
„Vláda si místo zajištění potravinové bezpečnosti České republiky vybrala laciný politický marketing. Nastavením redistributivní platby na úrovni 23 procent, tedy na dvojnásobku hodnoty obvyklé jinde v Evropě, dojde u nás s největší pravděpodobností k dalšímu poklesu stavů hospodářských zvířat a útlumu v pěstování citlivých komodit, jako jsou brambory, ovoce, zelenina nebo chmel.
„Zemědělský svaz ČR od počátku roku upozorňuje, že překotná změna strategického plánu bez znalosti dopadů na zemědělství a produkci potravin v neprospěch produkčního zemědělství bude znamenat propad produkce především citlivých komodit, jako je maso, mléko, ovoce, zelenina, chmel či řepa cukrovka. I přes hodnotící zprávu EU, která vyzývá členské státy k potřebě zajištění produkce potravin, vláda pokračuje ve strategii utlumování produkce českých potravin a vyšší podpory malých zemědělských podniků bez jakýchkoli dodatečných podmínek.

Potraviny byly v Česku v minulosti brzdou inflace, která se nyní mění spíše na inflační motor. Jídlo na pultech obchodů v posledních týdnech zdražuje, ale zákazníci nejsou jediní, kdo to pociťuje

Ceny ve stravovacích zařízeních jsou, podle analýzy společnosti Data Servis, o 20 až 40 procent vyšší, než by si hosté představovali. Nejvíce se realita s přáním zákazníků rozchází u limonády. Do gastronomických podniků se po omezeních spojenými s pandemií koronaviru vrátilo 90 procent lidí, zbytek si oblíbil trávení času doma. Podle zpravodajství Českého rozhlasu to vyplývá z údajů, které Data Servis zveřejnil na svém webu.