Vládní výbor pro jadernou energetiku, který se sejde ve středu, bude jednat mimo jiné o takzvaném bezemisním zákonu, který má zajistit rámec financování stavby nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany. V nedělním diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

V lednu letošního roku činil celkový objem obchodu mezi Evropskou unií a třetími zeměmi skoro 340 miliard eur. V březnu klesl skoro o patnáct procent. Nejvíce utrpěla výroba strojů a dopravních prostředků, kde součet exportu a importu propadl mezi lednem a březnem o osmnáct procent. Uvedla ve svém zpravodajství televizní stanice CNN Prima NEWS.

Už dva měsíce se až na výjimky drží česká měna nad hranicí 27 korun za euro a od začátku roku tratí téměř osm procent. Tento stav sice pomáhá vývozcům, nevýhodou je ale pro domácnosti, protože zdražuje zboží z dovozu, což už se začíná promítat do cen elektroniky. A víc peněz také bude stát výměna eur na dovolené. Uvedla to ve svém zpravodajství Česká televize. Zároveň informovala, že premiér a předseda strany ANO Andrej Babiš zavedení evropské měny i nadále odmítá. Podle něho v současné ekonomické situaci koruna České republice pomůže víc než členství v eurozóně.

Současné zvýšené výdaje státu, krajů i měst spojené s pandemií koronaviru se už zároveň projevují v nutnosti najít úspory do dalších let. Jako uvedla Česká televize ve svém zpravodajství právě nyní začíná politická debata o budoucích platech státních zaměstnanců. Vedle toho pak krajští i obecní politici zvažují, na jakých akcích šetřit.

Ekonomická situace českých firem se kvůli koronavirové krizi výrazně zhoršuje. Propad zakázek za květen a červen hlásí sedmdesát procent firem. Potýkají se častěji se špatnou platební morálkou odběratelů. Většině z nich by pomohlo, kdyby vláda prodloužila program Antivirus na pokrytí části mzdových nákladů až do konce srpna. Daňová opatření státu zatím firmám nepomáhají, vyplývá z květnového průzkumu Svazu průmyslu a dopravy mezi 242 podniky. Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu ale celkově v důsledku uvolňování opatření proti koronaviru zpomalil, ukazují předběžné výsledky průzkumu zveřejněného společností IHS Markit. Zvedla to dnes ve svém zpravodajství Česká televize.