K ohlášené středeční stávce (6. listopadu) se chce připojit zatím přes 6000 základních a středních škol, což je víc než polovina ze zhruba 9700 škol zřizovaných krajem nebo obcí. Jejich budovy ale nemusí ve středu zůstat úplně zavřené, oznámili to dnes na tiskové konferenci představitelé Českomoravského odborového svazu pracovníků školství (ČMOS PŠ).

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek je přesvědčen, že opoziční strany měly dostatečný prostor, aby přednesly své námitky k vládnímu daňovému balíčku. Nebojí se proto ústavní stížnosti, kterou opozice avizovala poté, co Jaroslav Faltýnek prosadil pevný termín hlasování, což znamená, že rozprava k tématu může skončit předčasně. Oznámil to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) do konce roku předloží v koalici návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Zároveň by od roku 2021 plošně klesly daně víc než čtyřem milionům zaměstnanců. Pokud se ministryni podaří prosadit největší daňovou reformu od roku 2008, přinese to v rozpočtu výpadek desítek miliard korun. Koaliční sociální demokraté s ohledem na to, že kabinet na pokrytí takto velkého výpadku pravděpodobně nenajde dost peněz, už ovšem nevěří, že ke zrušení superhrubé mzdy dojde ještě v tomto volebním období. Uvedla to v sobotu 2. listopadu ve svém zpravodajství Česká televize.

Ve středu šestého listopadu budou učitelé celý den stávkovat, protože nesouhlasí s výsledky vyjednávání o růstu platů. Podle zpravodajství České televize část škol zůstane zřejmě zavřená, ostatní by mohly mít omezený provoz. Vzhledem k podpoře stávky odboráři z regionů o tom v pátek rozhodlo vedení Českomoravského odborového svazu pracovníků školství, řekla jeho místopředsedkyně Markéta Seidlová. Ministr školství Robert Plaga (nestr. za ANO) stávku v kontextu čtyřletého růstu platů považuje za absurdní.