Poprvé v historii velkoobchodní cena elektřiny na pražské burze překonala hranici 100 eur za MWh a podle odborníků může pro domácnosti zdražit až o pětinu, tedy o stovky až tisíce korun. Podle zpravodajství Českého rozhlasu ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energie Jiří Gavor prohlásil, že nastává obecně nepříznivé období i pro dodavatele, záležet bude na tom, v jakém předstihu si dokázali nakoupit elektřinu pro koncové spotřebitele.

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o změnách ceny. Novela energetického zákona, kterou v úterý schválili poslanci, má rozšířit ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Poslanci stvrdili také bankovní novelu. Podle zpravodajství České televize Poslanecká sněmovna na poslední předvolební schůzi ale odmítla přednostně projednat uzákonění poměru učitelských platů k průměrné mzdě, jak požadovala opozice. Hrozí tak, že novela nebude schválena vůbec.

Společnost ČEZ s firmou Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídících a kontrolních systémů v jaderné elektrárně Temelín. Hodnota zakázky je v řádu miliard korun. Částečnou obnovu a modernizaci systémů zajistí Westinghouse jako jejich původní dodavatel. Podle zpravodajství České televize projekt se chystal tři roky, smlouvu firmy podepsaly v pondělí a práce začnou ještě letos. Některé z nich lze ale dělat až při plánovaných odstávkách, nutných k výměně paliva. Nejbližší čeká Temelín příští rok v dubnu.

Ing. Jaroslav Ungerman CSc. je vystudovaným ekonomem. Působil jako poradce premiéra Vladimíra Špidly pro ekonomickou strategii, také byl poradce ministra průmyslu a obchodu a ministra financí. Působí jako místopředseda dozorčí rady Exportní a garanční banky. Pracoval celou řadu let v bankovnictví a v minulosti také učil na Vysoké škole ekonomické v Praze. V současné době je ekonomickým poradcem premiéra Andreje Babiše.