Vláda ČR plánuje dosáhnout úspor ve státním rozpočtu na letošní rok také snižováním národních zemědělských dotací. Zemědělský svaz ČR (ZSČR) na to reaguje svým stanoviskem, které bylo zveřejněno na webu ZSČR. Načež v něm uvádí, že v tzv. konsolidačním balíčku chce vláda snížit dotační výdaje Ministerstva zemědělství ČR o 10,2 miliard korun, přičemž není jasné, nakolik se to dotkne zemědělství, u kterého národní dotace byly již sníženy v loňském roce z 5 miliard na 2,7 miliardy korun.

Jedním z mnoha opatření pro ozdravení veřejných financí, která v minulém týdnu představila vláda, je i přesunutí čepovaného piva ze snížené do základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Vyšší DPH čeká i stravovací služby. Proto se ekonomický magazín Finmag.cz zajímal, jak toto vyšší DPH dopadne na hospody a restaurace, kterým poslední léta zrovna nepřála?

 

Až třicet procent domácností se dotýká některý z aspektů energetické chudoby. Platby za energie pro ně představují nepoměrně vysokou část příjmu, mívají nesplacené závazky u energetických firem nebo si nemohou dovolit svůj dům a byt dostatečně vytápět. Podle zpravodajství serveru Novinky.cz to vyplývá z výsledků analýzy Centra ekonomiky regulovaných odvětví Vysoké školy ekonomické v Praze.

Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů, se včera, tj. v pondělí 15. května 2023 sešli ve Strakově akademii (Úřad vlády ČR – pozn. red.) na třetím letošním jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity, aby projednali návrh vládního „úsporného balíčku“ a „důchodové reformy“.