Vláda zvládla krizové období od poloviny března dobře, sluší se jí poděkovat, uvedl to ve středu, na tiskové konferenci Hospodářské komory ČR její prezident Vladimír Dlouhý. Podle zpravodajství České televize na druhé straně poukázal na malou připravenost státní správy řešit takové situace. Podle něho z toho plyne, do budoucna, potřeba odbyrokratizovat státní správu, zpružnit ji a zároveň připravit soubor kroků pro případ další krize. Podnikatelské svazy také předloží vládě zhruba 30 návrhů pro oživení hospodářství po krizi. Například platby DPH ze zaplacených faktur či prodloužení programu Antivirus do konce letošního roku.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se v pondělí 29. června 2020 sešli prostřednictvím videokonference na jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR neboli tripartity. Sociální partneři diskutovali především o tom, jak urychlit výstavbu prioritních dopravních staveb, ať již jde o dálniční či železniční síť. Druhým hlavním bodem programu na jednání tripartity bylo čerpání fondů EU a přípravu nového programového období na léta 2021 - 2027. Ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo průmyslu a obchodu zároveň informovalo sociální partnery, tj. zaměstnavatele a odbory, o aktuálním stavu čerpání programů určených na pomoc zaměstnancům a zaměstnavatelům. Na programu jednání tripartity bylo rovněž i několik dalších bodů, při čemž mezi ty nejvýznamnější patřila otázka valorizace zvláštního příplatku a příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí.

Firmy z odvětví dopravy a cestovního ruchu budou mít možnost využít záruky v programu COVID Plus. Podle zpravodajství České televize to v pondělí na svém jednání schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil vicepremiér, ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Česká televize dále uvedla, že vláda na svém zasedání rovněž přijala návrh na kompenzaci lidem, kteří pracují na dohodu. V programu COVID Plus mohou žádat o podporu firmy s více než 250 zaměstnanci a minimálně pětinovým podílem vývozu na loňských tržbách, včetně výrobních dodávek pro jiného exportéra.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) neuvažuje o snížení DPH na potraviny, řekla to pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vládě to navrhuje Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle ministryně Aleny Schillerové by to ale nevedlo ke snížení cen potravin v obchodech, ale desítky miliard korun by si nechaly obchodní řetězce na maržích.

Země v Evropě zavádí různá opatření, aby se znovu nastartovala spotřeba, například Německo snížilo sazbu DPH u potravin. Podle ministryně financí by to však v České reoublice nemělo žádný vliv na cenu v obchodech. 

Paušální daň má drobným podnikatelům ulevit od papírování a prý i hrozby kontrol. Návrh projedná vláda a pak zamíří do parlamentu. Pokud to půjde hladce, má novinka fungovat už pro příjmy za rok 2021. Uvedl to v pátek na svém webu on-line dvouměsíčník Finmag, který je zaměřen na informace ekonomice a o finančních souvislostech.