V rámci projektu „Zvýšení účinnosti ochrany zaměstnanců při určování množství práce a pracovního tempa“ (č. TB03MPSV013), který řešil od února 2015 do konce roku 2016 Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., byla vypracována Metodika pro určování adekvátnosti množství práce a pracovního tempa.

Míra nezaměstnanosti 15–64letých (podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním, tj. součtu zaměstnaných a nezaměstnaných) očištěná od sezónních vlivů dosáhla v lednu letošního roku 2,4 % a meziročně se snížila o 1,0 procentního bodu. Informoval o tom Český statistický úřad.

Reportáž ČT. Vláda v demisi schválila návrh novely zákona o důchodovém pojištění, která počítá se změnou v pevné výměře důchodů, jež je pro všechny stejná. Nově by měla odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent. Podle propočtů vlády by měli důchodci dostat od ledna včetně obvyklé valorizace přidáno minimálně 540 korun.

 

Více než 630 tisíc ukončených případů dočasné pracovní neschopnosti z celkového počtu bezmála milionu a sedmi set tisíc zapříčinila v roce 2017, obdobně jako v roce předcházejícím, respirační onemocnění. Česká správa sociálního zabezpečení jich v období od ledna do prosince evidovala přesně 633 015.

Zastropování plateb pro zemědělce nechceme my ani Visegrád, řekl Faltýnek.

Určení horní hranice přímých plateb pro zemědělce odmítají kromě České republiky i Polsko, Maďarsko a Slovensko. Země chtějí, aby rozhodnutí zůstalo na členských státech Evropské unie. Informoval o tom ve středu předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jaroslav Faltýnek.