V minulém týdnu se uskutečnilo jednání Zemědělského výboru (ZV) Poslanecké sněmovny PČR. Na jeho programu bylo mimo jiné i projednání vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích. Právě k tomuto zákonu vystoupil před poslanci prezident Agrární komory (AK) ČR Zdeněk Jandejsek, který k této novele zákona sdělil názory našich zemědělců a potravinářů o tom, jak zabezpečit náš, tuzemský trh kvalitními českými potravinami.

 

Bankovní rada České národní banky (ČNB) zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 procenta, podle zpravodajství České televize o tom ve čtvrtek informovala mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Jde o první zvýšení sazeb od loňského května. Analytici očekávali, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny. Koruna po překvapivém rozhodnutí posílila pod 25 korun za euro. Po čtvrthodině od oznámení se obchodovala dokonce za 24,92 koruny za euro, vyplývá z údajů webu Patria Online.

Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek 6. února 2020 v Bratislavě setkal se slovenským předsedou vlády Peterem Pellegrinim. Hovořili především o budoucím rozpočtu Evropské unie, který by měl být sestaven a schválen orgány EU i jednotlivými členskými státy EU na příštích sedm let. Český premiér sestavení a schválení tohoto rozpočtu považuje za nejdůležitější současné téma Evropské unie.

Průmysl v České republice loni meziročně klesl o 0,4 procenta a jedná se o jeho nejslabší dynamiku od roku 2012. V samotném prosinci zpomalil pokles na 0,9 procenta z listopadových 5,7 procenta. Dařilo se naopak stavebnictví, které meziročně vzrostlo bez očištění o 2,4 procenta. Rostlo tak třetí rok po sobě, podle zpravodajství České televize to dnes uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Ministerstvo financí (MF) nechalo v nové makroekonomické prognóze odhad růstu ekonomiky v letošním roce na dvou procentech. Úřad také ponechal odhad růstu ekonomiky pro loňský rok, a to na 2,5 procenta. Pro příští rok očekává nově ekonomický růst o 2,2 procenta, podle zpravodajství České televize o tom v úterý informovalo ministerstvo financí.

Prezident ČR Miloš Zeman si pravidelně o víkendech zve jednotlivé ministry české vlády na jednání do Lán, kde s nimi diskutuje o tom, jak zlepšit ekonomickou situaci v rezortu, za který příslušný ministr zodpovídá. Podle serveru Echo24 se v sobotu 25. ledna 2020 na zámku v Lánech uskutečnila porada expertního týmu prezidenta Miloše Zemana, a to za účasti místopředsedy vlády, ministra průmyslu a obchodu a zároveň i ministra dopravy Karla Havlíčka. Expertní tým prezidenta republiky se zabýval třemi druhy dopravy, silniční, železniční a vodní. V této souvislosti konstatoval nepřipravenost důležitých dopravních staveb a zejména opomíjení problematiky vodní dopravy. Což ostatně potvrdil ve své tiskové zprávě mluvčí prezidenta ČR Jiří Ovčáček.