Při plném respektu k přijatým opatřením, která mají chránit zdraví a životy našich spoluobčanů, je nezbytné v současné chvíli nadále udržet v chodu ty sektory, které jsou z pohledu společnosti naprosto nezastupitelné. K těm zcela jasně patří zemědělství a potravinářství. I přesto, že opatření trvají již několik týdnů, dokázala většina podniků zemědělské prvovýroby zavést režim, který i při zvýšených ochranných a preventivních zásadách, umožní zajistit jak udržení standardních výrobních cyklů v živočišné produkci, tak založení letošní úrody. Uvádí to ve své tiskové zprávě Agrární komora (AK) ČR.

Národní ekonomická rada vlády (NERV) zřejmě obnoví svoji činnost. Navrhuje to ministerstvo průmyslu a obchodu. Hlavním úkolem rady, kde budou zástupci ekonomů i velkých firem, by měla být identifikace problémů ve fungování ekonomiky nebo příprava doporučení při přípravě strategických hospodářských dokumentů vlády. Rada by měla také vyhodnotit přijatá opatření kvůli šíření koronaviru a navrhnout opatření související s přípravou státního rozpočtu na rok 2021. Mělo by tak jít o další poradní orgán vlády v těchto záležitostech. Uvedl to v pondělí ekonomický deník E15.

Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu www.uradprace.cz od dnešních 12:00 hod. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. Na tiskové konferenci, kterou v přímém přenosu přenášela Česká televize, to dnes prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jan Maláčová (ČSSD), když představila kurzarbeitový program Antivirus.

  • Kdy má zaměstnavatel žádat o vyplacení náhrad?

Antivirus se rozběhne od 6. dubna. Od té doby je možné podávat žádosti. Realizace podpory je nastavena tak, že zaměstnavatel bude žádat o refundaci vyplacených náhrad mezd po skončení vykazovaného období, tj. po skončení kalendářního měsíce, za který bude o příspěvek žádat. Za měsíc březen tedy bude zaměstnavatel podávat žádost na počátku měsíce dubna. Podat žádost je možné ZDE

Více informací naleznete na: https://www.mpsv.cz/antivirus

  • Zveřejněno: 06.04.2020
Koronavirová pandemie způsobuje nebývalý a stále větší tlak na zdravotnické systémy v celé EU. Komise chce podporovat a podněcovat přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotní péče mezi celostátními, regionálními a místními orgány, a proto dnes vydala praktické pokyny pro členské státy. Přeshraniční spolupráce může pomoci zmírnit tlak na přetížené nemocnice tím, že pacienti nakažení koronavirem se přemístí za účelem léčby do členských států, kde jsou k dispozici kapacity v nemocnicích. Komise bude rovněž podporovat členské státy nebo nevládní organizace v tom, aby vysílaly kvalifikované týmy zdravotnického personálu s cílem nabídnout pomoc přes hranice.