Lidé s hendikepem, ať už zdravotním nebo sociálním, potřebují mnohem více než práci. Musí dostat příležitost začlenit se do společnosti a dál se rozvíjet. Podle zpravodajství ekonomického magazínu Finmag právě to umožňuje sociální podnikání. Načež k magazín k tomu dále dodává, že nejinspirativnější sociální firmy letos poprvé ocení národní ceny Zlatá vážka.

Potraviny by se měly podle vládního návrhu přesunout do levnější sazby DPH, místo patnácti procent by měla nová daň činit dvanáct procent. Podle zpravodajství České televize proto se ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve čtvrtek sešel se zástupci osmi velkých obchodních řetězců, kteří ho ujistili, že nižší sazbu promítnou do cen potravin.

Vláda přišla s konsolidačním balíčkem, který má ozdravit veřejné finance, a šetřit se bude také na zemědělcích. Škrty se však mají dotknout nejcitlivějších oblastí, jako je zemědělská půda, tedy základní výrobní prostředek pěstitelů i chovatelů. Navrhované zvýšení daně nadále prodraží půdu a ohrozí potravinovou bezpečnost České republiky, zejména u ovoce či zeleniny. Agrární komora ČR proto opakovaně vyzývá zákonodárce, aby se zvýšení daně z nemovitosti netýkalo zemědělské půdy.

Jedním z prvních velkých kroků současné Evropské komise bylo představení Evropské zelené dohody v prosinci 2019, na tu posléze navázala strategie Farm to Fork v květnu 2020. Hlavním cílem těchto plánů je dosáhnout v EU do roku 2030 udržitelného potravinového systému a do roku 2050 klimatické neutrality.