Rozvolňování vládních epidemiologických opatření a růst spotřebitelské důvěry opřený o relativně dobrou situaci na trhu práce se odráží také v útratách lidí v obchodech.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce navrhnout reformu penzí. Senioři by podle ní měli dostávat 28 procent průměrné mzdy nebo dalších pět set korun za každé vychované dítě. Podle některých politiků či odborníků se prakticky o důchodovou reformu nejedná. Návrh prý řeší jenom výdaje, nikoli příjmy. Ministryně Jana Maláčová chce také prosadit zvýšení minimální mzdy na 18 tisíc korun. Tématu se věnovaly úterní Události komentáře České televize.

Podíl nezaměstnaných v České republice v květnu klesl na 3,9 procenta z dubnových 4,1 procenta. Podle zpravodajství CNN prima NEWS to vyplývá z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Meziročně byla nezaměstnanost o tři desetiny procentního bodu vyšší. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti dubnu o zhruba 12.100 na 285.822, zatímco počet volných míst stoupl o 3.200 na 346.604.

Nejlevnější byty v České republice byly v letech 2017-2019 v okrese Most s průměrnou cenou 5500 korun za metr čtvereční. Následují Chomutov (asi 8000 korun) a Sokolov (asi 9000 korun). Jde o okresy zasažené dlouhodobou povrchovou těžbou hnědého uhlí. Naopak nejdražší byly Praha s cenou 62 tisíc korun za metr čtvereční a Brno (45 tisíc korun). Podle zpravodajství Českého rozhlasu to vyplývá z údajů Českého statistického úřadu ČSÚ).

Česká ekonomika v prvních měsících letošního roku klesla o 2,1 procenta a deficit státního rozpočtu má i letos dosáhnout půl bilionu korun. Podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila, jak o tom informoval Český rozhlas, ale ukazatele nejsou tak negativní, jak se může zdát na první pohled, a ekonomika ožívá rychleji než po finanční krizi před deseti lety. Na druhé straně varuje před rozvratem veřejných financí, které bude třeba reformovat.