Předseda vlády ČR Andrej Babiš prohlásil včera, před svým odletem do Sofie, hlavního města Bulharska, že chce na společném jednání 16 států střední a východní Evropy s Čínou domluvit pro Česko výhodnější obchodní spolupráci. Zatím totiž ve vzájemném obchodě Česko dováží z Číny desetkrát více zboží, než do Číny vyváží.

Na základě prvních letošních odhadů sklizně k 10. červnu se očekává úroda základních obilovin ve výši téměř 6.300 tisíc tun a řepky ve výši přes 1.200 tisíc tun. V porovnání s loňskou sklizní je předpokládaná úroda základních obilovin o 561 tisíc tun nižší, což je o minus 8,2 %. Řepky se podle odhadu sklidí o 75 tisíc tun, což je o 6,5 % více než loni, uvádí se ve zprávě Českého statistického úřadu (ČSÚ), kterou dnes vydal.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR nadále trvá na plošném zvýšení platových tarifů a mezd zdravotnického personálu v nemocnicích. Předsedkyni odborového svazu, Dagmar Žitníkovou, jsme požádali o názor, jak se vyvíjí současná situace v rámci jednání zdravotnických odborů a představiteli vlády ČR, potažmo ministerstva zdravotnictví.