Hlavními body pořadu „Máte slovo“ moderátorky Michaely Jílkové v České televizi, odvysílaném ve čtvrtek 12. května t.r., byl růst cen energií, pohonných hmot, potravin a všech životních nákladů našich občanů, a to díky vysoké, to je dvouciferné inflaci, která sužuje převážnou část našeho obyvatelstva.
Zatím pracovní představa pěti hlavních politických priorit českého předsednictví v Radě Evropské unie zahrnuje zvládnutí uprchlické krize a poválečnou obnovu Ukrajiny, energetickou bezpečnost, posilování evropských obranných kapacit, strategickou odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí. V rozhovoru to ČTK řekl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN), podle nějž se dnes návrhem bude zabývat vláda.

Poslanecká opozice (hnutí ANO a SPD) požadovala, aby Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi projednala otázku růstu cen potravin u nás s tím, že od vládní pětikoalice chtěla slyšet, jak tento problém, který trápí většinu českých občanů, bude vláda řešit. Mimořádné jednání Sněmovny se mělo uskutečnit ve čtvrtek 12. května, po skončení interpelací. Podle jednacího řádu Sněmovny, tato mimořádná schůze začala, ale jak musíme konstatovat, její program nebyl vládní většinou schválen, což se sice dalo očekávat, ale přesto k tomuto tématu mohlo alespoň vystoupit několik poslanců opozice s právem přednostního hlasu, kteří vystoupili s kritikou vlády.

„Zajištění dostatečného množství cenově dostupných potravin je jeden z hlavních cílů, které Evropská unie nyní sleduje. Kromě pomoci Ukrajině s vývozem dochází k odkladu některé legislativy vyplývající z Green Dealu, která může mít negativní dopad na produkci potravin,“ řekla ve čtvrtek na tiskové konferenci Potravinářské komory ČR (PK ČR) poslankyně Evropského parlamentu Veronika Vrecionová (ODS). Situace ve světě je v tuto chvíli velmi nejistá. „Očekáváme, že dojde i k jistému přehodnocení všech nastavených cílů. Předpokládané dopady mohou být pro některé regiony velmi vyčerpávající,“ doplnila její slova prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Za některé potraviny si Češi od ledna připlácejí až desítky korun navíc. Zdražuje až na výjimky prakticky všechno a všude. Podle odborníků, jak o tom informuje Seznam Zprávy, ale další inflační vlna do regálů ještě přijde. Mimochodem, Seznam Zprávy to dokumentuje vlastními fotografiemi, které zveřejnil na svém webu.