Na evropské úrovni se jedná o finální podobě Společné zemědělské politiky. V rámci trialogu bylo dosaženo dohody o její podobě a čeká se na finální schválení evropským parlamentem. Přesto se Společná zemědělská politika (SZP) stala hlavním zemědělským tématem letošních voleb. Příkladem mohou být přímé platby, kdy někteří politici jsou pro jejich zastropování, ovšem v měkčí podobě, než se schvaluje na evropské úrovni. „Bohužel si neuvědomují, že pravidla Evropské unie nelze změkčit. Buď přijmeme zastropování ve schválené podobě, nebo tento režim nepřijmeme. Jiná možnost není,“ prohlásil dnes na zasedání výboru Zemědělského svazu ČR ve Větrném Jeníkově jeho předseda Martin Pýcha.

Pokud jde o pondělní jednán í vlády ČR, vláda měla, jako obvykle na programu k projednání řadu bodů. K těm nejdůležitějším patří to, že vláda změnila odměňování zaměstnanců v hygienické službě, výrazně víc budou mít hygienici v klíčových pozicích a zvýší se zvláštní příplatky. Růst platů ve veřejné sféře ale jinak vláda neřešila. Vláda rovněž jednala i o poslaneckém návrhu ČSSD na dřívější odchody do starobního důchodu pro lidi v náročných profesích, ministři zaujali neutrální stanovisko.

Vláda si bude muset v příštím roce na důchody půjčit víc než šestatřicet miliard korun. Podle zpravodajství České televize s takovým rozdílem mezi příjmy z důchodového pojištění a výdaji na penze počítá v návrhu státního rozpočtu resort financí. Deficit na důchodovém účtu má být přitom o dvanáct a půl miliardy vyšší než letos. Důvodem je hlavně rychlý růst penzí v příštím roce. Premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že Česká republika si může vyšší zadlužení kvůli důchodům dovolit. Pravicová opozice nesouhlasí.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku opět zrychlil. V srpnu se inflace zvýšila o 4,1 procenta, což bylo o 0,7 procentního bodu více než v červenci a nejvíce od listopadu 2008. Vliv na to mělo zdražení zboží i služeb v téměř všech oddílech spotřebního koše, nicméně nejvíce se na tom podepsaly vyšší ceny za bydlení. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z informací, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Většina analytiků přitom čekala stagnaci na červencových 3,4 procenta.

O čem se moc nemluví. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se budeme všichni strašně divit. „V příštích letech spousta lidí přijde o práci,“ varovala na debatě ve Zlíně, jak o tom v pátek informovaly Parlamentní listy. I kvůli robotizaci a automatizaci je zastánce zkrácení pracovní doby. ČSSD ovšem slibuje navýšení i minimální mzdy, a to si pak nakonec polepší „miliony lidí“. Padla i další zásadní slova od Maláčové: „Agentury práce jsou novodobé otrokářství. Měly by se zrušit.“