Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus. Podle návrhu novely zákona by kurzarbeit ve státě, regionu či vybraném odvětví mohla povolit vždy jen vláda, a to po projednání v tripartitě. Využíval by se při vážném ohrožení ekonomiky, přírodní pohromě, epidemii či kyberútoku.

Moravskoslezský kraj trápí znečištěné ovzduší – i když například počet smogových situací v posledních letech klesal. Lídři krajských kandidátek hodlají nadále podporovat kotlíkové dotace, někteří by životnímu prostředí pomohli velkými projekty, jiní drobnějšími. Zásadním tématem pro region je také útlum těžby uhlí. Ten sice musí přijít, ale je potřeba se na něj pořádně připravit a stát situaci zanedbal, upozornili v předvolební debatě ČT24 krajští volební lídři.

Na dani z příjmů právnických osob stát loni nejvíce získal opět od společnosti Škoda Auto, a to počtvrté v řadě. Na druhém místě žebříčku, který sestavuje ministerstvo financí, zůstala skupina České spořitelny. Třetí se stejně jako o rok dříve umístila skupina ČSOB. Podle zpravodajství České televize ministerstvo financí sestavuje žebříček jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se dohodla s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) na rozpočtu pro příští rok. Podle zpravodajství České televize se shodly zejména v případě sociálních služeb, kde porostou platy o deset procent a také na investicích do infrastruktury ve výši jedné miliardy korun. V navýšení přídavků na děti shoda zatím nenastala, tam jednání budou pokračovat, uvedla po společném jednání ministryně Jana Maláčová.

Růst mezd se letos nejspíše zastaví. Zatímco v posledních letech firmy lidem přidávaly, nyní budou nábory nových pracovníků spíše omezovat a tlak na růst výplat se tak sníží. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z informací personálních agentur. Slábnoucí ekonomika tím obrací dlouhodobý trend a o finančním ohodnocení budou více rozhodovat zaměstnavatelé.