Kromě velmi výrazného zdražování ze strany obchodních řetězců, podle redakce magazínu AAzdraví.cz, čelí Češi také snaze výrobců potravin na místním trhu šetřit. Zatímco v okolních zemích si takové praktiky nedovolí, o tuzemsku je známo, že zdejší spotřebitel snese opravdu leccos. Podle redakce je tato laťka u nás nastavena nebývale nízko.

Schválení strategických plánů pro pokračování výplaty zemědělských dotací v tomto roce, férový přístup při snižování spotřeby pesticidů, schválení pravidel pro zamezení dalšího odlesňování planety, podpora zemědělců při zajišťování potravinového zabezpečení i schválení rybolovných práv pro jednotlivé státy Evropské unie jsou hlavní úspěchy českého předsednictví (CZ PRES) v oblasti zemědělství.

Od 9. ledna 2023 je možné začít podávat žádosti o dotaci z nového programu Fondu životního prostředí nazvaného „Nová zelená úsporám Light“. Podle Sezanmu Zprávy je určen pro sociálně slabé rodiny a jednotlivce, kteří potřebují urychleně zlepšit energetickou náročnost svých domovů, ale nemohou si dovolit vstupní investice do potřebných stavebních úprav.