Čeští zemědělci se znovu chystají do ulic. Chtějí ukázat nesouhlas s omezeními a nařízeními, k nimž dochází bez ohledu na zemědělskou praxi a současnou energetickou krizi. „Cílem není blokovat silnice, ale upozornit občany na problémy zemědělců a odvrátit další zdražování potravin. Když nebudeme vyrábět, asi těžko budou potraviny levnější. Podobná situace je i v dalších zemích EU. Podporu nám ostatně vyjádřila řada agrárních komor střední a východní Evropy, které se k akci připojí,“ řekl pro deník Právo prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

„Demokratické instituce musí vždy znovu a znovu získávat důvěru občanů. Výzvám, které před nás historie neustále klade, musíme zdárně čelit. Přesně tak, jak to Evropané učinili, když na dveře Unie klepaly miliony Ukrajinců. Takto má Evropa fungovat! Jako unie odhodlaných a solidárních lidí.“

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Celý projev najdete zde.
 
 

Tisková zpráva 15. září 2022 – Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR s podporou organizací sdružujících zemědělce napříč střední a východní Evropou využily dnešního setkání ministrů zemědělství členských zemí Evropské unie v pražském Kongresovém centru, aby vyjádřili své znepokojení nad vysokými environmentálními požadavky zemědělské politiky Evropské unie. Před Kongresovým centrem tyto organizace uspořádaly happening a tiskovou konferenci.