Na podporu české ekonomiky za první čtyři měsíce letošního roku připadlo podle Hospodářské komory (HK) 17 procent ze schodku státního rozpočtu. Vláda podnikatelům za toto období poskytla 38 miliard korun, z toho 4,8 miliardy korun se týkají například odkladu plateb daňových záloh, budou tak státu vráceny. Mnoho odvětví je však i přes uvolňování protiepidemických opatření nadále omezeno, kompenzace tak musejí pokračovat, jak na tiskové konferenci Hospodářské komory ČR uvedli prezident HK ČR Vladimír Dlouhý a její viceprezident Tomáš Prouza.

Česká národní banka (ČNB) rozhodla, že ponechá limity pro poskytování hypoték beze změn. Ceny bytů v České republice však považuje za nadhodnocené, a to v průměru o osmnáct procent, ve vybraných lokalitách pak dokonce až o čtvrtinu. Zároveň uvedla, že bankovní sektor je podle zátěžových testů i po pandemii vysoce odolný, a to i díky silné kapitálové vybavenosti. Více peněz však budou odvádět finanční instituce do rezerv na ochranu úvěrového trhu.

Železnice představují ekologicky šetrný a bezpečný způsob dopravy. I proto se Evropská unie rozhodla jmenovat rok 2021 Evropským rokem železnice. Chce tak upozornit na pozitiva vlakové přepravy.
Projděte si nejzajímavější čísla o evropských tratích: