Tisková zpráva Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů:

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v době pandemie COVID-19 zásadně selhal. Nezajistil včasnou ochranu zdravotníků, zejména rouškami a respirátory, a tím pádem druhotně ani ochranu veřejnosti. Jeho mediální vystoupení ohledně zajištění osobních ochranných pomůcek zdravotníkům jsou lživá a zavádějící.

Schodek státního rozpočtu letos kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku může dosáhnout 200 miliard korun. Pro Českou televizi to řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem republiky Milošem Zemanem. Dal to do souvislosti s chystaným rozsáhlým ekonomickým balíčkem, který má zahrnout například odložení daní, poskytnutí garancí a dotací. Představen má být v pondělí.

Vláda změní model distribuce ochranných pomůcek, které začnou do České reubliky proudit z Číny. Ministerstvo zdravotnictví bude zásobovat pouze svoje nemocnice, zbytek bude proudit do krajů přes ministerstvo vnitra. Sto tun ochranných pomůcek z obřího letounu Ruslan, který má dorazit do Pardubic, už podle nového modelu rozdělí v sobotu v noci mezi záchranáře a nemocnice ministerstvo vnitra.