„Sankce ruskou ekonomiku nezlomily. Rubl je silnější, než byl předtím. A bohužel se láme naše životní úroveň,“ říká pro Parlamentní listy bývalý premiér Jiří Paroubek. Vládu posílá projít se do samoobsluh nebo se podívat na meziroční srovnání cen potravin. „Nárůsty o desítky procent,“ upozorňuje a varuje před až pětadvacetiprocentní inflací. Znovu promluvil o generální stávce i o tom, proč nakonec možná vyjdou lidé do ulic. Kroutí hlavou nad „fantazírováním o nákupu útočných zbraní“ i nad plněním zásobníků s plynem.

„Vláda se k inflaci chová způsobem, jako by ji chtěla vysedět. V odborech máme dojem, že vládě vyhovuje. Všechno platíme dráž a budeme platit dráž a stát má vyšší příjmy. Měli by jít mezi občany, do fabrik, ať vědí, o čem to je a lidem pomohou. Když jim nepomůžou, nastanou sociální nepokoje. A budou se Pražáci, včetně vládní garnitury, divit. To není žádná výhrůžka, je to konstatování faktu. Lidé nás už vyzývají, ať něco uděláme, že s námi pojedou. Říkají nám lidé ve fabrikách, že se k nim ještě žádná vláda takto nechovala,“ zdůraznil odborář Milan Šubrt, liberecký krajský předseda ASO.

Už za pár let chce mít vláda z Křivoklátska funkční národní park. Přípravy ovšem komplikují jednání s obcemi, které vyhlášení odmítají. Podle zpravodajského serveru Aktualne.cz se obávají zejména návalu turistů. „Díky národnímu parku budeme moci naopak turisty usměrnit,“ namítá ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL).

Většina českých podniků pocítila dopady ruské invaze na Ukrajinu především prostřednictvím rostoucích cen energií a některých surovin. Část podnikatelů ale kvůli válce přišla i o významné obchodní partnery a musí si hledat nové exportní destinace. Podle zpravodajství České televize se z ruského trhu stahují malé firmy i největší česká automobilka.

Hospodářská komora ČR vyzvala vládu, aby došlo ke zjednodušení administrativy, a to tím, že by vzniklo jednotné inkasní místo. Jeho prostřednictvím by se platily jak daně, tak i zdravotní a sociální pojištění. Podle viceprezidenta Hospodářské komory ČR Tomáše Prouzy by to ušetřilo zaměstnavatelům čas i peníze. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý míní, že by ušetřil i stát a uvolnila by se i část personálních kapacit na úřadech.