Příchod jara se letos opozdil o jeden až tři týdny a totéž platí také pro sklizeň většiny komodit. Obiloviny jsou nyní sklizené ze tří čtvrtin, zatímco loni touto dobou byly žně už téměř u konce. Deštivější počasí může mít vliv na kvalitu i kvantitu úrody. Uvádí to tisková zpráva Agrární komory ČR, kterou novináři dnes obdrželi na tiskové konferenci v rámci agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.

Zemědělci jsou dlouhodobě nejslabším článkem obchodní vertikály a zpracovatelé i obchodníci jim diktují výkupní ceny. Mnozí zemědělci částečně řeší odbyt vlastním zpracováním a prodejem zemědělských komodit ve vlastních prodejnách. Na tiskové konferenci Zemědělského svazu ČR (ZS ČR), která se uskutečnila v rámci agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích, o tom hovořili představitel Zemědělského svazu ČR.

Agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích je přehlídkou je přehlídkou úspěšné práce českých zemědělců a potravinářů. S touto úvodní myšlenkou dnes na Výstavišti v Českých Budějovicích ministr zemědělství Miroslav Toman, když slavnostně zahájil 47. ročník tohoto mezinárodního agrosalonu. Zároveň připomněl, že se agrosalon koná po dvouleté přestávce, která byla vynucena covidovou pandemiií, kdy v loňském roce muselo být konání tohoto agrosalonu zrušeno.
Otevřením zmodernizovaného pavilonu Z začal dnes v Českých Budějovicích mezinárodní agrosalon Země živitelka. Na 47. ročníku se do 31. srpna představí téměř 500 vystavovatelů, méně než předloni, Nově nabízí areál i 3500 metrů čtverečních venkovních ploch. Loni byl agrosalon kvůli koronaviru zrušený. Předloni přilákala výstava 123.017 lidí, představilo se 581 vystavovatelů z 19 zemí. "Důležitý vzkaz je, že zemědělství je v dobré kondici, že žije.