Prioritou v přípravě budoucí podoby Společné zemědělské politiky (SZP) je dokončení debaty o rozpočtu, který musí být v adekvátní výši. Až poté bude možné připravit detailní pravidla pro nové programové období. Shodli se na tom při čtvrtečním jednání v Praze český ministr zemědělství Miroslav Toman a jeho francouzský protějšek Didier Guillaume. Ten uvedl, že se pozice obou zemí k SZP shodují v 90 procentech. Ministři diskutovali také o dvojí kvalitě potravin, kůrovcové kalamitě, dopadech sucha na zemědělství či africkém moru prasat.

K poslaneckému návrhu na sjednocení dat o veškeré technické infrastruktuře v digitální technické mapě zaujme vláda zřejmě neutrální stanovisko. Vyplývá to z návrhu pro pondělní jednání vlády. Novelu zákona o zeměměřictví, která má zrychlit stavební řízení, podepsalo osm desítek poslanců ze všech sněmovních klubů. Podíleli se na na ní i odborníci z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, ministerstva pro místní rozvoj, jednotlivých krajů a také správci sítí.

Poplatek z ubytovacích kapacit by se mohl vztahovat i na ubytovatele v soukromí, tedy například na služby typu Airbnb, až od přespříštího roku. Roční odklad účinnosti vládní novely doporučil Senátu schválit jeho ústavně-právní výbor. Stejně jako senátní výbor pro hospodářství doporučil navíc vyškrtnout osvobození od poplatku lázeňských klientů s celkovou lázeňskou péčí plně hrazenou zdravotními pojišťovnami, neboť lázeňská města by tím přišla o peníze.

Hejtmanům už nic nebrání v dofinancování sociálních služeb pro letošní rok. Kraje totiž 19. července obdržely rozhodnutí o poskytnutí dotace 1 mld. Kč. Jde o závazný právní akt, který oficiálně potvrdil rozhodnutí Vlády ČR ze dne 17. června 2019.