V České republice začne v pondělí 5. října opět platit nouzový stav, má zabránit šíření pandemie koronaviru. Návrh ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) schválila vláda. Podle zpravodajství České televize Roman Prymula důvody zavedení zvláštního režimu vysvětlil dopoledne ve sněmovně snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Nouzový stav doprovodí opatření avizovaná zatím na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech. Omezeny budou také vnitřní i vnější hromadné akce, v divadlech budou zakázány přestávky na občerstvení.

Nemají členskou základnu, nemají peníze, a funkcionáři potřebují další peníze na svou činnost,“ vysvětluje Bohumír Dufek z Asociace samostatných odborů ČR, proč odboráři sdružení pod Českomoravskou konfederaci odborových svazů postupně rozprodávají odborový majetek.
Poslanci mají v tomto týdnu začít projednávat novelu, která chce omezit nepoctivé zprostředkovatele při prodeji elektřiny a plynu. Podle webu Peníze.cz skoro 14,3 tisíce stížností od spotřebitelů loni přijal Energetický regulační úřad (ERÚ), což je zhruba o šest procent víc než v předchozím roce. Jako čím dál problematičtější se ukazují hlavně zprostředkovatelé, konkrétně energetické aukce. Ještě v roce 2018 jim patřilo každé desáté spotřebitelské podání, loni už to bylo každé páté. Další tisíce stížností míří k České obchodní inspekci.
Ministři zemědělství rozšířené Visegradské skupiny jednali o nejdůležitějších aspektech reformy Společné zemědělské politiky (SZP) a nových technologiích v zemědělství v souvislosti se změnou klimatu. Podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství Podepsali prohlášení o dohodě o víceletém finančním rámci a zvýšení objemu finančních prostředků přidělených na SZP. Jednání, které se uskutečnilo v polské Poznani, se účastnili zástupci České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, Bulharska, Chorvatska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Rumunska a Slovinska.

Zdravotnictví a pacienti v ohrožení, finance pro nemocnice – sliby a skutečnost, jak epidemie COVID-19 zasahuje do života a práce zdravotníků a jaká řešení navrhují odbory – to byly hlavní body programu dnešní tiskové konference, kterou uspořádaly Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařský odborový klub.