Vláda na mimořádném zasedání ve středu 18. března 2020 schválila několik nových opatření v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru. Zavádí zákaz pohybu a pobytu mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Zároveň se pro seniory nad 65 let speciálně vyčlenil čas k nakupování potravin, a to od 10.00 do 12.00 hodin. Pro pendlery pracující v zahraničí budou platit přísnější pravidla vycházení. Uvedla ve své tiskové zprávě na webových stránkách vlády ČR.

Na úterní mimořádné tiskové konferenci Hospodářské komory (HK) ČR zaznělo, že živnostníci a zaměstnavatelé jsou postiženi preventivními kroky vlády proti šíření koronaviru natolik, že naléhavě žádají o okamžitou pomoc státu. Prioritou by mělo být ochránit pracovní místa i firmy před krachem. Peníze by měly jít v první řadě na úhradu mezd a režijní výdaje. Hospodářská komora ČR o tom informuje na svých webových stránkách.

Evropská komise navrhla dočasně zakázat občanům cizích států vstup do unijních zemí s výjimkou nezbytných případů. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž má zákaz platit 30 dní. Opatření, po němž kvůli boji proti šíření koronaviru volaly některé členské státy, dnes šéfka unijní exekutivy projednala s lídry zemí skupiny G7. Prezidenti a premiéři unijních států by jej měli schvalovat během úterního videosummitu.