Vyjádření předsedy vlády Andreje Babiše o tom, že stát už nemá peníze na případné kompenzace škod způsobených protiepidemickými opatřeními, jsou podle vicepremiéra, ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) zjednodušená. Do ekonomiky stát dosud nalil asi 200 miliard korun a další náhrady škod už tak nákladné nebudou. Vicepremiér Karel Havlíček to řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

Druhý pád ekonomiky si Česká republika nemůže dovolit, míní prezident ČR Miloš Zeman. Souhlasí s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO), že je třeba se v opatřeních proti šíření koronaviru zaměřit na volnočasové aktivity, které se ekonomiky netýkají. Podle zpravodajství tlevize CNN Prima NEWS to prohlásil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD). Případný druhý lockdown, tedy uzavření země, jako na jaře v počátcích epidemie, by česká ekonomika nebyla schopna přežít, dodal prezident Miloš Zeman.

V Praze přijde kvůli současné krizi o práci 40 tisíc lidí a návrat k bývalému stavu, kdy 85 procent jejího výkonu tvořily služby, už nebude možný. V pořadu Interview ČT24 to v pátek uvedl současný zastupitel hlavního města a zároveň bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO). Své nástupkyni na ministerstvu Aleně Schillerové (za ANO) vyčítá, že nehlídá dostatečně razantně státní kasu. Zároveň se domnívá, že v současné krizi bychom si neměli „opasky uvolňovat, ale utahovat.“

Světové ceny potravin v září pokračovaly v růstu, zaznamenaly tak už čtvrtý měsíční růst v řadě. Jak dnes uvedla Potravinářská komora ČR, podle zprávy ČTK, to dnes oznámila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Její cenový index ukazuje za září u potravin meziroční nárůst o pět procent, zvyšovaly se hlavně ceny obilovin a rostlinných olejů.

Hlavní město by mohlo v příštím roce hospodařit s daňovými příjmy 53,4 miliardy korun, což je meziročně asi o čtyři miliardy méně. Kolik peněz půjde na investice, zatím nebylo rozhodnuto. Praha bude také škrtat v některých výdajích. Podle zpravodajství České televize ve čtvrtek o tom informoval náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě).