„Důchody evropských živnostníků jsou tikající časovaná bomba,“ tak zněl říjnový titulek článku online deníku EUobserver. S odkazem na studii OECD upozorňoval, že OSVČ mají v Evropě v průměru o čtvrtinu nižší důchody než zaměstnanci a jsou výrazně častěji ohroženi chudobou. Český rozhlas se ve své reportáži věnoval tomu, jak jsou na tom Češi.

Česká ekonomika vstupuje do těžkého období. Podle zpravodajství České televize renomované instituce na příští rok předpovídají recesi. V nejistotě je i hlavní tuzemský průmyslový obor, to je automobilová výroba. Podle vyjádření představitelů automobilového průmyslu se jí letos sice daří navyšovat produkci, ale trápí ji ale vysoké ceny energií i trvající nedostatek dílů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá novelou vyhlášky zvýšit poplatky za so­ciální služby. Podle zpravodajství deníku Právo, jak uvedly Novinky.cz, to vzbudilo obavy u zástupců hendikepovaných osob. Zdražení, podle nich, povede ke zhoršení péče o zdravotně postižené. Odbory varovaly, že pro řadu lidí to může být likvidační.

Dopady energetické krize se odrážejí v mnoha oborech a zemědělství není výjimkou. Mezi nejohroženější zemědělská odvětví patří chov hospodářských zvířat i pěstování ovoce a zeleniny. Zhoršující se podmínky pro zemědělské podnikání vedou k tomu, že je Česká republika stále méně soběstačné v produkci základních potravin a odborníci odhadují, že soběstačnost bude nadále klesat.