Ministerstvo financí poslalo k připomínkám návrh na zavedení takzvané paušální daně. Místo daňového přiznání a dalších formulářů by živnostníci s příjmy do milionu korun ročně mohli využít jednotný měsíční odvod. Platili by tak jednou za měsíc zhruba pět a půl tisíce korun. Přišli by tím ale o daňové slevy, to kritizuje část opozice. Uvedla to v pondělí ve svém zpravodajství Česká televize.

Tak to se ministryni financí Schillerové moc nepovedlo. Vymyslet si, že pomůžeme hospodám tím, že stanovíme dvě sazby DPH na pivo - dát 10 % sazbu DPH pro pivo, které vypijeme v hospodě a 21 % na pivo, které si odneseme z hospody ve džbánku domů resp. pro pivo, které si koupíme v supermarketu jako lahváč – to je opravdu na pováženou.

Tak se prý na nás žene revoluce. Po tom, co vláda přišla s myšlenkou, že nám všem zlevní čepované pivo, což samo o sobě je něco neuvěřitelného – protože kdy v minulosti se stalo, aby se zlevnilo pivo, je tu další revoluční návrh – dáme všem zaměstnancům peníze, aby se mohli pořádně najíst. Samozřejmě, že v zaměstnání -  ještě některým z nich dopřejeme, aby si k tomu obědu dali i levnější pivo. Tohle snad nikde v Evropě není a myslím, že ani dlouho ještě nebude.  Asi proto ministryně Schillerová mluvila v mediích o tom, že chystá  revoluci.

Problematika sociálních dávek a odchody do důchodu – to byla hlavní témata debaty v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce České televize, které se zúčastnili ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny PČR a předseda KDU-ČSL Marián Jurečka a ekonom z CERGE-EI a Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR Štěpán Jurajda.

Prodejen spadajících pod velké obchodní řetězce je v současnosti v České republice více než 1500. Jejich síť v přepočtu na obyvatele je jedna z nejhustších na světě. Pořád přitom přibývají nové a firmy neplánují omezení expanze ani v příštích letech. Ve velkých městech ale už chybí příhodné pozemky. Nákupní parky se tak přesouvají do menších sídel a konkurují původním místním prodejnám. Uvedla to ve svém sobotním zpravodajství Česká televize.

Časopis Finmag, který je alternativním publicistickým on-line magazínem o ekonomice, penězích a světě, se ve svém pátečním vydání věnoval otázce zavedení důchodové reformy v České republice. Uvedl, že Komise pro spravedlivé důchody nedávno zveřejnila tři varianty toho, jak by důchody u nás měly v budoucnu vypadat. Základem je zavedení rovného důchodu pro všechny, ke kterému se pak bude připočítávat zásluhová část penze podle odsloužených let a výše dosahovaných příjmů. Časopis konstatuje, že předložené verze se liší jen tím, jak „by byly k penzistům štědré“.