Krátce po svém opožděném vstupu do funkce musí ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) řešit protesty proti změnám v dotacích. V Interview ČT24 prohlásil, že se podle něj zemědělci pomocí demonstrací „vlamují“ do otevřených dveří a jejich forma komunikace je „nešťastná“. Podle něj ke změnám v dotační politice musí dojít kvůli tlaku Evropské unie.

Zemědělci dnes nedaleko Jesenice u Prahy zapálili kupu slámy, protestovali tak proti změnám v nastavení dotací. Kolem místa happeningu projelo přes 30 troubících traktorů. Akce se účastnilo pět desítek lidí, velkou část tvořili novináři. Zástupci zemědělských organizací na ní vyjádřili nesouhlas s připravovanými změnami a vyzvali vládu k jednání."Nechceme zemědělce rozdělovat na malé a velké," prohlásil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Konec českého ovoce, zeleniny, brambor nebo chmele a méně českého masa a uzenin, za které si zákazníci patrně masivně připlatí. S útlumem zemědělské produkce hrozí soudní spory kvůli zmařeným investicím a ušlým ziskům českých chovatelů a pěstitelů, které stát bude muset zaplatit penězi daňových poplatníků. Česká krajina ztratí svou pestrost. K tomu povedou rychlé a nepromyšlené změny Strategického plánu Společné zemědělské politik, které oznámila současná vláda premiéra Petra Fialy. Tyto myšlenky zazněly včera, ve středu, na společné tiskové konferenci Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR.

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, které reprezentují rozhodující část produkčních zemědělců v České republice, uspořádaly včera společnou tiskovou konferenci. Na ní obě organizace vyjádřily zásadní nesouhlas se změnami v dotační politice pro zemědělce v rámci přijetí a odsouhlasení Strategického plánu Společné zemědělské politiky, jak ji chce změnit současná vláda premiéra Petra Fialy, a to oproti původním dohodám českých zemědělců s předchozí vládou expremiéra Andreje Babiše.

Ve středu 19. ledna 2022 se uskutečnilo v Praze jednání mezi předsedou vlády ČR Petrem Fialou a předsedou Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumírem Dufkem, při němž jednali o několika, pro Českou republiku, důležitých tématech. Jak nás dnes předseda ASO informoval, s premiérem jednali o celkem o třech okruzích témat, které jsou vysoce aktuální a je nutné je v nejbližší době vyřešit.