Instituce Evropské unie se chystají na debatu o tom, jak po letních prázdninách promítnout zkušenosti z pandemie covidu-19 do běžného provozu. Evropská komise i Evropský parlament plánují přejít k částečnému fungování na dálku, které by mohlo přinést snížení nákladů i ekologické zátěže. Komise se navíc hodlá zbavit části svých budov, kterých má v současnosti v Bruselu na dvě desítky.

Po internetových gigantech Facebooku a Googlu se pro povinné očkování rozhodly další společnosti ve Spojených státech. Vakcinaci bude vyžadovat také Disney a po některých zaměstnancích i obchodní řetězec Walmart. Americké firmy dále z důvodu stoupajícího počtu nově nakažených lidí zavádí znovu povinnost zakrytých úst a nosu. Podle zpravodajství CNN Prima NEWS o tom informoval deník Los Angeles Times.

Poslanci v pátek schválili dodatečné zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci. K podobnému kroku vláda přistoupila i v minulých letech. Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady vlády Evy Zamrazilové, jak o tom informoval Český rozhlas, jde o známku toho, že s valorizačním schématem není něco v pořádku a mělo by se upravit. „Bylo by vhodné držet se poměru čistá mzda-důchod. Ten dosahuje dnes asi poloviny, k hrubé průměrné mzdě je to 40 procent,“ radí ekonomka.

Benefit dvoudenního volna pro očkované státní zaměstnance provázely celý pátek nejasnosti. Server iROZHLAS.cz nejprve zjistil, že tato možnost byla odepřena učitelům. Půl dne po tiskové konferenci vedoucí oddělení koordinace státní služby na ministerstvu vnitra upřesnila: volno se bude týkat pouze úředníků. Projděte si rekonstrukci pátečního dne, během něhož se ráno oznámené opatření přeměnilo k večeru v doporučení.