Poslanci začali dnes také hlasovat o vládních návrzích, které mají zmírnit krizi způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru. Schválili rozšíření možností centrální banky obchodovat na volném trhu, změnili i pravidla pro poskytování úvěrů a zvýšili strukturální deficit až na čtyři procenta HDP. Uvedla to ve svém zpravodajství Česká televize.
Evropská komise a vysoký představitel pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku dnes představili plány důrazné a cílené reakce, kterou chce EU podpořit úsilí partnerských zemí v boji proti pandemii koronaviru. Společná akce EU se zaměří na řešení bezprostřední zdravotní krize a z ní vyplývajících humanitárních potřeb, na posílení zdravotnických, vodohospodářských a hygienických systémů v partnerských zemích a na jejich kapacity v oblasti výzkumu a připravenosti na zvládání této pandemie, jakož i na zmírňování socioekonomických dopadů. Na podporu těchto opatření EU poskytne partnerským zemím finanční podporu ve výši více než 15,6 miliardy eur ze stávajících zdrojů na vnější činnost. Společně s našimi partnery zajišťujeme přesměrování značných finančních prostředků EU, které jim již byly přiděleny, což jim pomůže vypořádat se s dopadem koronaviru.
Neurovědec z brněnské Masarykovy univerzity Omar Šerý je zásadně proti promořování populace koronavirem. „Naopak se domnívám, že musíme zabezpečit, aby se co nejméně lidí nakazilo, protože nevíme, u koho bude mít nákaza jaký efekt i na pozdější zdraví. Jinak si vyrábíme budoucí invalidy,“ říká v rozhovoru pro INFO.cz.
 
info.cz/cesko/sery-promorenim-populace-bychom-si-vyrabeli-invalidy-virus-napada-i-bunky-v-mozku-44761.htm
 
Zdravotnický expert Pavel Hroboň míní, že řízené promoření zdravých obyvatel Česka by mohlo mít dalekosáhlé následky. „Zemřelo by možná až 30 tisíc lidí. Proto navrhujeme jiné opatření – marginalizaci viru, tedy chytrou karanténu,“ říká v rozhovoru po Skypu lékař s tím, že hlavní epidemiolog Roman Prymula není zásadně proti. Veřejnou diskusi o dalším boji proti pandemii koronaviru v Česku považuje za užitečnou.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-pavel-hrobon-pandemie-promoreni-chytra-karantena.A200407_182851_domaci_vov?zdroj=vybava_recombee