Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zřídila dnes celostátní stávkový výbor. Je připravena případně k celorepublikovému protestu proti vládnímu balíčku k ozdravení financí. Podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly jde o konkrétní krok, který postupně může vést až ke generální stávce.

Proč je cena cukru tak vysoká? Nad touto otázkou se v květnovém čísle časopisu AGRObase, který vydává Agrární komora ČR, zamýšlí zemědělský novinář Michal Vokřál, který v úvodu svého zamyšlení píše, že pátrání po příčině a vysvětlení nepřichází ani z ministerstva zemědělství, ani ze státních kontrolních organizací. Proto se nad tímto problémem zamyslel sám.

Podpora v nezaměstnanosti by se od příštího roku neměla krátit o odstupné. K získání podpory při opakované nezaměstnanosti by ale mělo být potřeba o tři měsíce déle než dnes platit odvody na důchody. Úřad práce (ÚP) by měl také přestat poskytovat kompenzace v případě nevyplaceného odstupného. Počítá s tím navržený vládní konsolidační balíček.

V Česku scházejí profesionální řidiči. Víc než polovina těch, co pracovně usedají za volant, je navíc v předdůchodovém nebo rovnou důchodovém věku. Problém se tak může prohlubovat. Podle zpravodajství České televize Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia navrhuje, aby autobusy mohli řídit lidé už od 18 let. Návrh projednají poslanci.

Prezident Agrární komory ČR (AK ČR) Jan Doležal ve čtvrtek na volebním sněmu agrární komory v Olomouci obhájil funkci v čele této nevládní zemědělské organizace. Byl jediným kandidátem, zvolilo ho 94,5 procenta delegátů. Doležal je prezidentem komory od roku 2020, kdy vystřídal předchozího prezidenta AK ČR Zdeňka Jandejska. Mezi své priority Jan Doležal, jak řekl ve svém projevu, zařadil narovnání podmínek na jednotném trhu Evropské unie, snížení administrativní zátěže zemědělců či racionalizaci požadavků na zemědělské podnikatele.

Jan Doležal obhájil pozici prezidenta Agrární komory České republiky a povede ji další tři roky. Do čela této organizace, jejíž členové produkují 80 procent tuzemských zemědělských komodit, jej zvolil 32. Sněm Agrární komory České republiky a získal 94,5 procenta hlasů. Ve vedení působí od června 2020 a ve svých 37 letech je dosud nejmladším prezidentem Agrární komory ČR.