Největší česká mlékárna Madeta si zajistila 110 tisíc litrů mléka poté, co od července přišla o 200 tisíc litrů denně z Mlékařského a hospodářského družstva JIH, které začalo víc dodávat do Německa. Některým dodavatelům nabídne Madeta své akcie k odkupu, aby si s nimi zajistila stabilní obchodní vztah. Kvůli úbytku mléka od družstva JIH, rostou mlékárně náklady na energie a vodu. Podle zpravodajství portálu iROZHLAS v pondělí o tom informoval generální ředitel Madety Milan Teplý.

Rozpočet Ministerstva zemědělství (MZe) z národních zdrojů bude v příštím roce 24 miliard korun. Dohodl se na tom v pondělí ministr zemědělství Miroslav Toman s místopředsedkyní vlády a ministryní financí Alenou Schillerovou. Podle tiskové zprávy MZe získá rezort zemědělství, a to oproti původnímu návrhu rozpočtu, navíc 1 miliardu korun. Peníze použije na obnovu lesů po kůrovcové kalamitě a projekty ve vodním hospodářství, které mají zmírnit dopady sucha.

Průmyslová produkce v červnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně klesla o 3,8 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 2,8 %. Hodnota nových zakázek se meziročně snížila o 9,9 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad ve své zprávě.

Stavební produkce v červnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 2,4 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně vyšší o 1,1 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 4,2 % stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 22,4 %. Meziročně bylo zahájeno o 8,3 % bytů více. Dokončeno bylo o 29,0 % bytů více. Uvedl to dnes Český statistický úřad ve své zprávě.

Zemědělci čekali díky ideálnímu jarnímu počasí rekordní úrodu obilí, ovšem červencová vedra a sucho jejich představy pokazily. Úroda zůstává průměrná a i výkupní ceny jsou podobné jako loni. Někteří farmáři už ale dávno obilí prodali, i když ho na poli stále ještě mají, uvedl ve svém zpravodajství portál iROZHLAS.