Výroba prvotřídních mlékárenských výrobků vždy závisí na kvalitně mléka. Pro zajištění této prvotřídní kvality mléka je ovšem nutné zajistit: pohodu a pravidelnou kontrolu zvířat, kvalitní potravu pro dojnice, přísnou kontrolu mléka a krátký dovoz mléka do mlékáren. Prohlásili to na dnešní tiskové konferenci Agrární komory (AK) ČR tajemník AK ČR Jan Doležal a předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

V červnu letošního roku ruský prezident Vladimir Putin prodloužil do 31. prosince 2020 „potravinové embargo“, které je namířeno proti zemím EU, USA a dalším státům, jež uplatňují ekonomické sankce proti Rusku. Embargo není plošné, zakazuje vozit především maso, masné výrobky, mléko, mléčné výrobky, ovoce, zeleninu a další vybrané potraviny.

Vepřové maso zdražuje. Důvodem je výskyt afrického moru v Číně, která tak musí nakupovat v Evropě. Podle zpravodajství serveru Seznam Zprávy cena vepřového masa stoupá k novému rekordu. Zatímco v lednu se na burze vepřové půlky prodávaly za 1,36 eura na kilogram – dnes je to 1,85 eura. Například cena za kýtu bez kosti od ledna vyrostla už o 42 procent. A zdražování není u konce.