V pátek 24. května a v sobotu 25. května budeme vybírat našich 21 zástupců do Evropského parlamentu. Volby se bezpochyby nevyhnou rostoucímu populismu a nacionalistickým náladám, což se odrazí na složení křesel v Evropském parlamentu. Po ustanovení nového Parlamentu nás čeká nominace a následné potvrzení nové Komise. Jaký bude výsledek voleb a jak bude probíhat ustanovení nových institucí?

Evropská komise vydala 30. dubna návrh strategických doporučení pro období 2019-2024, která by měla posílit postavení EU ve světě. Dokument vznikl na základě výstupů z téměř 1 600 dialogů a konzultací s občany, kteří vnímají Evropu jako zásadní pro řešení globálních výzev, avšak očekávají, že bude efektivnější a transparentnější. Komise doporučuje zaměřit se celkem na 5 oblastí, mezi které patří zajištění bezpečnosti, podpora konkurenceschopnosti, spravedlnosti, udržitelnosti a zvýšení vlivu EU ve světě. Návrh je příspěvkem k debatě lídrů EU na summitu v rumunském Sibiu, který se uskuteční 9. května.  

 

Sharan Burrow - generální tajemnice Mezinárodní konfederace odborových svazů (ITUC) vydala článek na webové stránce Světového ekonomického fóra, kde si klade následující otázky: Jaký bude hrozící katastrofický dopad technologií na pracovní místa ? Jsou důvěryhodné odhady extrémní  ztráty zaměstnání, nebo se bude realita lišit ? Jsme na cestě do digitálně zaslíbené země ? Paní Burrow také nastiňuje možná řešení.

V rumunském městě Sibiu se ve čtvrtek sešli prezidenti a premiéři členských zemí Evropské unie. Řešit budou změnu ve fungování bloku EU po brexitu. Osm zemí žádá, aby Unie kladla větší důraz na ochranu klimatu. Podle zpravodajství České televize premiér Andrej Babiš (ANO) ale před odletem na summit prohlásil, že chránit se musí klima i průmysl. Elektrické automobily přitom označil za „krok k začátku konce automobilového průmyslu v Evropě“.