• Zveřejněno: 26.08.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Pro dvě pětiny zaměstnanců je změna nebo získání nového pracovního místa kvůli dopadům šíření koronaviru nutností. Dalších 55 procent zaměstnanců se změně místa nebrání, pokud jim bude nabídnuta zajímavá příležitost. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z červencového průzkumu personálně poradenské společnosti Hays mezi 600 zaměstnanci v České republice.

Generální ředitel Hays pro ČR Sándor Bodnár k tomu uvedl, že ochota ke změně pracovního místa je stále vysoká. Je pochopitelné, že řada zaměstnanců hledá nové výzvy, ať už v důsledku propouštění, nebo protože nemohou svou práci vykonávat v obvyklém rozsahu či obvyklých podmínkách. Podle průzkumu pět procent respondentů změnu pracovního místa striktně odmítá, nejčastěji kvůli obavám, že během zkušební doby mohou o práci přijít.

Zároveň podle výsledků průzkumu není uzavřeným tématem práce z domova. Zhruba třetina lidí zatím neví, v jakém režimu bude pracovat po skončení prázdnin. Práci z místa pracoviště uvedlo 22 procent respondentů. Zhruba čtvrtina lidí bude pracovat z domova částečně a plně na dálku bude pracovat devět procent lidí.

Skupina Hays se zabývá vyhledáváním kandidátů na pracovní poměr i smluvními pozicemi.

Z průzkumu dále vyplývá, že pro 55 procent lidí nejsou dopady pandemie na pracovní trh důvodem k tomu, aby změnili své finanční očekávaní. Vyšší mzdové nároky má 34 procent respondentů. Zároveň se ve druhém čtvrtletí snížily mzdové požadavky u 11 procent zaměstnanců.

Podle Sándora Bodnára vyšší mzdové nároky mají obvykle lidé, kteří zaměstnání mají, aktivní změnu nehledají a jsou osloveni s nabídkou. V rámci specializace je pak patrné vyšší mzdové očekávání u IT kandidátů, kde krize nabídku až tak neovlivnila.

Ve středu byl zveřejněn i průzkum mezi členy iniciativy Firmy sobě, podle něhož během koronavirové krize klesly příjmy naprosté většině firem napříč obory. Uvedlo to 96 procent ze stovky respondentů. Více než polovině (53 procent) tržby klesly o více než sedmdesát procent. Nedostatek peněz dosud trápí 86 procent firem zapojených do průzkumu. Jedenáct procent z nich uvedlo, že nastalou situaci nepřežije.

Téměř polovina firem hodnotila státní pomoc jako nedostatečnou. Podle vedoucího iniciativy Martina Pejši za to mohou přísné podmínky, které firmy musejí pro obdržení státní pomoci splňovat. 

Iniciativa uvádí, že sdružuje přes 8800 malých a středních firem.

  • Zdroj: Česká televize