• Zveřejněno: 03.09.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Zemědělský svaz ČR odmítá snížení peněz pro zemědělství v návrhu státního rozpočtu na příští rok, a to proti výši peněz, která byla stanovena v rozpočtu pro letošní rok. Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy je nutné minimálně zachovat stávající výši kapitoly zemědělství v návrhu státního rozpočtu. Jinak hrozí rozpočtu, že by při nižší finanční částce mohla být ohrožena základní funkce tohoto oboru.

Na tiskové konferenci Zemědělského svazu ČR dále zaznělo, že návrh státního rozpočtu pro rok 2021 počítá pro zemědělství s 24 miliardami Kč, přitom pro letošní rok tato částka činila 38 miliard Kč. Vláda by, podle Zemědělského svazu ČR, měla narovnat podmínky pomoci našemu zemědělství, a to zejména po koronavirové krizi.

Podle Martina Pýchy si naši zemědělci uvědomují, že ekonomická situace v České republice bude v současné době složitá, proto je stávající návrh rozpočtu pro Zemědělský svaz ČR neuspokojivý a neakceptovatelný. Letošní výše rozpočtu je, podle Martina Pýchy, minimální nezbytná úroveň. Zemědělci se obávají, že při snížení peněz pro zemědělství příští rok nebude dostatek financí na investice do konkurenceschopnosti a výrobní soběstačnosti. Peníze mohou chybět i při projektech adaptace krajiny na změnu klimatu, na projekty na zadržování vody v krajině.

Krácení v rozpočtu v porovnání s letoškem by se, podle Zemědělského svazu ČR, přitom mělo týkat všech hlavních položek oboru. Méně peněz by mělo plynout do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), Programu rozvoje venkova a také na boj s kůrovcem či suchem.

Zemědělský svaz ČR dále upozornil, že zemědělství by mělo být jedním z příjemců peněz z Fondu obnovy, který připravuje EU na podporu ekonomiky v souvislosti s koronavirovou krizí. Martin Pýcha uvedl, že svaz požádal premiéra Andreje Babiše, aby v příštích letech šlo z fondu do programu rozvoje venkova na investice řádově 15 miliard Kč. Fond by pro ČR měl podle odhadů obsahovat 180 až 200 miliard Kč. Načež Martin Pých k tomu rovněž dodal, že naši zemědělci jsou přesvědčeni, že tyto prostředky budou v českém zemědělství smysluplně a dobře využity. Zároveň uvedl, že to pomůže České republice zvýšit soběstačnost ve výrobě a produkci potravin. Tyto peníze však bude nutné předfinancovat ze státního rozpočtu, i proto je podle svazu nutné minimálně zachovat nebo spíš navýšit stávající množství peněz pro obor.

Zemědělský svaz ČR dále vyzval vládu a ministerstvo zemědělství k narovnání podmínek státní pomoci podnikům po koronavirové krizi. Na pomoc totiž podle zemědělců nemají některé podniky nárok. Jde především o desítky podniků, které se soustředí na finalizaci výroby potravin a jejich zavádění na trh. Podle svazu tento stav poškozuje dlouhodobé úsilí o podporu této činnosti.

  • Zdroj: portál Zemědělec