• Zveřejněno: 04.03.2024

Praha, 4. března 2024

Zemědělci z Agrární komory ČR, Zemědělského svazu ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, Společnosti mladých agrárníků České republiky a řada soukromých zemědělců a členů Asociace soukromých zemědělců se na dnešním jednání shodli, že nabídka vlády směrem k zemědělcům není dostatečná. Shodli se proto na celoplošných protestech 7. března 2024. Demonstrace bude první v řadě protestů, které mají poukázat na žalostný stav českého zemědělství.

Zemědělci vnímají snahu ministra zemědělství, nicméně také konstatovali, že podpora chybí u ostatních koaličních stran. Přitom je v jiných zemích zemědělství vnímáno a podporováno jako součást kritické infrastruktury státu.

„Kácení sadů, ukončování chovů hospodářských zvířat, zadlužování, propouštění zaměstnanců na venkově, krachy zemědělských podniků. Propad cen zemědělských komodit na úroveň 80. a 90. let minulého století při mnohonásobně vyšších nákladech. Neustálé snižování soběstačnosti České republiky v produkci potravin. Vše, na co jsme v roce 2022 v kampani Zastavme vládní agrohazard upozorňovali se stalo nebo se stále děje. Proto říkám, že se s vládou bohužel neshodneme na zhodnocení aktuálního stavu. Především střední zemědělci, za kterými stojí největší podíl českých potravin jsou na kolenou a pokud něco hned neuděláme, naši zemědělci za pár let tady nebudou. Skoupí je investiční fondy a další nezemědělské a zahraniční podniky“, říká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

 

Přehled vývoje jednání s vládou:

Požadavky zemědělců

(29.2.2024)

Nabídka vlády

(1.   března 2024)

Požadavky zemědělců

(4. 3. 2024)

1.   Splnění slibu na spuštění podpory zaměstnanosti na venkově – sleva na sociálním pojištění od roku 2023

(slib dán vicepremiérem Marianem Jurečkou před dvěma lety a na které se shodla vládní koalice v roce 2022). 

2 mld. Kč v rozpočtu na rok 2025

Trváme na splnění slibu už nyní a pro celé plánovací období do roku 2027.

 

2.   Splnění slibu vlády na nekrácení národních podpor ve výši 5 mld. Kč, která nám byla dána vicepremiérem Marianem Jurečkou v roce 2022. Tento slib vláda porušila hned v roce 2023, kdy byly kráceny na 2,7 mld. a v roce 2024 je dále kráceny na 2,5 mld. Kč.

 

550 mil. Kč na wellfare zvířat (platí pro některé střední podniky)

Návrat na původních 5 mld. Kč národních podpor nebylo splněno, nicméně zemědělci akceptují 3,2 mld. Kč. (po navýšení o příspěvek na welfare zvířat ve výši 550 mil. Kč), pokud bude stát ochoten řešit ekonomickou situaci zemědělců (bod 5)

3.   Nedanění evropských dotací a vrátit daň z nemovitostí na zemědělskou půdu na úroveň roku 2023

 

Žádná nabídka

Požadavek nesplněn, zemědělci považuji stále za zásadní.

4.   Aktivně v EU řešit přebytek základních komodit, především obilovin a olejnin – omezením dovozů ze třetích zemích, podporou exportu z EU a větší spotřebou v OZE. (Ministr zemědělství sliboval, že bude v EU řešit přebytek obilovin na trhu. Následně vláda prostřednictvím ministerstva průmyslu hlasovala, aby byl prodloužen bezcelních dovoz z Ukrajiny o další rok.)

 

Ministr nabízí aktivní prosazování (slib).

Zemědělci požadují prosazení na úrovni vlády a jednání v orgánech EU.

5.   Plně kofinancovat, stejně jako v ostatních zemích EU, záchranný balíček na rok 2024, který připravuje Evropská komise a vyplatit ho co nejrychleji všem zemědělcům na hektar obilovin.

Pouze, pokud bude finanční podpora z EU.

Zemědělci požadují v každém případě (EU nebo z českého rozpočtu).

 

Přílohy:
  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR