• Zveřejněno: 30.04.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Nouzový stav bude v České republice pokračovat až do neděle 17. května. Po úterním souhlasu Poslanecké sněmovny o tom ve čtvrtek podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodla vláda. Nouzový stav v Česku trvá od 12. března a bez prodloužení by skončil 30. dubnem.

Vláda chtěla, aby mohl pokračovat až do pondělí 25. května v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí především v oblasti obchodu a služeb. Sněmovna však na návrh KSČM souhlasila jen s prodloužením do 17. května.

Vláda chce další trvání restrikcí zajistit novelou zákona o ochraně veřejného zdraví. Vláda chce legislativu projednat v pondělí. Návrh, jenž by ministru zdravotnictví umožnil přikázat nošení roušek či regulovat hromadné akce, už nyní čelí kritice opozice, která nesouhlasí s tím, aby takové pravomoci držel jediný ministr.

K návrhu ministryně financí Aleny Schillerové na zrušení daně z nabytí nemovitosti a zrušení daňového odpočtu u hypoték se v minulosti negativně stavěla koaliční ČSSD.

Ve čtvrtek vláda také projedná i návrh na jednorázový příspěvek pro malé firmy s ručením omezeným. Bodem se vláda zabývala již v pondělí, ale projednávání přerušila. Podle ministrů to bylo kvůli technickým záležitostem, aby se podpora nemohla kombinovat s vyplácením jednorázového příspěvku pro OSVČ nebo v rámci programu Antivirus.

Mimořádné dotace by mohly směřovat poskytovatelům sociálních služeb, kteří by z nich měli zaplatit i odměny pro pracovníky. Podle návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) by zaměstnanci v tomto odvětví dostali příplatek 15 až 45 tisíc korun hrubého za měsíc, podle druhu práce a rizika nákazy. Podle resortu by celkové dotace do konce dubna činily nejvýše 9,37 miliardy korun.

Nové legislativě se rovněž věnoval i prezident ČR Miloš Zeman, který ve čtvrtek podepsal další balíček zákonů týkajících se koronavirové krize. Konkrétně jde o navýšení zdravotních plateb státu za děti nebo důchodce, změnu v poskytnutí státní záruky za některé úvěry a zvýšení ošetřovného pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek.

Zpráva České televize dále uvádí, že senátoři za ODS a STAN se na něj obrátí kvůl  moratoriu na výši nájmů. Třicítce zákonodárců z horní komory parlamentu se nelíbí, že zmrazení cen není časově ohraničené, například koncem roku. Senátoři také připravují stížnost na dva zákony, které umožní odklad platby nájmů.

„Zastropování samo o sobě by nebylo problém, protože spousta pronajímatelů už se s nájemníky dohodla, že nájmy zvyšovat nebudou,“ uvedl senátor Zdeněk Nytra (ODS). Problém vidí v tom, že je nařízení v rozporu se zákonem o cenách, který umožňuje cenovou regulaci provést jen na jeden rok. Nařízení vlády přitom dobu, po kterou má platit, ohraničilo trváním protikoronavirových opatření, což podle Zdeňka Nytry může znamenat i dva či tři roky.

  • Zdroj: Česká televize