• Zveřejněno: 07.10.2017
  • Autor: (sk)

I když se platy v posledních měsících zvedají (ne všude), pár dnů před výplatou bojuje možná leckdo z nás s tím, jak s penězi, co zbývají, vyjít. Jsou situace, kdy to snad ani nejde, ale o těch se tentokrát zmiňovat nebudeme. Spíš se pokusíme najít fígle, kterými se dá držet rozpočet domácnosti víc na uzdě.

Odborníci z řad ekonomů doporučují, že tím nejdůležitějším je, abychom si začali vést rodinný rozpočet. Nejenže tím získáme přesný přehled o tom, odkud a kdy peníze přicházejí a kam mizejí, ale také uvidíte, kde by se přece jen ušetřit dalo – kde peníze vydáváme tak nějak bez rozmyslu.

Sestavení jednoduchého rozpočtu není vůbec složité, vystačíte si i s obyčejnou tužkou a školním sešitem. Pokud máte raději elektronickou evidenci, využijte excelovou tabulku nebo některou z mobilních aplikací.

Pište si poctivě všechny výdaje i příjmy

Základem každého rozpočtu, včetně toho rodinného, je přehled příjmů a výdajů. Pokud si tedy povedete papírovou evidenci, vyčleňte si pro každý kalendářní měsíc jeden list a rozdělte ho na dvě poloviny.

Do první si zapisujte všechny příjmy. Zaznamenejte si nejen pravidelný příjem v podobě platu, ale i různé příspěvky a dávky. Nezapomeňte na odměny, různé nárazové přivýdělky nebo příjmy z podnikání.

Na druhou polovinu listu zaznamenejte všechny měsíční výdaje. Začněte pravidelnými platbami, na kterých nemůžete nic ušetřit. Jde například o nájem, splátku hypotéky nebo splátky jiných úvěrů, poplatky za telefon a kabelovou televizi nebo platby za energie. Následně si poctivě zapisujte všechny denní výdaje, na nichž při troše úsilí ušetřit můžete. Patří sem například nákup potravin, drogerie, oblečení nebo výdaje na dopravu. Seznam výdajů zakončete položkami, které lze v případě potřeby úplně omezit. Třeba návštěvu restaurace, kina nebo kavárny.

Chytrým nakupováním ušetříte

Po sečtení všech příjmů a výdajů přichází čas zúčtování. „V ideálním případě by vám každý měsíc měla zůstat po odečtení všech výdajů alespoň čtvrtina z celkového příjmu. Pokud je výsledek horší, nebo jste se dokonce dostali do minusu, hledejte úspory,“ upozorňuje Miloslav Kufa, finanční ředitel finanční skupiny Ramfin.

Bohužel, praxe je taková, že hodně domácností je rádo, pokud od výplaty k výplatě vyžije a na úspory jim z nízkých příjmů nezbývá, byť obracejí každou korunu. Přesto i v takových případech je dobré připomenout, že ušetřit se dá například i plánováním nákupů.

Víme přece, že obchodníci v pravidelných intervalech nabízejí slevy od drogerie a oblečení přes sportovní vybavení až po potraviny. Třeba prací prášek nebo sprchový gel můžete nakoupit při výhodné ceně do zásoby. Využít můžete i sezónní výprodeje a pořídit si třeba boty nebo lyže za velmi výhodnou cenu. Počítat se vyplatí i při nákupu potravin. Větší balení vyjde většinou výhodněji než dvě malá. Stejně tak je výhodnější koupit jedno celé kuře než balíček dražších řízků.

„Pokud se vám ani při pečlivém sledování výdajů nedaří ušetřit, nezbývá než se poohlédnout po dodatečném zdroji příjmů. V současné době nízké nezaměstnanosti nabízí řada firem možnost zajímavého přivýdělku,“ doporučuje Miloslav Kufa.

Úspory odkládejte stranou

Část úspor se vyplatí odkládat stranou na horší časy. Nikdy nevíte, kdy se vám rozbije pračka či vypoví službu kotel nebo auto. Finanční rezervu si připravte též na období, kdy vás čekají větší výdaje – například na nákup vánočních dárků, dovolenou nebo oslavu narozenin. Mnoho lidí totiž takové situace automaticky řeší půjčkou. „Nerozvážné zadlužování je nešvarem mnoha lidí. Pokud skutečně nemáte jinou možnost, buďte obezřetní při výběru poskytovatele půjčky,“ varuje Robin Stránský, marketingový manažer české společnosti Tommy Stachi, která je jedním z poskytovatelů rychlých spotřebitelských úvěrů. „Zákon garantuje 14 dní na rozmyšlenou, takže nespěchejte a nebojte se v klidu si porovnat několik nabídek a návrhů smluv od více poskytovatelů,“ přidává doporučení  Stránský.