• Zveřejněno: 26.12.2020

„Důvod je zejména ten, že během dneška nadále rostou čísla o šíření nákazy. Jedná se o téměř 11 tisíc nově diagnostikovaných denně,“ uvedl k zpřísňování ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Opatření jsou zatím naplánována do 10. ledna. Kabinet před vypršením termínu vyhodnotí, zda bude jejich pokračování dál nutné.

V rámci zpřísnění zavře opět většina obchodů. Výjimku budou mít ty, které prodávají základní životní potřeby. „Velké řetězce ale nebudou moci prodávat to, co nepatří k artikulům, které jsou nezbytně potřebné,” sdělil Blatný.

Mají se tak sjednotit podmínky pro velkoobchod a maloobchod tak, aby menší obchody nebyly znevýhodněné.

Obchody se základními potřebami ale mohou být otevřeny v neděli, což při minulé uzávěře neplatilo. Platit v nich bude také pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních.

Zákaz vycházení i na Silvestra 

Zároveň bude od 27. prosince platit zákaz nočního vycházení už od 21. hodiny. Vláda navíc neudělila výjimku pro 31. prosinec. „Prosím všechny, aby Silvestr trávili v rodinném kruhu,” apeloval Blatný.

Podle matice systému PES se v pátém stupni mohou shromažďovat pouze dvě osoby. Podobně pak i venku budou moci spolu sportovat jen dva lidé, dosud to bylo šest. Vnitřní sportoviště zůstanou uzavřena, amatérské soutěže jsou zakázány.

Změní se i opatření pro restaurace. Ty musí mít i nadále zavřeno, výdejní okénko mohou mít ale nově otevřené pouze do 21. hodiny, odkdy platí také zákaz nočního vycházení.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/cesko-do-stupne-pet-pes-prejde-27-prosince-40346080#dop_ab_variant=0&dop_req_id=OnBZtrqJYBb-202012231249&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  • Zdroj: Novinky.cz