• Zveřejněno: 10.10.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Letošní úroda brambor bude podle pěstitelů podobná dlouholetému průměru. Proti loňsku by měla být se 770 tisíci tunami vyšší o 57 tisíc tun, odhadují. Nyní se brambory od pěstitelů prodávají za zhruba pět korun za kilogram, maloobchodní ceny jsou mezi 16 a 20 korunami, v akcích mezi 11 a 12 korunami. Dozvěděli se to dnes novináři, kterou uspořádalo Ministerstvo zemědělství ČR a Agrární komora ČR v Praze.

Podle zpravodajství České televize brambory možná zdraží, bude však záležet na sklizni v Evropě, přiblížili zástupci Českého bramborářského svazu. Ceny by ale neměly překročit 30 korun za kilogram, kde se letos na jaře kvůli nedostatku pohybovaly. „Letošní úroda brambor je podle všech ukazatelů v souladu s víceletým průměrem, proto by nás další bramborová krize neměla zasáhnout,“ uvedl tajemník Agrární komory Jan Doležal.

Letos se podle předsedy svazu Josefa Králíčka brambory pěstovaly na zhruba 30 tisíci hektarech, z nichž 20 tisíc hektarů tvoří plochy konzumních brambor, zbytek jsou škrobové. Situace je podle něj proti loňsku lepší, ale kvůli letnímu suchu se zdá, že někteří pěstitelé na dlouholeté průměry přesto nedosáhnou.

Podle místopředsedy svazu Vlastimila Rasochy mělo i tak Česká republika proti některým evropským státům štěstí. Například v Německu, Velké Británii nebo Nizozemsku podle něj v posledních týdnech prší. „Nastává tam situace skoro až dramatická – je sklizeno pouze 50 procent konzumních ploch,“ prohlásil Vlastimil Rasocha. Nechtěl odhadovat, jak vysoko by ceny v Evropě stouply, kdyby se tyto plochy nesklidily. V Česku zbývá sklidit deset až 15 procent ploch.

Vlastimil Rasocha dále odhaduje, že pokud se vše sklidí, tak v následujícím roce bude cenová situace lepší než letos. „Nicméně ceny pro spotřebitele jsou nyní výhodné, dá se čekat jejich postupný nárůst,“ upozornil místopředseda Českého bramborářského svazu.

Česká republika je soběstačné ve výrobě brambor pro přímou spotřebu ze 70 až 80 procent, stát se dlouhodobě snaží o zvyšování pěstitelských ploch. Zemědělci u brambor například dostávají vyšší dotace.