• Zveřejněno: 26.05.2021
  • Autor: Miroslav Svoboda

Sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila nový stavební zákon. Spor se vedl po dobu projednávání hlavně o to, zda mají stavební úřady přejít kompletně pod stát. Nakonec hnutí ANO podpořené SPD a některými poslanci ČSSD změnu prosadilo.

Vláda původně předložila návrh, v němž by část stavebních úřadů zůstala samosprávám. Sněmovna však později vzala za základ projednávání návrh hospodářského výboru, jenž počítá se zřízením Nejvyššího stavebního úřadu, pod který by stavební úřady spadaly.

„Z pohledu vlády je zásadní zajistit dodržování lhůt,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Podle ní bude čistá státní stavební správa nyní rychlejší, protože lhůty budou vymahatelné a úředníci si budou moci navíc vypomáhat v místech, kde se sejde víc žádostí.

Ministryně doplnila, že na zřízení Nejvyššího stavebního úřadu panovala dlouhodobě shoda mezi ní a opozicí, rozpor podle ní panoval pouze na tom, kde budou prvoinstanční orgány.

V souvislosti s tím ministryně Klára Dostálová také ujišťovala, že stát nebude stavět nové úřední budovy, a že se bude snažit vyjednat se starosty, aby úředníci zůstali v územních pracovištích na dosavadních místech. Opoziční politici ale tvrdí, že obce a města často nemají dost prostor, aby v nich mohly státní stavební úřady fungovat.

Podle opozice může nastat situace, že stavební zákon do Poslanecké sněmovny vrátí Senát. Skupina opozičních stran, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti a STAN, totiž předložila svůj alternativní návrh, který ponechává část úřadů obcím. Senátoři podle Kupky nebudou ochotni stát vystavit nebezpečí, že se na několik let ochromí vydávání stavebních povolení.

Na poslední chvíli si svou podporu rozmyslela KSČM, která v polovině dubna vypověděla vládě toleranční patent. Podle místopředsedy klubu KSČM Leo Luzara bylo důvodem schválení pozměňovacího návrhu, který umožňuje předělávat sklepní prostory bez přímého svitu a větrání na byt.

Zákon má platit od 1. července 2023, ale už od ledna příštího roku bude moci začít stát nabírat nové úředníky. Nejprve však normu musí schválit Senát a podepsat prezident.
  • Zdroj: Novinky.cz