• Zveřejněno: 06.05.2019
Datum: 05.05.2019 08:00
Klíčová slova: Souhrn ekonomický 08:00

Praha - Téměř dvě třetiny zaměstnaných Čechů pociťují, že se pracovní trh v ČR potýká s nedostatkem pracovních sil. Většina vnímá hlavně negativní dopady tohoto stavu, jako jsou přesčasy nebo napětí na pracovišti. Proti loňsku poměr negativních aspektů nad těmi pozitivními zesílil. Vyplývá to z průzkumu společnosti Up ČR. Stále více zaměstnanců proto zvažuje změnu pracovního místa, nyní to je 43 procent lidí.

Praha - Zájem o rekreační plavby na českých řekách roste. Na frekventované Vltavské kaskádě loni cestovalo 9792 lodí, což je téměř o 40 procent více než o rok dříve. Obliba plaveb se promítla i ve vyšším počtu vydaných oprávnění pro vůdce rekreačních a malých lodí a v zaregistrování nových plavidel. Vyplývá to ze statistik Státní plavební správy.

Pardubice - Pardubický kraj založil kůrovcový kalamitní štáb. Hejtmanství se obává, že se kůrovcoví škůdci rozšíří víc i na území kraje. Štáb bude mít aktuální informace o situaci v kraji i mimo něj, zároveň bude navrhovat opatření. ČTK to řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Podle lesníka Aleše Erbera je kalamitou ohrožena až polovina lesů v kraji.

Brno - Zájem vinařů o výsadbu nových vinic byl letos vyšší než loni. Letos podali 214 žádostí o výsadbu 248 hektarů nových vinic, loni to bylo 194 žádostí na výsadbu 226 hektarů. ČTK to řekl Rostislav Gruna, vedoucí Oddělení registru vinic Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, který rozlohu vinic sleduje a povoluje výsadbu podle kvót stanovených Evropskou unií.

Hradec Králové - Společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) loni vytvořila zisk 43,4 milionu korun po předloňských 46 milionech korun. Většinu zisku v objemu 34 milionů korun chce firma dát na investice. Dividendu hodlá zachovat na třech korunách na akcii, což představuje výplatu akcionářům v celkové výši 5,9 milionu korun. Zbytek zisku chtějí vodárny dát na tantiémy a do sociálního fondu, uvedla firma ve svém webu. O rozdělení zisku bude rozhodovat valná hromada 5. června. Přes 99 procent akcií vodáren vlastní obce v čele s Hradcem Králové.

Slaný (Kladensko) - Město Slaný chce rozvíjet cestovní ruch a spolupracuje na tom s dalšími městy. V pátek podepsalo dohodu s Kladnem, která se týká prohloubení partnerství nejen v cestovním ruchu, ale i organizace kulturních akcí a sportu. Znění memoranda schválili již dříve zastupitelé obou měst. Slaný se hodlá dlouhodobě zaměřit právě na lokální spolupráci, řekla ČTK mluvčí slánské radnice Markéta Růtová.

Zlín - Dopravní společnost Zlín-Otrokovice (DSZO), která provozuje MHD ve zlínské aglomeraci, hospodařila loni s vyrovnaným rozpočtem, stejně jako v roce 2017. Výnosy DSZO loni meziročně vzrostly o více než 20,5 milionu na téměř 277,9 milionu korun. Ve srovnání s rokem 2017 firmě o zhruba milion korun klesly tržby za provoz MHD. Asi o 20,5 milionu Kč se zvýšily náklady, vyplývá z výroční zprávy dopravce zveřejněné ve Sbírce listin.

Omaha (USA) - Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v letošním prvním čtvrtletí vydělala 21,66 miliardy dolarů (téměř půl bilionu Kč) po ztrátě 1,14 miliardy dolarů před rokem. Oznámila to firma.

Datum: 04.05.2019 16:00

Klíčová slova: Souhrn ekonomický 16:00

Adršpach (Náchodsko) - Zhruba po třech hodinách policie opět otevřela silnici od hraničního přechodu s Polskem do Zdoňova. Kvůli náporu turistů ze zahraničí mířících do skalního města v Adršpachu ji dnes po 11:00 opět musela uzavřít. Parkoviště v Adršpachu a v Teplicích nad Metují už nestačila automobily pojmout. Později policie umožnila alespoň vpouštět další vozidla náhradou za ta, která z Adršpachu odjela. Podobně přeplněné bylo skalní město již 2. května, loni doprava kolabovala v srpnu a říjnu.

Praha - Zatímco dříve hodně lidí běhalo po asfaltu a ve městech, v posledních letech se podle oslovených odborníků běhy na delší trasy vrací do přírody. Tento trend ovlivňuje i vybavení, které si amatérští běžci pořizují. Prodeje ukazují, že vzrůstá zájem o sportovní doplňky propojené s moderními technologiemi - mobilními telefony a nositelnou elektronikou (wearables), které sledují pohyb, počet kroků či tep. Zájem zákazníků roste podle průzkumů i o doplňky stravy.

Mšené-Lázně (Litoměřicko) - V Mšeném-Lázních na Litoměřicku dnes slavnostně zahájili provozovatelé, zástupci obce a návštěvníci 223. lázeňskou sezonu. Menší lázně zaměřené výhradně na české klienty chtějí rozšířit kapacitu provozu. Loni zaznamenaly jednu z nejúspěšnějších sezon ve své historii, navštívilo je přes 10.000 platících klientů a další tisíce si je vybraly pro ambulantní léčbu. ČTK to řekl ředitel lázní František Och.

Datum: 04.05.2019 12:00

Klíčová slova: Souhrn ekonomický 12:00

Liberec - Liberecký kraj by chtěl zrychlit železniční spojení z Liberce na Pardubice. Cesta by se mohla zkrátit zhruba o půl hodiny na dvě hodiny. Je třeba ale ještě zmodernizovat úsek mezi Starou Pakou a Dvorem Králové a také nádraží v Turnově. Modernizaci prodělala v Turnově jen nádražní budova a peróny, výhybky se pořád přehazují ručně a vlaky tam zbytečně stojí i čtvrt hodiny. U příležitosti oslav 160 let od dokončení trati to ČTK řekl Pavel Blažek, jednatel společnosti KORID LK, která je koordinátorem dopravy v Libereckém kraji.

Brno - V brněnském Letohrádku Mitrovských začala dnes výstava, na níž návštěvníci uvidí ukázky historických domečků a pokojíčků pro panenky od 80. let 19. století až po domeček pro panenku Barbie z 90. let minulého století. Jde o ojedinělou kolekci, kterou zapůjčili manželé Pecháčkovi z Rychnova nad Kněžnou, řekl ČTK správce Letohrádku Petr Lukas. Expozice bude otevřená denně kromě pondělí do konce června.