• Zveřejněno: 21.03.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Schodek státního rozpočtu letos kvůli dopadům koronaviru na ekonomiku může dosáhnout 200 miliard korun. Pro Českou televizi to řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem republiky Milošem Zemanem. Dal to do souvislosti s chystaným rozsáhlým ekonomickým balíčkem, který má zahrnout například odložení daní, poskytnutí garancí a dotací. Představen má být v pondělí.

O nárůstu deficitu premiér Andrej Babiš hovořil v souvislosti s balíčkem na podporu malých a středních firem, zaměstnanců i živnostníků, který projedná vláda. „Ten balíček bude velká kombinace odložení daní, poskytnutí garancí a samozřejmě i dotací v rámci státního rozpočtu,“ řekl premiér. Podpora by podle něj měla jít také do rozpočtu ministerstva dopravy na výstavbu dálnic. Andrej Babiš zároveň počítá s poklesem příjmů rozpočtu.

Podle zpravodajství České televize ministryně financí Alena Schillerová přitom v pátek odpoledne hovořila o možném schodku ve výši 100 miliard korun. Již ve čtvrtek ministerstvo informovalo, že počítá se zvýšením schodku státního rozpočtu na letošní rok, který je naplánován na 40 miliard korun, a to o desítky miliard korun. Úřad tehdy uvedl, že novelu zákona o státním rozpočtu představí v řádu dnů.

Česká televize dále uvedla, že schodek přes 100 miliard korun vykázal státní rozpočet naposledy za rok 2012, a to 101 miliard korun. Nejvyšší deficit doposud měl rozpočet za rok 2009 kvůli dopadům světové hospodářské krize, a to přes 192 miliard korun. Že schodek rozpočtu může letos překonat 100 miliard korun, odhadovali v tomto týdnu již ekonomové.

„Pozice je dobrá, nicméně ty výdaje budou tak obrovské a propady příjmů taky tak velké, že musím předložit novelu zákona o státním rozpočtu. Stále to počítáme, ale už teď to bude bezesporu víc než sto miliard korun,“ prohlásila minitryně Alena Schillerová.

Schodek plánuje ministerstvo financí pokrýt běžnou emisní činností, tedy vydáním státních dluhopisů. Podle ekonomů si to může stát díky příznivému hodnocení ratingovými agenturami a nízkému zadlužení ve srovnání s jinými státy Evropy dovolit.

„I s letošním deficitem v řádu několik procent HDP zůstane zadlužení v porovnání s ostatními zeměmi EU nízké. Česko tak nebude mít problém si na finančním trhu půjčit potřebné prostředky,“ uvedl již dříve například hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Obdobně se vyjádřila Národní rozpočtová rada (NRR). Podle ní pro překonání situace související s šířením koronaviru je potřebná rychlá a dostatečně masivní reakce rozpočtové politiky státu, která si vyžádá změnu zákona o státním rozpočtu. Výhodou České republiky podle NRR je, že proti jiným zemím EU má relativně nízkou úroveň veřejného dluhu. Česká republika má tak poměrně velký prostor pro stimul ekonomiky ze strany státního rozpočtu.

Podobně to vidí i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Máme spoustu prostoru pro větší fiskální stimulaci. I kdybychom zhoršili podíl dluhu na HDP z 30 na 40, 45 procent, tak spousta zemí v Evropě nám to bude závidět… Máme prostor nejenom k takovémuto schodku (100 miliard), ale možná ještě většímu,“ řekl Vladimír Dlouhý. Podle něj není nutné se obávat sankcí za nedodržení evropských rozpočtových pravidel. „Různá pravidla teď přestanou platit,“ dodal šéf Hospodářské komory ČR.

Po prolomení nynějšího schodku volají i odbory. Stejně jako zaměstnavatelé žádají o masivní podporu podniků, zaměstnanců i živnostníků. Předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek vyjádřil názor, že schodek rozpočtu by měl činit minimálně 150 miliard korun. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se poté zmínil o částce 300 miliard, tedy o sumě ve výši zhruba pěti procent HDP.

Náměstek ministryně financí Stanislav Kouba na čtvrtečním jednání rozpočtového výboru pak uvedl, že kvůli dopadům šíření koronaviru bude zasažen státní rozpočet hlavně propadem daňových příjmů. Přesné číslo ovšem neuvedl. Propad lze podle něj čekat i u významného zdroje příjmů rozpočtu, kterými jsou odvody na sociální a zdravotní pojištění.

V rámci rozpočtu přitom již MF provádí některé úpravy. Například přesouvá peníze v rámci jednotlivých kapitol na výdaje související s ochranou zdraví. Ministryně financí Alena Schillerová před několika dny avizovala zrušení účtenkové loterie k EET a některé dotace. Ministerstvo financí zároveň využije rozpočtovou rezervu zhruba 4,9 miliardy korun a rezervu na řešení krizových situaci s rozpočtem 140 milionů korun.

  • Zdroj: Česká televize