• Zveřejněno: 12.05.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) počítá i pro příští rok se schodkem státního rozpočtu ve výši zhruba 300 miliard korun, uvedla to pro zpravodajství České televize. Vláda chce zároveň změnit harmonogram příprav státního rozpočtu na rok 2021, sněmovně by jeho návrh předkládala do konce října, tedy o měsíc později než dosud.

Česká televize dále uvedla, že ministerstvo financí nyní začalo s přípravou rozpočtu na rok 2021. Více jasno do finální podoby rozpočtu a výše deficitu na příští rok má vnést makroekonomická predikce, která bude hotova v srpnu. „Ta rozhodne,“ řekla Alena Schillerová. Zatím při plánování schodku vychází ministryně zhruba ze čtyř procent hrubého domácího produktu, tedy s deficitem 270 miliard korun.

Na odevzdání návrhu rozpočtu sněmovně chce vláda o měsíc více času než dosud. Příslušnou novelu proto předloží ve středu poslancům ke schválení.

Místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS) se pro Českou televizi vyjádřil v tom smyslu, že je úsměvné, že vláda argumentuje tím, že chce mít nejpřesnější čísla. V uplynulých letech, kdy jsme žádné výkyvy neměli, tak vláda plánovala rozpočet a nakonec skončil desítky miliard jinak, než si plánovala.

Česká televize ve svém zpravodajství dále uvedla, že části opozice se pak nelíbí například fakt, že vláda hodlá novelu prosadit ve stavu legislativní nouze. Vyjádřil se tak například předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a zároveň i poslaneckého klubu SPD Radim Fiala, který v České televizi prohlásil, že SPD kritizovala vládu na jednání grémia Poslanecké sněmovny. Načež dodal, že podle něho vláda v tomto směru selhává. Přitom měla de facto dva měsíce na to, aby tyto zákony připravovala.

Jinak to vidí KSČM, která vládu ANO a ČSSD podle svých slov toleruje a podle části opozice ve skutečnosti de facto podporuje. „Prostě je taková výjimečná doba a řešení je potřeba přijímat. Na druhou stranu chápu ministerstvo a chápu vládu. Jak dochází k postupnému oživování ekonomiky, tak se těžko dělá predikce,“ řekla předsedkyně rozpočtového výboru, Miloslava Vostrá (KSČM). KSČM plánuje změny podpořit a je tak pravděpodobné, že tyto změny při hlasování ve Sněmovně projdou.

Opozice ale zdůrazňuje, že teď je prostor, aby vláda přehodnotila výdaje a vyškrtla ty, které nejsou nutné.

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček tomu oponuje. „Státní podpora je cesta, kterou jdou země ve světě, a je evidentní, že touto krizí se nebude možné proškrtat. Celá pandemie bude velmi nákladná,“ řekl Jan Hamáček. Podle ČSSD je potřeba podporovat spotřebu a se schodkem v řádech stovek miliard je nutné počítat nejen letos.

  • Zdroj: Česká televize