• Zveřejněno: 05.03.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Růst české ekonomiky bude v letošním roce zřejmě nižší než dosud odhadovaná dvě procenta, a to i v případě, že by se ekonomika Číny zasažená šířením koronaviru začala zotavovat již během druhého a třetího čtvrtletí. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí, kterou ve středu zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ministerstvo financí počítá v únorové makroekonomické prognóze s růstem ekonomiky v letošním roce na dvou procentech. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v rozhovoru pro agenturu Bloomberg na konci února uvedla, že je připravena, pokud bude hrubý domácí produkt (HDP) menší než dvě procenta, zvýšit schodek státního rozpočtu. Pro letošní rok byl schválen ve výši 40 miliard korun.

Podle Národní rozpočtové rady ale nelze čekat, že i při zotavení Číny už během druhého až třetího čtvrtletí 2020, dojde k tomu, že celoroční růst českého HDP dosáhne v současnosti odhadované úrovně dvou procent. V případě dlouhodobějších a silnějších dopadů na ekonomiku bude v příštích měsících potřeba odhady nadále revidovat.

Národní rozpočtová rada RR také popisuje, že problémy v čínské ekonomice budou mít dopady na české hospodářství minimálně ve 2 rovinách - zprostředkovaně přes slabší poptávku evropských zemí vyvážejících do Číny (zejména přes Německo) a také skrze výpadky v dodávkách subkomponent pro domácí výrobu.

Zpomalením ekonomiky bude podle Národní rozpočtové rady v roce 2020 nepříznivě ovlivněn i výsledek hospodaření sektoru veřejných institucí. Zároveň konstatuje, že zpomalení zahraniční poptávky a exportu se postupně může přelít i do domácí poptávky a následně oslabit meziroční tempo růstu daňových příjmů.

Národní rozpočtová rada dále upozornila, že zpomalení růstu ekonomiky nepříznivě ovlivní letošní výsledek hospodaření sektoru veřejných institucí. „Zpomalení zahraniční poptávky a exportu se postupně může přelít i do domácí poptávky a následně oslabit meziroční tempo růstu daňových příjmů,“ uvedla Rada.

Ministerstvo financí letos očekává podle odhadů z počátku února saldo veřejných financí vyrovnané.

Navíc podle Rady negativně ovlivní příjmy rozpočtu pravděpodobný výpadek příjmů z digitální daně zhruba za dvě miliardy korun. Ministryně financí Alena Schillerová nedávno oznámila, že nově zaváděná digitální daň by mohla platit o půl roku později, tedy až od příštího roku, a její sazba by mohla klesnout z navrhovaných sedmi procent na pět procent. „Potvrzuje se tak potřebnost dodržování principu, že návrh rozpočtu má respektovat pouze platné zákony,“ upozornila Rada.

Další výpadek u příjmů zhruba za sedm miliard korun může podle rady přinést i posunutí termínu aukcí kmitočtů k sítím 5G. Český telekomunikační úřad předpokládá vyhlášení aukce kmitočtů pro mobilní sítě 5G na konci června, tedy zhruba s půlročním zpožděním.

V pondělí ministerstvo financí informovalo o schodku státního rozpočtu za únor (27,4 miliardy), což byl nejhorší únorový výsledek v historii České republiky. 

O důchodech by se mělo diskutovat dál

Celkově nastavení rozpočtové politiky pro letošní rok Rada hodnotí jako neutrální, což lze považovat vzhledem k aktuální pozici v hospodářském cyklu, situaci na trhu práce i vývoji inflace za vhodné. Zároveň ale Rada upozornila, že by vláda měla mít k dispozici sadu opatření, která by bylo možné použít ke stabilizaci poptávky, pokud by se situace v zahraničí nebo v tuzemsku významně zkomplikovala.

„Především by jejich případná implementace měla být relativně rychlá a dále by měla směřovat do posílení poptávky v odvětvích náročných na pracovní sílu,“ uvedla Rada.

Rada také upozornila, že řešení krátkodobých problémů by nemělo překrýt přetrvávající dlouhodobé nerovnováhy veřejných financí vyplývající z probíhající demografické změny. „Diskuse o úpravách penzijního systému by měla pokračovat,“ uvedla Národní rozpočtová rada.

  • Zdroj: Česká televize