• Zveřejněno: 06.03.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Prezident České republiky Petr Pavel chce najít prostor pro společné jednání vlády a opozice o reformě penzí. Považuje ji za zásadní. O podobě schůzky se jedná, termín zatím není stanoven. Podle zpravodajství České televize to po úterním jednání prezidenta s politiky opozičního hnutí ANO řekla prezidentova mluvčí Eva Hromádková. Podle předsedkyně klubu poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové prezident přislíbil, že se pokusí požádat premiéra Petra Fialu (ODS), aby vláda zatím o návrhu důchodové novely s reformními úpravami nejednala a nejdříve ještě hledala shodu s opozicí.

Zástupci opozičního hnutí ANO prezidentovi představili své výhrady k penzijní reformě. Stěžovali si na to, že k ní nedostali potřebné podklady, a že s nimi ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) o plánovaných úpravách nejednal.

Ministr Jurečka minulý pátek oznámil, že jeho ministerstvo dokončilo návrh zákona s úpravou penzijního systému. Důchodová novela upravuje růst důchodového věku podle doby dožití, minimální důchod ve výši dvaceti procent průměrné mzdy, snížení výpočtu nových důchodů či dřívější penzi pro náročné profese. Hnutí ANO má výhrady hlavně k navyšování věku pro nástup do penze, snížení výpočtu penzí i k nastavení pravidel dřívějšího důchodu za práci v rizikovém prostředí.

Podle mluvčí Hromádkové prezident Pavel považuje důchodovou reformu za zásadní, a proto o její konkrétní podobě jednal se zástupci vlády i opozice. Prezident chce také najít prostor pro společné jednání vlády a opozice. O konkrétní podobě této schůzky se zatím jedná, dodala Hromádková. Podle ní prezident pravděpodobně osloví premiéra a ministra práce, aby se s nimi na podobě jednání dohodl. Načež k tomu konstatovala, že časový horizont tohoto jednání vlády a opozice není pevně daný, ale na druhé straně to musí být včas, aby se zbytečně nezdržoval celý legislativní proces projednávání tohoto zákona.

Reformu penzí by mohla vláda projednávat za čtyři až pět týdnů, řekl, podle České televize, ministr Jurečka. Původně ale mluvil o tom, že vláda by mohla návrh důchodové novely projednávat koncem března. Do konce července by pak normu měla schválit Poslanecká sněmovna. Po ní by předlohu dostal k přijetí Senát a k podpisu prezident. Změny by měly začít postupně platit od ledna příštího roku.

„Absolutně žádná shoda s opozicí,“ okomentovala návrh důchodové reformy bývalá ministryně financí Alena Schillerová. Načež dodala, že by se o zásadních věcech mělo jednat, a měla by se najít shoda, aby se, po případné změně vlády po volbách, neměnily základní ustanovení přijatých zákonů. V minulých dnech totiž avizovala, že pokud bude ANO znovu vládnout, bude zákony Fialovy vlády revidovat.

„Pan prezident přislíbil, a máme od něj svolení to tady říci, že se sejde s premiérem, že se pokusí zprostředkovat to, že by se sešli naši experti vzájemně nad daty, že se pokusí požádat, aby vláda zatím o této novele nejednala, protože v tuto chvíli není absolutně žádná shoda s opozicí, žádná veřejná diskuse, žádná komunikace vůči občanům, ani v tripartitě. Budeme očekávat, zda se takové setkání uskuteční, a zda povede k cíli,“ sdělila exministryně Schillerová.

  • Zdroj: Česká televize