• Zveřejněno: 04.10.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) si už nemůžeme dovolit v souvislosti s epidemií koronaviru poškodit českou ekonomiku více, než je. Odmítl tak slova ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO, který o zavření ekonomiky na 14 dní promluvil jako o posledním možném opatření.

„Nedovedu si představit zastavení ekonomiky na 14 dní. Už si nemůžeme dovolit poškodit ekonomiku,” uvedl podle serveru Novinky.cz v nedělním pořadu serveru Blesk premiér Babiš.

Premiér Andrej Babiš to řekl v reakci na slova ministra Romana Prymuly o tom, že čtrnáctidenní zastavení ekonomiky by při nejhorších scénářích bylo řešením k zamezení šíření koronaviru ve společnosti. Zároveň ale dodal, že to nikdo udělat nechce.

Česká republika od začátku září zažívá vysoké, mnohdy rekordní, denní nárůsty nových případů nákazy. V pátek hygienici zaznamenali dosud nejvyšší přírůstek, a to 3793 nově nakažených. Vedle toho se ale navyšují počty hospitalizovaných pacientů, mezi nimi i těch s těžkým průběhem, a současně také počty zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19.

„Nevyvíjí se to tak, jak jsme si to představovali, ale stále to zvládáme. Připravujeme se na horší scénáře,” ujistil Andrej Babiš.

I přes trendy nárůstů má zdravotnický systém, podle premiéra Andreje Babiše, stále volné kapacity a stát nyní hledá pro případ potřeby další volné kapacity, například pro pacienty s lehkým nebo bezpříznakovým průběhem, kteří se nemohou vrátit třeba do sociálních zařízení.

Roman Prymula také v neděli v České televizi uvedl, že se zvažuje, že se kromě středních škol, zavřou kvůli zvyšujícím se počtům nakažených studentů uzavření také 2. stupně základních škol. Tomu by se prý premiér Andrej Babiš rád vyhnul.

Premiér A. Babiš ministru Romanu Prymulovi již od jeho nástupu do čela resortu doporučuje, aby méně komunikoval s médii a naopak více komunikoval s vládou, aby se předešlo komunikačnímu šumu a chaosu, za což opozice i veřejnost vládu kritizuje. Své doporučení, aby ministr s médii komunikoval pouze ve středu a pátek, zopakoval Andrej Babiš v neděli v Blesku.

Kvůli zvyšujícím se statistikám, zejména těch o zesnulých a těžkých pacientech, by uvítal prezident Miloš Zeman zavedení „drastických opatření”, aby se podařilo uchránit zdraví občanů. Zeman to řekl v neděli ve vysílání televizní stanice Prima.

  • Zdroj: Novinky.cz