• Zveřejněno: 02.09.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes vydala prohlášení ke zrušení superhrubé mzdy, ve kterém uvádí, že její zrušení nebude snadnou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát. Podle názoru ČMKOS je to příležitost, jak postupně v daních pro zaměstnance nastolit spravedlnost a odstranit podvodný slib rovné daně za kterým stojí minulé vlády. Ale největší problém, před nímž odbory i představitelé ČNB v této krizové době varují, jsou negativní dopady na státní finance. Při navrhovaném 15 % zdanění připraví veřejné rozpočty o 90 miliard korun.

„Někteří zaměstnavatelé už vysílají signály, že zrušení superhrubé mzdy je příležitost, jak svým zaměstnancům nezvyšovat mzdy, protože to za ně udělal stát. Považujeme za velmi nebezpečné a nepřijatelné, aby vyjednávání o růstu mezd zaměstnavatelé blokovali s výmluvou na zrušení superhrubé mzdy,“ uvedl k tomu předseda ČMKOS Josef Středula.

„Důsledně před takovýmto hazardním krokem varujeme, pokud by skutečně došlo ke zmrazení růstu mezd a platů, mohlo by to stát ochudit o dalších 20 miliard. A jako domeček z karet se pak mohou sesypat i budoucí valorizace důchodů, které jsou navázány na růst průměrné mzdy,“ zdůraznil v prohlášení ČMKOS Josef Středula.

  • Zdroj: ČMKOS