• Zveřejněno: 14.03.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Restrukturalizační plán hutní společnosti Liberty Ostrava označil předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo za zcela nepřijatelný. V podniku, který má zhruba 6000 zaměstnanců, by podle něj v souvislosti s poklesem výroby přišlo o práci 3000 lidí. Podle zpravodajství Českého rozhlasu to Roman Ďurčo uvedl na síti X.

Český rozhlas k tomu dodává, že Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Před věřiteli ji od loňského prosince chrání moratorium vyhlášené soudem. Věřitelé, jichž je, podle soudu, více než 1300, ale musí schválit restrukturalizační plán, který firma nyní předložila. Hospodářské noviny k tomu v pondělí uvedly, že plán Liberty počítá s poklesem výroby o 60 procent.

„Slibuje investice do společnosti, ale to je ve skutečnosti jen návrat malé části z mnoha miliard vyvedených majitelem z Ostravy v minulých letech. Podle prvotních informací z plánu pana Gupty by se navíc plná výroba mohla rozjet až v příštím roce. Počet zaměstnanců by se snížil o více než 3000 a další tisíce lidí by přišly o práci v dodavatelských firmách. To není záchrana, ale totální destrukce ocelového srdce naší země!“, napsal Roman Ďurčo na síti X.

Český rozhlas v svém zpravodajství rovněž uvádí, že většina provozů v ostravské huti stojí, protože se Liberty stále nedohodla se dodavatelem energií, společností Tameh Czech. Společnost Tameh dodávky energií zastavila a v prosinci skončila v úpadku, což zdůvodnila tím, že jí huť Liberty, její jediný zákazník, neplatila a dluží jí skoro dvě miliardy korun. Většina zaměstnanců obou firem je od loňského 22. prosince doma. Podle odborářů nyní pracuje okolo 1600 zaměstnanců huti.

Mluvčí ostravské huti Kateřina Zajíčková v pondělí uvedla, že se v podniku znovu rozjíždějí válcovací tratě. Pracuje se podle ní také na instalaci nového parního generátoru, který bude uveden do provozu příští týden a umožní huti bezpečně udržovat teplo v koksárenských bateriích.

Minulý týden Liberty informovala, že její restrukturalizační plán má dvě varianty postupu. Varianta A vychází z toho, že se společnost Liberty Ostrava se společností Tameh Czech dohodne. Plán B počítá s řešením bez společnosti Tameh. I v tomto případě chce firma navyšovat produkci na válcovacích tratích, ale s využitím dovážených bram. Minulý měsíc Liberty rovněž navrhla, že by Tameh převzala.

  • Zdroj: Český rozhlas