• Zveřejněno: 10.10.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

V Praze přijde kvůli současné krizi o práci 40 tisíc lidí a návrat k bývalému stavu, kdy 85 procent jejího výkonu tvořily služby, už nebude možný. V pořadu Interview ČT24 to v pátek uvedl současný zastupitel hlavního města a zároveň bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO). Své nástupkyni na ministerstvu Aleně Schillerové (za ANO) vyčítá, že nehlídá dostatečně razantně státní kasu. Zároveň se domnívá, že v současné krizi bychom si neměli „opasky uvolňovat, ale utahovat.“

Ivan Pilná dále prohlásil, že restart v hlavním městě, jak se o to snaží současná koalice, která ovládá Zastupitelstvo hl. m. Prahy, není možný, neboť díky současné koronavirové krizi již pro tento návrat nejsou vhodné podmínky. Jako konkrétní příklad uvedl, že v nejbližších dvou třech letech zde nebudeme potřebovat 1600 průvodců zahraničních turistů. Podle něho tito lidé, kteří hovoří několika jazyky, by tak mohli pomoci kupříkladu ve školství. „Návrat turistů jen tak nenastane,“ konstatoval.

Dojde také k uzavírání hotelů či restaurací. Dopad je, podle něho, už teď téměř katastrofický. V této souvislosti nevidí důvod, proč by lidé z Prahy nemohli dojíždět za prací třeba do Slaného nebo do Berouna, i když dosud to bylo spíše obráceně.

Jako řešení budoucí situace by hlavnímu městu Praze doporučil podívat se, kde jsou peníze. Tedy na různé dotační programy, i ty evropské. A pak ve spolupráci se soukromou sférou připravit rekvalifikační programy. To však podle něho současné vedení Prahy nedělá.

Současnou krizovou situaci by bývalý ministr financí řešil jinak než vláda. „Utáhnout si opasek o dvě dírky, ne rozdávat,“ zdůraznil. Úspěšní manažeři ve firmách prošli, podle něho, podobnými krizemi tím, že „ořezávali jakékoliv zbytečné náklady až na kost“.

Ivan Pilný dále podotkl, že na pracovním trhu je stále nedostatek lidí, což souvisí i s tím, že ubylo zahraničních pracovníků. Firmám, které mají zakázky, tak chybějí pracovníci.

Vládě bývalý ministr financí vyčítá, že pomocí programu Antivirus pomáhá uměle držet 700 tisíc pracovních míst, z nichž polovina už neexistuje. „Nemůžeme udržovat ekonomiku na kapačkách. Není možné sanovat ekonomiku tak, že jen vyměňujeme infuze,“ soudí Ivan Pilný. Podle něho má smysl sanovat byznys, který vydrží, ne ten, který umře.

Současné ministryni financí Aleně Schillerové Ivan Pilný vyčítá, že nedostatečně razantně hlídá státní kasu. Měla by být podle něho ostražitější a tvrdší.

V této souvislosti se vyjádřil k plánovanému schodku letošního státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun. Byly tam, podle něho, znovu zahrnuty požadavky ministrů, které ministryně Alena Schillerová při schvalování původního schodku (40 miliard korun) zamítla. „Vznikl tak obrovský polštář, obrovská vata, která se nyní vyprazdňuje (rozdává),“ řekl. To považuje za špatné. Podle něj se nyní ukazuje, co bylo už dříve jasné, že se to nepodaří proinvestovat.

Ministryně Alena Schillerová ve svých vyjádřeních často zdůrazňuje, že bez dluhu to nejde a současnou krizí se musíme proinvestovat.

Ivan Pilný si rovněž myslí, že je třeba hlídat ne krátkodobé věci typu rouškovného (navržený jednorázový příspěvek pěti tisíc korun pro důchodce), ale dlouhodobé věci. Jako příklad uvedl chystané zrušení superhrubé mzdy, které každý rok způsobí výpadek v příjmech státního rozpočtu. Odhady se různí, ale nejčastěji se mluví o více než 70 miliardách korun.

Bývalý ministr financí Ivan Pilný dodal, že peníze už jsou také dražší a půjčování nebude tak snadné. Superhrubá mzda se podle něho měla zrušit v dobrých časech, nikoliv nyní.

  • Zdroj: Česká televize