• Zveřejněno: 24.03.2020
V úsporném režimu se dnes poslanci scházejí ke zrychlenému schvalování šestice vládních předloh souvisejících s nynější koronavirovou krizí.

Po Velikonocích chce ministerstvo zdravotnictví zavést nový způsob karantény. „Do tří dnů chceme vytipovat kontakty pozitivních, ty co nejrychleji otestovat a izolovat jejich kontakty. Místa, kde se vyskytovali, by se pak měla dezinfikovat,“ popsal fungování „chytré karantény“ náměstek Roman Prymula.

Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v ČR asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15 000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl dnes ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Denní přírůstky nakažených klesají a zřejmě budou stagnovat. Podíl seniorů mezi nakaženými asi 17 procent, daří se je tedy zřejmě přijatými opatřeními chránit. Španělsko má asi 50 procent.

Hospitalizovaných je podle ÚZIS deset až 11 procent ze všech nakažených. Zhruba pětina z nich potřebuje intenzivní péči. Jeden nakažený v ČR v průměru 12. března nakazil 2,64 osoby. Po opatřeních číslo podle ÚZIS klesá, za týden by mohlo být 1,2.

V pondělí večer vystoupil v mimořádném televizním projevu Andrej Babiš. „Jsem na vás všechny opravdu hrdý. Pandemii řeší celý svět a jediná země v Evropě na ni nebyla připravena. A my - stejně jako vy - se na ni učíme teprve reagovat. Odpusťte nám prosím dílčí chyby. Je jich spousta,“ požádal o shovívavost.

V Česku je 1289 nakažených koronavirem, v neděli zemřel první pacient, šlo o 95letého muže. Sedm lidí se z onemocnění už zotavilo.

  • Zdroj: Seznamzpravy.cz