• Zveřejněno: 04.06.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Odměny za dobu pandemie koronaviru náleží podle představitelů zdravotnických odborů všem zdravotníkům, nikoliv pouze těm, kteří se starali přímo o nakažené covidem-19. Měly by být podle nich odstupňované podle míry jejich ohrožení. Na společné tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámily Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR (OSZSP ČR) a Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL).

Podle zdravotnických odborů ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) totiž v polovině dubna vyzval státní nemocnice, aby daly odměny zdravotníkům pečujícím o pacienty pozitivní na koronavirus.

„Na začátku pandemie chyběly ve všech nemocnicích osobní ochranné pomůcky. Lidé ohrožovali svoje rodiny. Někteří s nimi omezovali kontakt. Poslali děti k příbuzným, nevídali své rodiče. Setkávali se s pacienty, o kterých nevěděli, jestli jsou nakažení,“ zdůraznila předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Avšak, podle ministerstva zdravotnictví je klíčové, aby odměny dostali zejména ti, kdo pečovali přímo o nakažené. „Zdravotnictví však bude díky kompenzační vyhlášce a díky historicky nejvyššímu navýšení platby za státní pojištěnce významně finančně posíleno. Peníze budou rozděleny mezi všechny segmenty zdravotní péče. Ředitelé nemocnic budou mít dostatek finančních prostředků na odměny. Je na jejich rozhodnutí, jaké další zaměstnance odmění,“ tvrdí tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpányová. Podle Zdravotnických odborů je ale ponechávání rozhodnutí na managementech nemocnic alibistické.

Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel k tomu dodává, že mezi nakaženými je zdravotníků zhruba deset procent.

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo mimořádné odměny až 1500 korun za hodinu za práci v odběrovém stanu a ostatním pečujícím o pacienty s nemocí covid-19 mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce. Podle odborů v doporučené výši odměny vyplatily jen čtyři z dvanácti státních nemocnic.

„V průměru vypláceli asi 250 korun za hodinu,“ komentovala tuto situaci Dagmar Žitníková. Přičemž je třeba říci, že média informovala o dopise lékařů z FN Brno, kteří dostali za hodinu 80 korun navíc. V regionech je, podle Dagmar Žitníkové, situace ještě horší. Odměny byly, podle ní, do 30 korun za hodinu.

Zdravotnické odbory považují za adekvátní odměny 45 tisíc korun pro pracovníky přímo na odděleních pečujících o nakažené, 30 tisíc korun pro všechny ostatní zdravotníky v nemocnicích a 20 tisíc korun pro ostatní zaměstnance nemocnic. Ostatně, zdravotnické odbory to již dříve vyjádřily ve svých návrzích a požadavcích, které zveřejnily ve svém dopise premiérovi Andreji Babišovi dne 9. dubna 2020. Podle zdravotnických odborů třeba by bylo potřeba asi osm miliard Kč, přičemž vyplacené by měly být formou přímé dotace. „Do budoucna je potřeba znovu otevřít jednání o platech. Pro rok 2021 je pro nás minimální navýšení o 10 procent, ideálně o 15 procent,“ avizovala Dagmar Žitníková.

Podle zpravodajství České televize ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v úterý sdělil, že dostatek peněz na odměny má nemocnicím zajistit připravovaná kompenzační úhradová vyhláška. Tou ministerstvo nařídí platby zdravotním pojišťovnám, zohlední i výpadek péče, která nebyla v době epidemie provedena. Půjde celkem asi o 30,5 miliardy korun, na odměny zdravotníků by mělo jít asi pět miliard. Schůzku se zdravotnickými odbory ministr, podle mluvčí Gabriely Štěpányové, plánuje až poté, co bude schválený zákon potřebný pro vydání kompenzační vyhlášky.

Ve středu ministr Adam Vojtěch prohlásil, že lékaři, sestry a sanitáři u lůžek intenzivní péče pacientů s covidem-19 dostanou 500 korun za hodinu, měsíčně asi 45 tisíc korun k platu navíc. U běžných lůžek půjde o 200 korun za hodinu, měsíčně asi 18 tisíc korun. Sestry v zařízeních sociálních služeb, kde se objevila nákaza, dostanou podle ministra 40 tisíc měsíčně a bez nákazy 10 tisíc korun měsíčně.

Podle odhadů by se měl systém veřejného zdravotního pojištění dostat na konci roku do schodku zhruba 60 miliard korun. Od července se má zvýšit o 500 korun měsíčně platba za státní pojištěnce, do konce roku půjde asi o 19,5 miliardy korun. Zdravotní pojišťovny konstatovaly, že zapojí do letošních úhrad i rezervy ušetřené z posledních let. O úhradách pro příští rok se zástupci jednotlivých segmentů péče v současné době jednají.

  • Zdroj: OSZSP ČR, LOK-SČL, Česká televize