• Zveřejněno: 15.11.2023

Druhdy rivalské odborové centrály ČMKOS a ASO našly společné slovo. Na dnešní úterní konferenci, po dopoledním jednání, to uvedli šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. „Odbory nikdy nebyly tak jednotné,“ konstatoval na úvod před novináři předseda největší odborové organizace v České republice OS KOVO Roman Ďurčo.

„Po dnešním jednání pošlu děkovný dopis panu Fialovi. To, jak nás dokázal sjednotit, je k ocenění. Protesty malé nebudou,“ uvedl Středula. ČMKOS má, podle něho, příští týden sněm, kde se k akcím připojí i další odborové organizace. „Je to vlna, která se valí a nabaluje jako sněhová koule. Bude obrovitá,“ řekl Středula, podle něhož přetekl kalich trpělivosti.

Nejvážnější akcí bude celodenní stávka školských odborů, výstražnou hodinovou stávku plánuje od 12 do 13 hodin svaz KOVO a podporují ho čtyři průmyslové svazy, včetně odborářů Škoda Auto.

Jedno z nesilnějších dat

Velká demonstrace se uskuteční na pražském Malostranském náměstí od 13 hodin. Odboráři se shromáždí již ve 12.30 na Náměstí Jana Palacha, přičemž odhadovaná účast činí pět až deset tisíc lidí. „Dáme jasně najevo, že se nám nelíbí situace v České republice, a zveme všechny občany, aby dali najevo, že takový směr České republiky, který vláda nabrala, není naším společným,“ dodal na tiskové konferenci Středula.

Lidé, podle Středuly, hovořili i o tvrdších akcích, ale odbory dávají přednost aktuálnímu řešení stávajících problémů. Zmínil důchodové úpravy, růst cen energií i dopad tzv. konsolidačního balíčku na lidi. „Sedmadvacátý listopad je jedno z nejsilnějších dat pro odbory. Kdysi znamenal konečnou pro jeden režim. Teď nám jde o to, aby vláda změnila směřování České republiky, aby nepoškozovala občany, firmy a Českou republiku,“ uvedl Středula. „Problémy jsou hlavně s energetickou krizí a současnými kroky Energetického regulačního úřadu. Naše firmy nebudou konkurenceschopné, pokud jim nedokážeme ztrátu nahradit,“ připojil šéf OS KOVO Ďurčo.

ERÚ pro příští rok navrhl u elektřiny vzrůst její regulované složky pro domácnosti meziročně o 71 procent, u plynu o 39 procent. Ještě výrazněji stoupne cena elektřiny pro velké odběratele, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a na hladině velmi vysokého napětí o 206 procent.

Arogance moci

Podle šéfa ASO Dufka se odborářům nelíbí, jakým způsobem je veden sociální dialog. »Arogance moci je protkána celou společností. Koalice nám dává jasně najevo, že se s námi nehodlá bavit,« uvedl Dufek. »Jsem nadšen, je to první z akcí, které připravujeme. Rád bych ubezpečil odboráře i občany, že je nenecháme na holičkách, aby se do budoucna nemuseli potkávat s věcmi, které snižují životní úroveň i platy,“ připojil Dufek. Zkritizoval především ministerstvo práce a sociálních věcí, že blokuje vyhlášení minimální mzdy a kolektivní vyjednávání v jednotlivých firmách.

Odboráři si od akcí naplánovaných na 27. listopad slibují, že vláda napraví současné chyby, kdy zátěž plánovaných opatření nesou čeští občané, zaměstnanci a firmy. Podle nich je třeba uskutečnit reálnou debatu všech sociálních partnerů, jak sanovat veřejné finance. „Naším požadavkem je, aby s námi začala vláda férově jednat, jinak budeme požadavky stupňovat,“ konstatoval Dufek.

Na důkaz společného postupu si na tiskové konferenci před fotoaparáty novinářů podali všichni tři předáci ruku. ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Sdružuje 31 svazů s přibližně 270 tisíci členů. Z nich zhruba osmdesát tisíc působí v OS KOVO. ASO je menší centrála, zastřešuje ale například vlivné železničářské, lékařské či zemědělské odbory.

  • Zdroj: iportaL24.cz