• Zveřejněno: 28.04.2016

Evropská komise dne 25. 4. 2016  zveřejnila nové údaje, ze kterých je patrné, že v roce 2015 se předmětem celoevropského varování stalo více než 2 000 nebezpečných výrobků. Zásadním problémem je zvyšující se podíl výrobků koupených on-line od obchodníků mimo EU.

Komise, členské státy EU a podniky spolupracují na tom, aby zajistily odstranění tohoto nebezpečného spotřebního zboží z evropského trhu.

"Systém včasného varování pomáhá koordinovat rychlé reakce mezi orgány na ochranu spotřebitele při odstraňování nebezpečných výrobků po celé Evropě. Stojí před námi dvě problémové oblasti: on-line prodej, díky kterému se výrobky dostávají poštou přímo ke spotřebitelům, a vysoký podíl čínských výrobků, který systém včasného varování signalizuje. V červnu navštívím Čínu, kde hodlám zapracovat na posílení naší spolupráce s čínskými orgány v oblasti bezpečnosti výrobků," uvedla Věra Jourová, komisařka EU pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů.

V roce 2015 bylo v systému zaregistrováno 2 072 varování a 2 745 následných opatření. Když jeden stát zaznamená do systému varování, ostatní země mohou vyhledat výrobek na svém trhu a na toto úvodní varování zareagovat.

Přes 65 % Evropanů nakupuje výrobky on-line a počet osob nakupujících on-line vzrostl mezi roky 2006 a 2015 o 27 %. Novou výzvou nyní je tento on-line kanál, kterým se rovněž dostávají poštou ze zemí mimo EU do domácností spotřebitelů výrobky, jejichž bezpečnost nemusela být prověřena.

Komise pracuje na dalším zlepšování systému včasného varování tak, aby tento aspekt zahrnoval. Již jsme navázali úspěšnou spolupráci s pracovníky ochrany hranic a platformami pro on-line prodej. Zajistíme, aby se program Komise v oblasti mezinárodní bezpečnosti výrobků dále zaměřoval také na on-line prodej.

Které výrobky představují riziko?

V roce 2015 byly dvěma hlavními kategoriemi výrobků, u nichž musela být přijata nápravná opatření, hračky (27 %) a oděvy, textilie a módní výrobky (17 %). Ty byly nejoznamovanějšími výrobky již v předcházejícím roce. Co se týče rizik, v roce 2015 bylo nejčastěji oznamovaným rizikem (25 % z celkového počtu oznámení) riziko chemické závadnosti, následované nebezpečím úrazu (22 %), které se v předcházející zprávě umístilo na prvním místě.

Nejčastější rizika chemické závadnosti oznámená v roce 2015 souvisela s výrobky, jako jsou například módní bižuterie, která obsahovala škodlivé těžké kovy (např. nikl a olovo), a hračky obsahující ftaláty (změkčovače plastů, které mohou způsobovat problémy s plodností).

Odkud tyto výrobky pocházejí?

Zemí původu číslo jedna v systému včasného varování stále zůstává Čína s 62 % oznámených nebezpečných výrobků. Jde o největší zdroj dovozu pro EU.

Pro EU je spolupráce s čínskými orgány i nadále prioritou a probíhá konkrétně v rámci mechanismu pro Čínu, který je součástí systému včasného varování: každé oznámení týkající se výrobku čínského původu je zasíláno čínským správním orgánům, aby záležitost řešily přímo s výrobcem či vývozcem, pokud lze tyto hospodářské subjekty vyhledat.

Do dnešního dne se Čína zabývala až 11 540 oznámeními a v 3 748 případech dokázala zajistit nápravná opatření. V mnoha případech je stále obtížné nalézt zdroj, ze kterého výrobek pochází.

Komisařka Věra Jourová v červnu navštíví Čínu, kde se svými čínskými protějšky bude o otázce bezpečnosti výrobků jednat.

Souvislosti

Systém včasného varování od roku 2003 zaručuje, že se informace o nebezpečných nepotravinářských výrobcích, které byly kdekoliv v Evropě staženy z trhu a/nebo z oběhu rychle dostanou ke členským státům a Evropské komisi. Díky tomu je možné v celé EU přijmout vhodná následná opatření (zákaz/zastavení prodeje, stažení z trhu nebo z oběhu nebo odmítnutí dovozu celními orgány).

Do systému je v současné době zapojeno 31 zemí (všechny státy EU a Island, Lichtenštejnsko a Norsko). Systém včasného varování funguje díky každodenní a nepřetržité spolupráci mezi členskými státy.

 

  • Zdroj: Evropska komise