• Zveřejněno: 11.05.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Vláda chce mít do konce května jasno o dostavbě bloku jaderné elektrárny Dukovany. Koncem dubna odsouhlasila dvě ze tří smluv se skupinou ČEZ. Podle vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla se bez jádra neobejdeme a na rozhodování o stavbě nového bloku je správný čas. Jaroslav Míl k této problematice vystoupil v pořadu Interview Českého rozhlasu Plus.

Podle Jaroslava Míla se nemůžeme řídit podle ekonomických cyklů. Elektrárna se bude se stavět a uvádět do provozu za zhruba 16 let a v té době se ekonomické cykly mohou změnit. Prohlásil to v neděli Jaroslav Míl ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Jako rozhodující faktor pro potřebu výstavby dalšího bloku JE Dukovany označil skutečnost, že v té době budeme odstavovat dva tisíce megawattů v Dukovanech a zároveň téměř osm tisíc megawattů v klasických elektrárnách. Dohromady je to (do roku 2045) okolo 10 tisíc megawattů. To musíme nahradit, zdůraznil!.

„Protože i přes masívní úspory, mnohonásobný nárůst v obnovitelných zdrojích a maximum importu, nebudeme schopni pokrýt základní zatížení Česka na víc než 320 dnů v roce,“ popsal Jaroslav Míl.

Předpoklad, že investiční náklady na dostavbu jaderného bloku budou mezi 140 až 160 miliardami korun, je podle něj reálný. „To, co zdražuje jadernou elektrárnu, je období výstavby a cena peněz. A to je právě diskuse, která se vede s Evropskou unií, která extrémně umělým způsobem dostává jadernou energetiku do nevýhodné pozice,“ dodal Jaroslav Míl.

Podle Jaroslava Míla dotujeme obnovitelné zdroje, které Evropa prosazuje, což je v pořádku. Nicméně tam se cena peněz pohybuje pod dvěma procenty, ale když umělým způsobem zdražíte cenu peněz pro jadernou energetiku na osm procent, tak si to asi každý dokáže představit. „Jedna věc jsou investiční náklady, druhá náklady stavby, které pak mohou dosáhnout i přes sto miliard,“ konstatoval Jaroslav Míl.

Bez nových jaderných bloků nebude mít Česká republika, podle Jaroslava Míla, do budoucna kde brát elektřinu. „Jestliže budeme odstavovat uhelné bloky, což budeme, musíme najít nový zdroj, kterým budeme elektřinu vyrábět. Obnovitelné zdroje stojí 40 miliard ročně a pokrývají výrazně méně než jeden blok v Dukovanech, který bude postaven,“ podotkl vládní zmocněnec pro jadernou energetiku.

„Nejsem nadšenec do jaderné energetiky a nejsem proti obnovitelným zdrojům a myslím si, že ten pokrok bude pokračovat,“ konstatoval Jaroslav Míl.

I přes koronavirovou krizi je zatím, podle Jaroslava Míla, dodržován harmonogram Dukovany II. z loňského roku. „Pochopitelně jdeme cestou minimálních rizik, snažíme se minimalizovat. Jdeme cestou jednoho bloku, protože jsme si vědomi toho, že může dojít k technologickému vývoji nejen v oblasti jaderné energetiky, ale i jiných zdrojů,“ uvedl Jaroslav Míl.

„Nechceme se dostat do situace, kdy přijmeme investiční rozhodnutí, které bude nevratné a bude ekonomicky těžko obhajitelné. Takže v tomto případě jdeme cestou, abychom uměli ještě přejít na jiný mechanismus, jinou technologii s dostatečným časovým předstihem,“ popsal Míl.

Ceny, které by měly být k dispozici, jsou podle něj extrémně konkurenceschopné. „Protože celá Evropa odstavuje a v Evropě bude nedostatek proudu bez ohledu na všechny růžové představy, jak všechno bude fungovat,“ míní vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

  • Zdroj: Český rozhlas Plus