• Zveřejněno: 19.09.2020
  • Autor: Miroslav Svoboda

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje zpřísnění limitu na snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990. Podle stanice Radiožurnál Českého rozhlasu vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) si myslí, že je tento cíl pro Českou republiku nereálný. Podle něj by ambice komise výrazně ovlivnily stěžejní oblasti českého průmyslu.

„Vychází nám to tak, že bychom se mohli dostat, když by to šlo hodně dobře, na 45 procent, ale spíše to vidím na 34,“ říká ministr Karel Havlíček. „CO2 je u nás generováno ze 40 % energetikou, z 20 % průmyslem a z 15 % dopravou, takže mám-li se dostat na vysoké ambice Evropské komise, znamená to, že musíme zásadním způsobem změnit všechny tyto oblasti,“ konstatoval ministr Karel Havlíček ve vysílání Radiožurnálu. Nevadí mi ambice Evropské komise. Vadí mi ale to, že něco řekne a až poté dochází k odborné diskuzi, dodal Karel Havlíček, když se vyjadřoval obsahu projevu předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

Stanice Radiožurnál k tomu dále uvedla, že snížení emisí o 55 procent do roku 2030 se asi zdá jako velký skok, ale srovnává se s rokem 1990. Od té doby u nás emise výrazně klesly. Podle statistik ministerstva životního prostředí asi o 35 procent.

Na to odvětil ministr Karel Havlíček, že „na první pohled to vypadá, že většinu máme za sebou a mohlo by to jít stejně rychle, ale finále je daleko náročnější. Přestrojovali jsme průmysl, energetiku a v tuto chvíli jsme v situaci, kdy každé další procento je výrazně náročnější.“ Vysvětlil tak redakci Radiožurnálu svoji úvahu nad tím, nakolik je názor předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, to je snížit emise o 55 % do roku 2030, reálný.

„Vychází nám to tak, že bychom se mohli dostat, když by to šlo hodně dobře, na 45 procent, ale spíše to vidím na 34,“ říká ministr Karel Havlíček. Podle něho bude záležet hlavně na tom, jak se Česká republika popere s energetikou. „Těch 40 procent bezemisní energetiky, na které bychom se měli do roku 2030 dostat, není reálných,“ dodal Karel Havlíček.

Ursula von der Leyenová ve středečním projevu řekla, že ví, že státy mají rozdílnou startovací pozici. Je ale prý přesvědčena, že se to dá zvládnout. Na projekty omezující emise skleníkových plynů má jít podstatná část peněz z evropského fondu obnovy a také z nového rozpočtu Evropské unie.

„Do obnovitelných zdrojů dáme od roku 2010 do roku 2030 asi 900 miliard korun. Přičemž z evropských zdrojů máme k dispozici 964 miliard, které jsou na průmysl, zdravotnictví, školství a to by všechno padlo. Musíme vidět realitu,“ upozorňuje místopředseda vlády Karel Havlíček.

V další části rozhovoru ministra Karla Havlíčka pro Radiožurnál Českého rozhlasu se hovořilo o tom, zda je Česká republika připravena plán vetovat. „Teď je to v režimu Evropské komise, postoupí se to na úroveň Evropské rady a Evropského parlamentu – ten je ještě zelenější a tvrdí, že by to mělo být až 60 procent, ale to už je z říše jiného vesmíru,“ vysvětlil podstatu celého problému vicepremiér Karel Havlíček.

  • Zdroj: Radiožurnál Českého rozhlasu