Před několika lety vznikla strategie ministerstva zemědělství, podle které měla Česká republika do roku 2030 získat potravinovou bezpečnost základních potravin. Byly stanoveny dílčí cíle, které se bohužel nedaří plnit. Zemědělský svaz ČR proto uspořádal v minulém týdnu tiskovou konferenci, která se věnovala třem skupinám potravin, u kterých dosahujeme výrazné potravinové nebezpečnosti, tj. pěstování ovoce, zeleniny a brambor.

Zemědělci budou moci od pondělí 20. dubna do 20. července žádat stát o snížení úroků u nestátních organizací při nákupu půdy. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) na podporu vyčlenil 120 milionů korun, sdělila mluvčí fondu Barbora Šenfeldová. Podpora je určena pouze malým a středním podnikům, které se zabývají zemědělskou prvovýrobou, jak to v pátek 17. dubna uvedl portál Zemědělec.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) předloží vládě novelu zákona o státním rozpočtu s tím, že schodek letos dosáhne 300 miliard korun. „Od minulého návrhu se naše predikce výše příjmů státní kasy snížila o dalších 60 miliard korun,“ vysvětlila Alena Schillerová v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Na konci března sněmovna kvůli pandemii koronaviru schválila zvýšení letošního schodku z původních 40 miliard, které byly schváleny na sklonku loňského roku, na 200 miliard korun.

Odbory jsou šokované přístupem hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka a managementu Krajské nemocnice T. Bati, a. s., ve Zlíně vůči zaměstnancům nemocnice. Reakce managementu nemocnice a hejtmana na otevřený dopis zástupců zaměstnanců překročila dle našeho názoru všechny únosné meze. Vyhrožování zaměstnancům, kteří pečují o pacienty a chrání zdraví a životy obyvatel Zlínského kraje, je naprosto bezprecedentní, stejně tak jako trestní oznámení, které vedení nemocnice podalo na své zaměstnance, kteří upozornili na dlouhodobé problémy.

Odborové organizace, které zastupují zájmy zaměstnanců Krajské nemocnice Tomáše Baťi (KNTB) ve Zlíně v těchto dnech zveřejnily OTEVŘENÝ DOPIS, ve kterém píší, že v poslední době jsou v krajské nemocnici „opět svědky nesystémových a nelegitimních opatření, jsme svědky pohrdání lidmi a jejich prací v nemocnici, jsme svědky arogance moci.“

Zvýšit soběstačnost České republiky a snížit její závislost na dovozech je hlavním cílem mimořádného 10. kola Programu rozvoje venkova (PRV). Příjem žádostí bude spuštěn v polovině července, celkem Ministerstvo zemědělství (MZe) ČR rozdělí v tomto kole mezi zemědělce a potravináře 4 miliardy korun. Peníze půjdou především na pěstování ovoce, zeleniny, brambor nebo chmele a také na chov prasat a drůbeže. Novinkou je možnost zálohového financování pro zemědělce. Uvádí se v tiskové zprávě Ministerstva zemědělství ČR.