Klíčový evropský summit dopadl pro Českou republiku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dobře. Lídři EU se po maratonském čtyřdenním jednání shodli na podobě nového evropského rozpočtu na příštích sedm let i na výši fondu na boj proti ekonomickým dopadům koronaviru. Andrej Babiš si v rozhovoru pro Lidovky.cz pochvaloval především českou výjimku umožňující přelévat mezi fondy až čtvrtinu prostředků.

Vláda v pondělí schválila model financování výstavby nového jaderného bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, podle zpravodajství České televize to oznámil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vládní plán počítá s tím, že stát bude blok při výstavbě financovat bezúročně, a až začne provoz, počítá se s dvouprocentním úrokem.

Dukovanská elektrárna patří společnosti ČEZ, ale hlavní roli při financování sehraje podle modelu schváleného vládou stát. Měl by se na stavbě podílet ze 70 procent. ČEZ by měl kromě „svých“ třiceti procent hradit i všechny případné dodatečné náklady.

Premiér Andrej Babiš jednal od pátku 17. července 2020 do úterý 21. července 2020 na mimořádném summitu Evropské rady o víceletém finančním rámci a plánu na podporu oživení po pandemii koronaviru. Lídři členských států Evropské unie nakonec nalezli shodu nad kompromisním návrhem až po čtyřech dnech velmi intenzivních jednání. Oznámil to dnes ve své tiskové zprávě Úřad vlády ČR.

Prezidenti a předsedové vlád Evropské unie schválili parametry balíku, který má oživit ekonomiku EU po pandemii Covidu-19. Odsouhlasili zároveň i podobu budoucího sedmiletého rozpočtu. Summit vrcholných představitelů EU tak skončí na úsvitu pátého dne jejich setkání. Součástí této dohody je i podmínka, že čerpání peněz z fondu bude navázáno na dodržování vlády práva v členských státech.

Změna programu na podporu zaměstnanosti Antivirus na kurzarbeit by se podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) měla uskutečnit nejpozději v říjnu. Je však třeba legislativní úprava, která se podle něho nedá stihnout dříve než v září. Do té doby nevyloučil změny parametrů Antiviru. Prohlásil v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce, jehož dalšími účastníky byli předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula a podnikatel a zastupitel města Liberec Zdeněk Chmelík (TOP 09).

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje pro pracovníky veřejného sektoru pro rok 2021 růst platových tarifů podle profesí, a to pro zdravotníky o 15 %, pro pedagogy 10 % a ostatní zaměstnance veřejného sektoru o 7 %. Ve čtvrtek 16. července 2020 předseda ČMKOS Josef Středula přednesl tyto návrhy ČMKOS ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové. Po skončení jednání s těmito návrhy ČMKOS Josef Středula seznámil média, zatímco ministerstvo práce a sociálních věci tyto návrhy pro veřejnost nekomentovalo.