Evropská komise představila 1. července Evropskou agendu dovedností pro udržitelnou konkurenceschopnost, sociální spravedlnost a odolnost. Agenda vytyčuje cíle na příštích 5 let, pokud jde o prohlubování dovedností a změnu kvalifikace. Obsahuje 12 opatření zaměřených na dovednosti pro pracovní místa, a to pomocí partnerské spolupráce s členskými státy, podniky a sociálními partnery v kontextu změn, zajišťování podmínek k tomu, aby se lidé mohli zapojovat do celoživotního učení, a využití rozpočtu EU pro uvolnění veřejných a soukromých investic do dovedností.

O nové evropské strategii pro malé a střední podniky se u nás, až na pár výjimek, příliš nehovoří. Stojí však za to ji zmínit, a to přinejmenším v kontextu koronavirové pandemie, která její kontury poněkud změnila a zdůraznila oblasti, na které by se podpora MSP měla v příštích letech zaměřit.

Německá kancléřka Angela Merkelová převzala do rukou předsednictví v Radě Evropské unie dne 1. července. Koronavirová pandemie do značné míry pozměnila chystané priority německého předsednictví a je zřejmé, že jeho ústředním tématem bude zotavení ekonomiky a boj s pandemií. Klíčovým nástrojem pro zotavení bude plán na podporu oživení Evropy a dlouholetý finanční rámec EU pro léta 2021-2027, na kterém se lídři členských zemí EU dohodli 21. července. Diskuse o penězích dokonce zastřela odchod Velké Británie z EU, přestože i ten má dopad na objem budoucího rozpočtu.

Představitelé států Evropské unie (EU) se tento týden dohodli na podobě dlouhodobého rozpočtového rámce na období 2021 až 2027. Pokud s návrhem na podzim vysloví souhlas i Evropský parlament (EP), více než dvouletá vyjednávání o financování unie na příští období by mohla být u konce. I když závěru jednání dominoval fond obnovy po koronavirové krizi v budoucnu lze čekat především diskuse o klimatických cílech, jak dnes uvedl server Novinky.cz.

Na podzim by měla být představena Národní hospodářská strategie, která má například ukazovat změny ve struktuře energetiky či dopravy až do roku 2030, uvedl ve středu ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Strategie vzniká ve spolupráci s Národní ekonomickou radou vlády (NERV). Činnost tohoto expertního týmu - který pracoval už v letech 2009 až 2013 při finanční krizi, byla letos v dubnu obnovena. Věnuje se například konkurenceschopnosti českého hospodářství a přípravuje doporučení u strategických dokumentů. Má 17 členů.