Odbory požadují pro příští rok navýšení minimální mzdy na 16 tisíc korun, tedy o 1400 korun. Zrušení superhrubé mzdy navrhují odložit kvůli výpadku rozpočtu, místo toho navrhují zvýšení daňového odpočtu. Podle zpravodajství České televize to po pondělním jednání předsedů a předsedkyň svazů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) prohlásil předseda ČMKOS Josef Středula.

Důvěra podnikatelů v českou ekonomiku se v srpnu oproti červenci mírně zvýšila o 0,8 bodu na 85,5 bodu, naopak důvěra spotřebitelů klesla o 1,6 bodu na 94,4 bodu. Vyplývá to z konjukturálního průzkumu, který v pondělí zveřejnil Český statistický úřad, jak ve svém zpravodajství informovala Česká televize. V meziročním srovnání jsou však všechny indikátory důvěry stále nižší, důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření.

Provedení důchodové reformy podmiňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) předchozími úpravami daňového systému – zrušením superhrubé mzdy a návratem progrese. Podle ekonoma a spoluzakladatele iniciativy KoroNERV-20 Mojmíra Hampla ale ani jedno není vhodné, obává se, že důsledkem bude ještě vyšší zdanění práce. Shoda na politické scéně není ani ohledně jednorázového příspěvku penzistům. Proti šesti tisícům je i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Uvádí to ve svém zpravodajství Česká televize.

Navrhovaný jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 6000 korun by mohl mít i podobu každoměsíčního příspěvku 500 korun vypláceného po dobu 12 měsíců. V Otázkách Václava Moravce České televize to dnes řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která chce návrh na bonus pro důchodce předložit vládě. Ve hře je ale podle ní i varianta, že by důchodci nedostali jednorázový bonus, ale že by se měsíční pětisetkorunový příspěvek natrvalo připojil k zákonné valorizaci důchodů.

Návrh na jednorázový příspěvek 5.000 až 6.000 korun v letošním roce pro důchodce je v rozpočtu „ustojitelný“. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Skopečka (ODS) je tento krok předvolební korupcí.

„Rychlost, s jakou se tuzemské hospodářství vyrovná s dopady vládních kroků proti šíření koronaviru, bude záviset na tom, zda a jak vláda uvolní opatření, která svazují podnikání,“ upozorňuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Skutečně to není tak, že skončil nouzový stav a podnikatelé se mohli okamžitě nadechnout. Dopady restriktivních opatření budou dlouhodobější,“ doplňuje poradce Michal Dvořáček.