Tým odboru politiky zaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO) připravil v roce 2020 vydání zprávy Globální trendy zaměstnanosti mládeže. Toto vydání se zaměřuje na dopad technologického pokroku na trhy práce co se týká zaměstnanosti mládeže. Analyzuje příležitosti i rizika pro mládež, pokud jde o zanikání a vytváření pracovních míst, používání digitálních technologií ke zlepšení programů trhu práce a sdílení zvýšení produktivity. Stručně uvádíme závěry zprávy, celý obsah zprávy je volně ke stažení na webových stránkách Mezinárodní organizace práce.


Podle Mezinárodní organizace práce neúměrný dopad pandemie na mladé lidi prohlubuje nerovnosti a rizika snižování produktivního potenciálu celé generace.

Krize COVID-19 má devastující dopad na vzdělávání a odbornou přípravu mladých lidí. Od počátku pandemie bylo podle analýzy Mezinárodní organizace práce (ILO) více než 70 % mladých lidí, kteří studují nebo kombinují studium s prací, nepříznivě zasaženo uzavřením škol, univerzit a školicích středisek.

Vyjednávací týmy Evropské unie a Británie mají za sebou další několikadenní blok jednání o podobě budoucích vztahů a ani tentokrát se zřejmě nepřiblížily kompromisu kolem nejožehavějších otázek. Hlavní britský vyjednavač David Frost si v prohlášení stěžoval, že Unie v některých bodech trvá na zachování dosavadního stavu. Jeho protějšek Michel Barnier dokonce vyjádřil pocit, že vyjednávání se tento týden v určitých momentech neposouvalo kupředu, ale vzad.

Vláda během pondělního jednání schválila nový stavební zákon. Nyní poputuje do sněmovny. Opozice přitom ráno vybídla premiéra Andreje Babiše (ANO), aby normu z jednání kabinetu stáhl. Považuje ji za nepřipravenou a nekoncepční. Podle zpravodajství České televize ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že ji vyjádření opozice překvapilo. Její resort je připraven opoziční připomínky vypořádat tak, že vypracuje komplexní pozměňovací návrh.