Globální cenový index potravin se dostal na nejvyšší úroveň od poloviny 70. let minulého století. Podle zpravodajství CNN Prima NEWS jídlo je dnes ve světě dokonce dražší než v roce 2008, kdy jeho ceny stouply v důsledku zavádění povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Ceny potravin patří mezi hlavní motory zdražování, kterému čelí ekonomiky napříč světem.

Platební agentura Ministerstva zemědělství ČR, tj. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), už vyplatila zemědělcům, které v červnu zasáhlo tornádo, přes půl miliardy korun. Je to zhruba 80 procent nahlášených škod. Další pomoc přišla od Lesů ČR, které lidem poskytují dřevo na nové krovy, na otop, případně sto tisíc korun. Takto už rozdělily více než 34 milionů korun.

Pokud máte nízké příjmy, mohl by vám stát přispívat na energie. Alespoň podle návrhu vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, který by ještě před volbami měla projednávat vláda. Stát by chtěl lidem pomoct kvůli razantnímu zdražení plynu a elektřiny. Domácnosti by za ně během příštího roku mohly platit až o desítky procent více.

 

Podle nové zprávy OSN až devadesát procent zemědělských dotací v rámci celého světa poškozuje životní prostředí a prohlubuje klimatickou krizi. „Zemědělství je bezpochyby hlavní příčinou úbytku biodiverzity v Evropě,“ prohlásil v rozhovoru pro Český rozhlas Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha s tímto tvrzením nesouhlasí a uvedl, že „Evropská unie naopak v poslední době intenzivně přesměrovává podporu z produkce na ekologičtější přístupy.“