V květnových evropských volbách sice získaly nejvíce křesel středopravicová skupina lidovců EPP a levicová sociálně demokratická skupina S&D, je to však poprvé po 40 letech, co nebudou mít většinu. Znamená to, že při hlasování budou muset více spolupracovat s jinými politickými skupinami Evropského parlamentu.
Jako reakci na Prohlášení předsedy Asociace samostatných odborů a předsedy OSPZV-ASO ČR a následné Vyjádření Asociace samostatných odborů, které bylo zveřejněno 4 června 2019 jako jednoznačný nesouhlas se mzdovým zvýhodňováním pracovníků z Ukrajiny na úkor českých zaměstnanců, Asociace samostatných odborů obdržela následující den vyjádření podpory Unie bezpečnostních složek, se kterou má Asociace samostatných odborů uzavřenou Dohodu o spolupráci.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík dnes odeslal veřejný dopis ředitelům a ostatním zaměstnancům škol v České republice, ve kterém je informoval o současném stavu vyjednávání o platech ve veřejném sektoru na rok 2020 a požádal je zároveň o zveřejnění tohoto dopisu na jejich škole.