Ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,7 procenta a meziročně se snížila o 4,9 procenta. Oznámil to unijní statistický úřad Eurostat. Podle zpravodajství České televize evropský úřad tak zpřesnil svůj únorový odhad, podle kterého se hrubý domácí produkt (HDP) v zemích platících eurem v mezičtvrtletním vyjádření snížil o 0,6 procenta a meziročně o pět procent. Na vině byla především nižší spotřeba v důsledku protipandemických opatření.

Podnikatelské svazy se obávají, že nové kompenzační programy, které schválila vláda, nepomohou všem firmám postižených restrikcemi. Poukazují i na to, že někteří podnikatelé přijdou o část náhrad – zejména v oblasti ubytování. Podle zpravodajství České televize Svaz obchodu a cestovního ruchu odhaduje až třetinový pokles.

Zemědělské a potravinářské podniky v České republice požadují zařazení svých pracovníků do přednostní kategorie pro očkování proti onemocnění covid-19 jako součást tzv. kritické infrastruktury. V opačném případě může dojít ke znatelnému omezení dodávek potravin pro obyvatele se všemi negativními důsledky. Vyjádřilo se tak 83 procent společností v rámci průzkumu, který provedly mezi svými členy Agrární komora ČR a Potravinářská komora ČR. Průzkumu se zúčastnilo téměř 1200 členů z obou komor.

Vědět, kolik berou vaši kolegové? Podle Evropské komise na to máte jako zaměstnanec nárok. V týdnu její zástupci představili novou směrnici, na základě které by větší firmy musely zveřejňovat rozdíly v platech žen a mužů. Podle názorů některých politiků jde ale o zásah do soukromí a mezi zaměstnanci by to mohlo dělat zlou krev.

Průměrná mzda v České vzrostla v posledním čtvrtletí loňského roku o 6,5 procenta na 38 525 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 3,8 procenta. Za celý rok mzda stoupla meziročně o 4,4 procenta na 35 611 korun, reálně byla vyšší o 1,2 procenta. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).