• Zveřejněno: 12.10.2019
  • Autor: Miroslav Svoboda

Školské odbory jsou připraveny vyhlásit jednodenní stávku ve školách, pokud by v příštích dnech neuspěly s požadavkem zvýšit základ platu učitelů o deset procent od ledna. Nesouhlasí s navrhovaným vládním nařízením, aby se tarify zvedly všem pedagogům stejně o 2700 korun. Rozhodnout chtějí v příštích dnech po dalších jednáních. Podle zpravodajství České televize to prohlásil, po zasedání vedení Českomoravského odborového svazu školství, jeho předseda František Dobšík.

„Jsem zplnomocněn vyhlásit termín stávky, pokud nebudou respektovány naše požadavky. Vypořádání připomínek k návrhu nařízení vlády o zvýšení platů má být příští týden, podle toho se zařídíme. Buď termín vyhlásíme, nebo dojde k řešení, o které usilujeme,“ uvedl František Dobšík. Vedení odborového svazu vyzvalo pracovníky škol k zakládání stávkových výborů a odeslalo dopis ředitelům všech škol.

Vláda počítá v navrhovaném rozpočtu na příští rok s navýšením sumy na platy učitelů o deset procent. Podle Františka Dobšíka by to stačilo na zvednutí základu výdělků učitelů o 12 procent. Odbory trvají na tom, aby se tarify zvedly o deset procent, zbývající peníze by podle nich zůstaly na odměny.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) už dřív řekl, že si učitelé mají od ledna polepšit v průměru o 3600 korun. Navrhl, aby všichni pedagogové dostali do tarifu 2700 korun a zbývajících v průměru 900 korun se rozdělilo na odměny.

S tím odboráři nesouhlasí. Podle nich plošné přidávání všem „kvalitní učitele nepodporuje“. Žádají deset procent do tarifů. Podle Plagy 2700 korun představuje navýšení tarifu o 7,2 až 9,9 procenta. Víc by si polepšili začínající učitelé, méně ti s nejvyšším vzděláním a dlouhou praxí.

Ministr školství Robert Plaga k tomu dále uvedl, že požadavek odborů nechápe, protože vláda během čtyř let přidává učitelům do platů 50 procent. Podle něho je to poprvé v dějinách, kdy závazek vlády je stanoven tak, že v roce 2020 to bude deset procent a v roce 2021 devět procent. „Nemyslím si, že stávka je na místě,“ vyjádřil svůj názor ministr Robert Plaga. Věří tomu, že se ve školách stávkovat nebude. „Pevně doufám z těch signálů, které mám přímo od učitelů, že ke stávce nedojde,“ uvedl ministr školství.

Podle zpravodajství České televize se návrh na navýšení učitelských platů postupně měnil. Robert Plaga nejdřív plánoval pět procent sumy do tarifů a pět procent na odměny, pak všem učitelům stejně do základu 1750 korun a zbytek do odměn, poté všem 2250 do základu a téměř 1400 korun do odměn. Odbory se obávají toho, že učitelé slíbené peníze v odměnách nedostanou.

„Učitelé už panu ministrovi (Robertovi) Plagovi nevěří. Slyšeli už hodně. Letos to mělo být 15 procent, je to pouze 11 procent. Příští rok deset procent. Víme, že částka nedoputuje a část bude využita na reformu regionálního školství,“ řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.

Ministerstvo školství argumentuje tím, že platy pedagogů v posledních letech výrazně rostly. Odbory požadují, aby učitelé vydělávali o 30 procent víc, než je celostátní průměr.

Průměrná mzda dosáhla v prvním čtvrtletí 32.466 korun. Průměrný učitelský plat činil 36.226 korun, odpovídal tak 106 procentům průměru. Pokud by už nyní měli pedagogové 130 procent, pobírali by průměrně 42.206 korun.

Vláda slíbila, že by na konci volebního období, tedy na podzim 2021 měli mít 150 procent svého výdělku z roku 2017. Je to zhruba 45.000 korun.

  • Zdroj: Česká televize