V pondělí 26. března se schází mimořádná tripartita, na jejímž programu je jediný bod jednání, a to návrh na zrušení karenční doby, neboli opatření, kdy se po dobu prvních tří dnů nemoci neproplácela nemocným nemocenská s tím, že od 4. do 14. dne tuto nemocenskou vyplácejí zaměstnavatelé a poté, od 15. dne nemoci, nemocenskou vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Karenční dobu zavedla Topolánkova vláda v rámci úsporného balíčku. Odbory v rámci jednání tripartity vždy požadovaly, aby toto antisociální opatření bylo zrušeno, a aby po tyto tři dny nemoci nemocenskou propláceli zaměstnavatelé. Zdůvodnily to tím, že lidé kvůli ztrátě financí raději nejdou marodit a jsou v práci, čímž existuje možnost, že třeba při chřipce nakazí i ostatní spoluzaměstnance, což se projeví v podstatě ekonomickými ztrátami. Doposud však při jednáních Rady hospodářské a sociální dohody ČR (tripartity), narážely na odpor zaměstnavatelů, kteří argumentovali tím, že neproplácení mzdy po dobu karenční doby, tj. prvních tří dnů nemoci, zamezuje fiktivnímu nárůstu nemocnosti. Proto se také odbory obrátily na politické strany, aby stanovisko odborů podpořily. Z politických stran, které působí v Poslanecké sněmovně, to podpořily ČSSD a KSČM. Protože v současné době probíhá jednání mezi vedením vítězného hnutím ANO a ČSSD o sestavení vlády ČR, kterou by měla podporovat KSČM, a která by získala důvěru v Poslanecké sněmovně, je přirozené, že vedení ČSSD tuto otázku postavilo jako jeden z důležitých programových bodů budoucí vlády ČR.
Hnutí ANO v rámci tohoto politického vyjednávání nakonec navrhlo řešení, že by zaměstnavatelé propláceli nemocenskou od 1. do 11. dne nemoci a poté již ČSSZ. Náklady firem by vzhledem ke stejnému počtu proplácených dnů zůstaly stejné, ale lidé by od firem dostali peníze i za první tři dny stonání, kdy nyní za tyto první tři dny nemoci nedostávají nic. Pozitivní na tom je, že přestože vládní legislativci přijetí tohoto stanoviska nedoporučovali, tak se vláda ČR rozhodla tento návrh, aby zaměstnavatelé propláceli první tři dny nemoci, přijmout. Veřejnosti to po zasedání sdělil premiér v demisi Andrej Babiš s tím, že je nutné, vzhledem k výhradám zaměstnavatelů, tuto otázku projednat i v tripartitě. Proto se také v pondělí bude na mimořádné tripartitě o tom jednat.
Výhrady zaměstnavatelů vyjádřila například Hospodářská komora ČR. Podle ní návrh vyplácet nemocenskou od 1. do 11. dne nemoci, nevyřeší problém nárůstu fiktivní nemocnosti, přičemž náklady ponesou zaměstnavatelé i stát. Podle komory se mimo jiné sníží příjmy z odvodů na sociální a zdravotní pojištění a porostou náklady ve zdravotnictví. Z toho důvodu trvá na zachování karenční doby, tedy prvních tří dnů nemocenské zdarma. Pokud by byla karenční doba zrušena, měli by se na tom podle komory zaměstnanci finančně podílet.
S návrhem na zrušení karenční doby rovněž nesouhlasí i Konfederace podnikatelských a zaměstnavatelských svazů.
Za Svaz průmyslu a dopravy ČR se vyjádřil i jeho viceprezident Jan Rafaj, který prohlásil, že „dokud nebude plošně fungovat povinná e-neschopenka, je pro nás nepřijatelné bavit se o změnách v karenční době.“ Podle něho se firmy dlouhodobě potýkají s nedostatkem lidí, proto je podle Rafaje nezodpovědné mluvit nyní o zrušení karenční doby.
Odbory na svém požadavku zrušit karenční dobu trvají. Vyjádřili to veřejně a nahlas například na mítinku ČMKOS „Konec levné práce v ČR“, který se uskutečnil 14. září 2017 v Praze, a kterého se rovněž zúčastnili i představitelé ostatních odborových svazů, a to včetně předsedy druhé největší odborové centrály Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka, která je zároveň předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů (OSPZV-ASO).
Zrušení karenční doby je skutečně jedním ze základních požadavků odborů při obraně práv pracujících. Odbory také oceňují, že politické strany ČSSD a KSČM toto stanovisko odborů přijaly za své, a že se ho budou snažit v rámci naší parlamentní demokracie prosadit. Mimochodem, je zapotřebí poznamenat, že v minulém volebním období zanesla tehdejší vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL obnovu náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci do koaliční smlouvy. Podmínkou byla shoda v tripartitě, k níž však nedošlo. Proto bychom uvítali, kdyby letos, při tomto mimořádném jednání tripartity, zvítězil rozum, a že by se nakonec všechny tři strany sociálního dialogu – vláda ČR, zaměstnavatelé a odbory – dohodly na zrušení karenční doby.