• Zveřejněno: 28.11.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Kritika vysokých cen energií, důchodových změn, v rámci tzv. konsolidačního balíčku, vysoká inflace, snižování financí pro jednotlivé resorty, a v neposlední řadě i začínající propouštění zaměstnanců z práce, jak se to již pomalu začíná objevovat – to byla hlavní témata pondělní demonstrace odborářů na pražském Malostranském náměstí, které zaplnily, podle odhadů, přibližně čtyři tisíce protestujících ze všech regionů naší republiky.

Předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, jenž z pódia tribuny promluvil jako první, v úvodu svého vystoupení, za sebe i ostatní předsedy odborových svazů na pódiu, poděkoval přítomným demonstrujícím odborářům s tím, že v poslední době se setkal se spoustou otázek ze strany vládní koalice, na které musí reagovat. Proto se také přítomných demonstrantů zeptal: „Myslíte si, že nevíte, proč tady jste?“ Odpovědí mu byl hluk a hukot demonstrantů, kteří tato dali najevo, že naprosto přesně vědí, proč demonstrují. Druhá otázka: „Myslíte si, že jedním z důvodů, proč tady jsme, že ním dramaticky, i díky vládě, klesla životní úroveň?“ Odpovědí byl opět hukot demonstrujících, kteří takto vyjádřili souhlas tím, že lidem u nás opravdu klesla životní úroveň. Poté následovaly další otázky: Myslíte si, že musí pan premiér jezdit do Německa zjišťovat ceny, místo, aby se zeptal nás?“ „Jste spokojeni s návrhem, aby se prodlužovat věk odchodu do důchodu?“ „Jste spokojeni s tím, že vláda nepředložila návrh na to, aby lidé, kteří pracují v těžkých profesích, šli do důchodu dříve?“ „Myslíte si, že vláda České republiky ví, jakým způsobem se normálním lidem žije?“ Na všechny tyto otázky následovat souhlasný pískot a hukot demonstrujících odborářů, kteří tak hlasitě dali najevo, co si o politice současné vlády myslí.

„Pane premiére, a vládo České republiky, tady jste slyšeli několik odpovědí na vaše otázky, tady jste slyšeli, že my víme, proč jsme tady! Jsem tady proto, protože se nám nelíbí vývoj v České republice, kterou vy, momentálně, řídíte. Ale přesto, jsme připraveni k tomu, abychom zasedli za jednací stůl a spolu se dohodli na tom, jak má vypadat Česká republika. Pokud nechcete, my jsme připraveni pokračovat v protestech dále!“, prohlásil z pódia směrem k odborářům Josef Středula.

„Pan premiéra říkám že se nechceme dohodnout, to vám je taková zvláštní pohádka,“ pokračoval Josef Středula. Odpovědí na tato jeho slova byly výkřiky demonstrantů: „Demisi, demisi…“ Podle předsedy ČMKOS premiér Petr Fiala trvá na to, že neví, co odbory požadují. Načež Josef Středula k tomu dodal, že odbory na 55 stranách vypracovaly připomínky ČMKOS k návrhu státního rozpočtu pro rok 2024. „Pane premiére, stačí si to přečíst, poté budete vědět, co nás pálí, a co představujeme pro lepší budoucnost České republiky,“ prohlásil předseda odborové centrály.

Poté, v závěru svého vystoupení, řekl, že „odbory protestují, protože se jim nelíbí vývoj Česka za současné vlády. Přesto věříme, že se to změní, a že dojdeme ke společné diskusi. Sociální dialog není to, že se sejdete ve stejné místnosti, ale to, že hledáte společně cestu a kompromisy, které by pomohly všem,“ upřesnil Josef Středula fakt, jak si odbory představují skutečný sociální dialog. Při této příležitosti vyzdvihl, že odborům volají podporu i majitelé firem s tím, že jsou na straně odborů v těchto jejich požadavcích. Načež uvedl, že to nejsou jen majitelé malých firem, jako tomu bylo dříve, ale že se nyní přidaly i majitelé velkých firem, což, podle Josefa Střaduly, znamená vážnou změnu situace v názoru našich občanů na nesprávné kroky současné vlády. „Taková situace, se zde, pane premiére, ještě nikdy nestala,“ dodal.

Za zdravotníky vystoupil na pódiu místopředseda Asociace samostatných odborů a předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel. V úvodu svého vystoupení připomněl, co lékaři, zdravotní sestry a ostatní zdravotníci učinili pro naše občany v době covidové pandemie s tím, že současná vláda, nejen, že neoceňujeme jejich práci pro zdraví našich občanů, ale, naopak, jim zvýšila počet přesčasových hodin na dvojnásobek, Poté se lekli toho, co způsobily, takže byli ochotni vrátit situaci na původní úroveň počtu přesčasových hodin. Ale, mezi tím, zdravotníci pochopil, že pouze napravit situace kolem počtu přesčasových hodin již nestačí. Proto zdravotníci požadují adekvátní finanční odhodnocení jejich práce a současně vytvoření i odpovídajících pracovních podmínek, aby se zdravotníci cítili v práci dobře, a aby naše zdravotnictví správně fungovalo.

Zároveň ujistil přítomné, že současné problémy v resortu nejsou namířeny proti pacientům, ale jejich motivací je snaha zachovat dostupnou péči. „Nechceme omezovat péči, i když to tak může vypadat. Není to naše vina,“ řekl Martin Engel. Podle něho totiž, tj. bez peněz a zachování rozumných podmínek, nejde dále pokračovat ve zdravotnictví jako dosud. „Nedělám si ale iluze, že ministr zdravotnictví pochopí vážnost situace za dva měsíce, když premiér potřeboval dva roky k tomu, aby pochopil, že v Německu je levněji,“ dodal Martin Engel.

Poté vystoupil předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář, který kritizoval, že vláda neplní své vlastní prohlášení o podpoře kultury a výsledkem je propouštění zaměstnanců z Národního památkového ústavu či Národního divadla. „Chceme, aby bylo postaráno o kulturní dědictví našeho národa,“ vyzval Bednář.

Zároveň uvedl, že stav veřejných financí nesmí být léčen na úkor zaměstnanců. „Těm klesá reálná mzda. V roce 2024 až o jednu pětinu ve srovnání s rokem 2021,“ upozornil Pavel Bednář a vyzval vládu k sociálnímu dialogu.

K jeho vystoupení musíme ještě dodat, že přítomným demonstrantům, v návaznosti na jeho předřečníka Martina Engela, připomněl, že pokud jde o zdravotnictví, tak nejde jen o lékaře, zdravotní sestry a ostatní zdravotníky, ale i o ostatní personál, jako jsou kuchařky, vrátní apod. Tito lidé, podle něho, mají velmi nízké platy a mzdy, což se musí změnit.

Jedním z řečníků z pódia byl v naší veřejnosti, známý blogger Daniel Sterzik, který v úvodu svého vystoupení, prohlásil, že na tribuně řeční především za české zemědělce, neboť on sám pracuje v zemědělství. Daniel Sterzik dále řekl, že kdysi bývala naše země křižovatkou Evropy, dnes je to spíše kruhový objezd. Podle něj je to poprvé v dějinách, kdy zaměstnanci stávkují a zaměstnavatelé jim drží palce. Kritizoval hlavně to, že vláda premiéra Fialy „obírá důchodce“. „Díky práci důchodců je tady po 35 letech kapitalismu pořád ještě co ukrást,“ řekl blogger demonstrujícím odborářům z pódia.

Poté se ujal slova Ján Šlauka, místopředseda slovenského Odborový zväzu KOVO, který přijel nejen pozdravit demonstranty na Malostranském náměstí, ale vyjádřit jim také i podporu v jejich tlaku na vládu s tím, že žádná vláda, ani slovenská ani česká, ani kterákoliv jiná, nesmí, v souvislosti se zaváděním tzv. konsolidačních balíčků, snižovat životní úroveň zaměstnanců, potažmo občanů. Zároveň odbory musí vyžadovat po vládě sociální dialog. Vždyť právě zaměstnanci jsou největšími tvůrci hodnot, které zvyšují úroveň každého hospodářství, každé společnosti.

Se zdůvodněním, proč se většina základních, středních a mateřských škol rozhodla pro celodenní stávku vystoupil předseda Odborového svazu pracovníků školství František Dobšík, který nejprve sdělil, že na 74 procentech škol se v pondělí stávkovalo. „Školství je budoucnost naší země,“ uvedl s tím, že vláda by měla hledat zdroje pro něco, co se státu v budoucnu vrátí. Snižování výdajů na vzdělávání naopak, podle něho, nevede ke světlým zítřkům, nýbrž do rozvojové země.

Předseda OS KOVO Roman Ďurčo, to je nejpočetnější odborové organizace v rámci ČMKOS, se věnoval zejména cenám energií. „Není možné, že jako stát, který vyváží energii, máme její ceny vyšší než ti, co ji odebírají. To není normální,“ uvedl Pavel Ďurčo, jehož odborový svaz byl jedním z hlavních pořadatelů demonstrace. »Budeme tu zas, pokud nám vláda nebude naslouchat,« vyzval předseda silných kováckých odborů.

Zkritizoval nedělní výrok premiéra Fialy, že odboráři dnešní akce zorganizovali především proto, že mají politické ambice. „To je nehoráznost! Chceme, aby se tu lidem žilo lépe. Premiér Fiala je ale ´srab´. Když jsme pořádali naši první akci před Strakovou akademií, utekl před námi do Jeseníků, teď se schovává v Brně,“ prohlásil Roman Ďurčo.

Předseda Asociace samostatných odborů (ASO), která rovněž, spolu s OS KOVO, patřila mezi hlavní organizátory pondělní demonstrace na Malostranském náměstí, Bohumír Dufek se také ohradil proti výrokům premiéra Petra Fialy. „Je 34 let od generální stávky a my musíme poslouchat, že máme politické ambice. Vláda neví, jak funguje sociální dialog,“ řekl.

Totální neschopnost vlády, podle něho, vyrobila obří inflaci, snižování životní úrovně i neštěstí v mnoha rodinách. „Půl milionu občanů je postiženo chudobou. Ale oni sobě zvyšují platy a nám daně,“ uvedl Bohumír Dufek. „Do dnešní doby není stanovena minimální mzda. Ptám se, co celé dny dělá za naše daně (ministr práce a sociálních věcí – pozn. red.) Jurečka? Vymýšlí, jak nás okrást!“, prohlásil Bohumír Dufek.

Podle předsedy odborové centrály, která je rovněž zastoupena v rámci sociálního dialogu mezi vládou, zaměstnavateli a odbory, v tzv. tripartitě, Bohumíra Dufka není pravda, že by odbory nechtěly jednat, jak to prezentuje nejen premiér Petr Fiala, ale i někteří další členové pětikoaliční vlády. Sám prý několikrát jednání inicioval, ale premiér Fiala „nikdy neměl čas“. Vláda už by, podle Dufka, neměla dělat nic, jen podat demisi. Varoval, že pokud se situace nezlepší, budou plné ulice a náměstí, dojde k blokádám a stávkám.

Jako poslední, vystoupila místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová, která přečetla společné požadavky odborů. Vyzvala vládu, aby přestala ignorovat požadavky sociálních partnerů a aby nepokračovala v dosavadní praxi, že ani na základě relevantních argumentů není schopna ustoupit. „Chceme změny na základě sociálního dialogu,“ dodala.

Demonstraci, která začala ve 13.00 hod, zakončila, zhruba po hodině, státní hymna. K tomu musíme dodat, že na tribuně se vystřídali zástupci nejrůznějších odborových svazů, čímž dokumentovali, že lidem, kterým se nelíbí politika současné vlády, pocházejí z různých vrstev naší společnosti. Tedy, že nejde jen o učitele či zdravotníky, jak se někdy snaží vládní koalice prezentovat v médiích, ale že jde o naprostou většinu našich spoluobčanů.